Jak zabudować wnęki przy pomocy płyt gipsowych? Zabudowanie wnęk przy pomocy płyt g-k zdecydowanie nie należy do najtrudniejszych zadań z jakimi możemy się spotkać, a wręcz przeciwnie. Jest to bardzo szybkie, proste i mało wymagające zadanie, które bez najmniejszych problemów wykonacie sami bez zbędnej pomocy fachowca. Potrzebujecie do tego tylko kilku prostych materiałów i to w sumie tyle. Nie jest wam potrzebna ani specjalistyczna ani fachowa wiedza. Jeśli będziecie podążać za nami krok po kroku sami zobaczycie jakie to na dobrą sprawę jest banalne.

Kiedy najczęściej zabudowujemy wnęki? W większości przypadków ma to miejsce kiedy chcemy pozbyć się np. okna czy innego niewielkiej przestrzeni, która wypełnia naszą ścianę. Należy tutaj jeszcze bardzo wyraźnie podkreślić, że mówimy tutaj o niewielkich przestrzeniach max od 1 do 2/3 m2. W przypadku większych powierzchni należy zastosować trochę inne środki ale jest to temat na zupełnie inny materiał.

W tym artykule dowiecie się jak poprawnie zabudować wnękę przy pomocy płyty g-k, wewnątrz oraz na zewnątrz pomieszczenia. Nie będziemy w tym artykule opisywać w jaki sposób takie zabudowy później należy wykańczać ponieważ szczegóły na ten temat poznacie z tego artykułu https://instahome.info/jak-wykonczyc-sciane-z-plyt-gipsowych/, jest to instrukcja krok po kroku co musicie zrobić, trzymajcie się jej a dacie sobie radę.

Dobra wystarczy już tego wstępu czas zabrać się do pracy 😉

Spis Treści – Jak zabudować wnęki przy pomocy płyt gipsowych?

1. Wnęka wewnętrzna – Jak zabudować wnęki przy pomocy płyt gipsowych?

Jak zabudować wnęki przy pomocy płyt gipsowych?
Jak zabudować wnęki przy pomocy płyt gipsowych? 2

W pierwszej kolejności zajmiemy się zabudowaniem wnęki wewnętrznej budynku ze względu na dość klasyczną metodę tworzenia „szkieletu” dla samej płyty. Jest to proces bardzo intuicyjny oraz prosty i nie wymagający.

Pomiary oraz montaż stelaży

W pierwszej kolejności należy zmierzyć obwód wnęki. My zakładamy, że jest to prostokąt o wymiarach 60 na 50 cm. Następnie sprawdzamy również ile wynosi szerokość samej płyty gipsowej, standardowo jest to zazwyczaj około 12 mm, ta informacja będzie dla nas bardzo ważna na późniejszym etapie prac. Kiedy wszystko zostało już dokładnie wymierzone możemy przejść do kolejnej części pracy czyli docinania samych stelaży. To jakich stelaży użyjecie nie ma najmniejszego znaczenia, mogą być to stelaże UD, CD o dowolnym rozmiarze, byle by mieścił się w samej wnęce.

Stelaże docinamy na wymiar każdego z 4 ramion obwodu. Dwa stelaże po 60 cm i dwa po 50 cm. Od profili warto uciąć dodatkowy 1 cm albo przynajmniej 5 mm by całość gładko wchodziła, ponieważ ostatecznie i tak będzie mocowana w ścianie na kołki. Należy również pamiętać, że musimy zostawić przynajmniej te 12 mm wolnej przestrzeni będące grubością samej płyty by nie odstawała ona od ściany.

Stelaże montujemy do ściany przy pomocy kołków oraz wkrętów. Pamiętajcie, że jeśli chodzi o kołki ich dobór jest całkowicie zależny od powierzchni. Stosujemy inne kołki zarówno do pustych jak i pełnych przestrzeni, więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj https://instahome.info/jaki-kolek-montazowy-wybrac/, są tu wypisane wszystkie rodzaje oraz sposoby montażu, o których powinniście wiedzieć. Kołki montuje się w odległościach około 10 cm. UWAGA! Pamiętajmy o zostawieniu dodatkowego miejsca na płytę, żeby nie odstawała. Jeśli całość będzie składała się z dwóch płyt gipsowych to jest potrzebny dodatkowych profil pomiędzy łączeniami. Musi być ustawiony w ten sposób by złapał również drugą płytę.

Przykręcanie płyt

Sam montaż płyty wykonujemy przy pomocy klasycznych czarnych wkrętów, podobnie jak kołki, powinny pojawić się około co 10/15 cm. Czasami może zdarzyć się tak, że ściany są krzywe, wtedy profil należy wyprostować i wyrównać gipsem na płycie. Jednak jeśli wszystko jest w porządku a płyty przykręcone to czas na ich wykończenie. Szczegóły na temat tego procesu znajdziecie w artykule, do którego link podaliśmy na samym początku tekstu.

Na koniec warto jeszcze sprawdzić przy pomocy poziomicy czy cała konstrukcja trzyma pion oraz poziom i nie odstaje w żadnym istotnym ale przede wszystkim widocznym miejscu.

Podsumowanie wewnątrz

Można powiedzieć, że to już wszystko, proste prawda? Zadanie wymaga od minimum wysiłku, pobawienia się w mierzenie boków prostokąta zupełnie jak w podstawówce tylko teraz używamy do tego po prostu większej linijki i tyle. Żaden specjalista nie jest wam potrzebny do tego zadania, ewentualnie do późniejszych etapów, którymi jest szpachlowanie ściany czy zajęcie się łączeniami płyty, jednak jak powiedzieliśmy są to dużo późniejsze etapy pracy.

2. Wnęka zewnętrzna – Jak zabudować wnęki przy pomocy płyt gipsowych?

Tutaj przyjmiemy trochę inną technikę bo zamiast stelaży zrobimy zabudowę z czegoś innego, a mianowicie pozostałości z płyt gipsowych, które równie dobrze sprawdzą się w tej roli.

Gruntownie krawędzi wnęki

Przede wszystkim zanim zaczniemy jakąkolwiek pracę należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Niejeden z was może zadać pytanie „Skoro gruntujemy tutaj to dlaczego nie gruntowaliśmy tam wcześniej?” Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. W przypadku wnęki wewnętrznej sama konstrukcja z płyty gipsowej została oparta na stelażach oraz kołkach i wkrętach. Jej przyczepność oraz stabilności nie była w najmniejszym stopniu zależna od przyczepności kleju do podłoża. Z racji, że tutaj nie będziemy wykonywać żadnych „szkieletów” tylko całość oprzemy właśnie na specjalnej masie gruntowanie będzie niezbędne. Do tego pracę wykonujemy na zewnątrz czyli w dużo cięższych warunkach.

Po zagruntowaniu wymaganej powierzchni zostawiamy ją do wyschnięcia na czas określony przez producenta na opakowaniu produktu. Osobiście jednak radzimy by nie był on mniejszy niż 12h, jednak nie jest to reguła tylko nasze subiektywne zalecenie, do którego nie musicie się obowiązkowo stosować.

Oklejenie krawędzi wnęki

Skoro zrezygnowaliśmy z klasycznych profili to na czym oprzemy naszą całą płytę? Na pozostałościach z innych płyt gipsowych. Ponownie tak jak wcześniej odmierzamy ramiona wnęki i pod wymiary, które uzyskaliśmy przycinamy resztki z płyty. Najpierw na sucho sprawdzamy czy wszystko pasuje i mieści się we wnęce, jeśli tak możemy zacząć urabiać masę do poprzyklejania tych fragmentów, które przed chwilą docięliśmy.

Do klejenia pasków wykorzystujemy klej gipsowy, jednak sprawdzi się również klasyczna tańsza masa gipsowa. Pamiętajmy by nie urabiać masy na zapas ponieważ charakteryzuje się bardzo szybkim schnięciem przez co może powstać sucha warstwa na wyrobionym kleju.

We wnękę wkładamy placki, na które następnie kleimy paski z płyt gipsowych. Całość dociskamy na tyle by solidnie się trzymała i wypełniamy wolną przestrzeń między nimi a ścianą. Chowamy je trochę bardziej niż stelaże, tam zostawiliśmy 12 mm miejsca, tutaj należy zostawić około 20 mm.

Kiedy wszystko gotowe polecamy jeszcze raz zagruntować docinki i zostawić do wyschnięcia.

Wklejenie płyty

Kiedy druga warstwa gruntu już przeschła to nakładamy wokół placki tej samej masy, której używaliśmy wcześniej do przyklejenia pasków i przyklejamy już wcześniej dociętą płytę. Przy pomocy poziomicy kształtujemy jej pion oraz poziom. Jeśli powstaną nierówności to możemy je ewentualnie wygładzić gipsem. Na sam koniec zostało nam jeszcze szpachlowanie łączeń, o którym jak i o samym wykończeniu wspominaliśmy już wcześniej.

Podsumowanie zewnątrz

Jak widzieliście pod kątem trudności całość była jeszcze prostsza niż wcześniejsze zadanie. Nie było tutaj na dobrą sprawę żadnego specjalistycznego zadania, które wymagałoby od nas jakiejś ponadpodstawowej wiedzy czy obeznania w temacie. Skoro wiecie już jak wszystko wykonać to pozostaje chwycić poziomicę, kupić materiał i zabrać się do pracy.