Jak zrobić podwieszany sufit z płyt karton – gips? Jest to coś na co decyduje się coraz więcej osób. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta, w przypadku starych sufitów w bardzo wielu sytuacjach dużo szybciej i taniej wychodzi nam zrobienie nowego podwieszanego sufitu z płyt g-k. Jest to coś z czym wprawiony wykonawca bez większych problemów poradzi sobie w niecały dzień (no chyba, że sufit będzie naprawdę bardzo duży).
Jednak jak się do tego zabrać? Czy wystarczy jedna osoba i ile może kosztować całość? Na te i inne pytania odpowiemy wam w tym artykule, poza tym, co z resztą najważniejsze przedstawimy wam szczegółowy poradnik jak krok po kroku wykonać taki właśnie sufit.
Dlatego powiemy wam od razu na starcie, że lepiej zaopatrzcie się w pomoc jakiegoś fachowca bo może okazać się ona później nieoceniona. Osoby, które nigdy wcześniej nie brały udziału w tego typu pracach zdecydowanie nie powinny zabierać się do tego samemu. Podwieszany sufit z płyt karton – gips to nie bułka z masłem.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się również jak taki sufit zaszpachlować i pomalować to wejdź w ten artykuł https://instahome.info/jak-szpachlowac-sufit-z-plyt-gk-i-malowac/ znajdziesz w nim szczegółowy poradnik jak należy to zrobić krok po kroku!
SPIS TREŚCI – Jak zrobić podwieszany sufit z płyt karton?
1. Pomiary sufitu i zaznaczenie oświetlenia
Zanim zaczniecie gdziekolwiek wiercić i montować to powinniśmy w pierwszej kolejności wyznaczyć miejsca, w których będzie znajdowało się nasze oświetlenie. Zaznaczamy punkt lub punkty gdzie znajdują się halogeny przy pomocy ołówka. Kiedy mamy to już za sobą przechodzimy od następnego etapu.
Teraz musimy znaleźć najniższy punkt naszego sufitu i zaznaczamy wysokość obniżenia, w naszym przypadku było to 6cm. Bardzo ważne jest także poprawne zaznaczenie tej odległości bo to właśnie od tego punktu będziemy mocować konstrukcje przyścienne.
Następnym krokiem jest narysowanie długiej poziomej linii na ścianie, oczywiście z pomocą poziomicy, bez niej nie mamy nawet co podchodzić. Później wyznaczamy długość stelaża, plus minus 1 cm aby zostawić trochę luzu. Najważniejsze pomiary mamy już za sobą więc możemy zabrać się za montaż profili.
2. Przycinanie i montaż profili pod podwieszany sufit z płyt karton – gips
Na wymierzoną wcześniej długość przycinamy profil (my najbardziej polecamy korzystać z profili UD 30), robimy to oczywiście za pomocą specjalnych nożyc do blachy.
Do wkręcania polecamy używać wiertarki udarowej ze specjalnym wiertłem przeznaczonym do betonowych powierzchni. A do mocowania użyjemy oczywiście klasycznych kołeczków. Należy tylko zwrócić uwagę by nie były one zbyt małe w porównaniu do samego wiertła, którego używaliśmy.
Przycięty profil przykładamy do ściany wzdłuż narysowanej przez nas wcześniej linii, następnie wiercimy otwory wiertarką udarową. Kiedy pierwszy z nich jest już gotowy możemy zamontować w nim kołek. Robimy tak aż w końcu cały profil będzie się na nich trzymał. Jednocześnie cały czas poziomicą kontrolujemy poziom aby profile nie ułożyły się krzywo.
Same kołki wbijamy średnio co około 40 – 60 cm. Po czym poznać, że kołek został zamontowany dobrze i solidnie? Na stelażu pojawią się lekkie wgniecenia.
Dokładnie w taki sam sposób montujemy nasze wszystkie pozostałe profile wokół sufitu. Procedura od początku do końca wygląda praktycznie tak samo. Na sam koniec przy pomocy długiej poziomy sprawdzamy czy wszystko jest aby na pewno równe. To ta konstrukcja będzie odpowiadała za poziom przyszłego sufitu dlatego starajmy się zrobić ją jak najlepiej.
3. Montaż profili głównych i pomiar
To w jaki sposób je układać jest już całkowicie zależne od kształtu pomieszczenia, dlatego trudno tutaj podać konkretne porady. Wszelkie obliczenia również robione są indywidualnie pod jego kształt. Dlatego naszą osobistą radą ten pkt. radzimy zostawić do realizacji zatrudnionemu wykonawcy, który z pewnością zrobi to dobrze.
Tutaj jeszcze mała porada od nas, rozmieszczenie stelaży głównych powinno wynosić przynajmniej co 40/50 cm. Jednak nie musi być to cm do cm. Jeśli nachodzi ci halogen to możesz zawsze przesunąć profil. Nic się wtedy nie stanie. Natomiast co do tego jakich profili używać. My osobiście polecamy CD60.
Jeśli pomiary macie już za sobą czas przejść do montażu. Profil CD 60 przycinamy na wymiar nożycami do blachy tak jak wcześniejsze profile UD 30. Warto również miejsca cięć lekko wgiąć do środka aby całość łatwiej wchodziła. Następnie zakładamy je w wyznaczonych wcześniej miejscach około co 40cm.
4. Montaż wieszaków płaskich
To jakie wieszaki wybrać jest zależne od tego na jakiej wysokości została zamontowana konstrukcji. Jeśli jest poniżej 8 cm to tymi najbardziej odpowiednimi będą te 125 mm. Wieszaki montujemy średnio około co 100cm. Zazwyczaj wystarczy jeden na środek każdego stelaża chyba, że posiadasz większą łazienkę.
Same wieszaki również montujemy przy pomocy kołków. Natomiast z profilem głównym najlepiej jest połączyć je wkrętami samowiercącymi (tak zwane pchełki) po 2 na każdą stronę powinny wystarczyć. Kiedy skończymy końcówki wieszaka odginamy tak aby nie przeszkadzały. Tę czynności powtarzamy przy każdym z wieszaków.
Przeciągnięcie kabli
Zanim zaczniemy przykręcać płyty pozostało nam jeszcze do zrobienia przeciągnięcie przewodów.
5. Przykręcanie płyt gipsowych
Tutaj ponownie zaczynamy zgadnijcie od czego, oczywiście od pomiarów. Odmierzamy długość stelaży i przycinamy płytę właśnie pod długości. Tutaj ponownie odejmuje około plus minus 1 cm aby płyta weszła bez problemu i ocierania. Samą płytę przycinamy oczywiście klasycznym nożem do tapet z wymiennym ostrzem. Świetnie sprawdzi się do takiego zadania.
Przed przykręceniem trzeba jeszcze zrobić otwory na przewody elektryczne, które będziemy przeciągać.
Kiedy płyty są już gotowe przechodzimy wreszcie do samego wiercenia. Tutaj zdecydowanie przyda się pomoc drugiej osoby, która pomoże ci przytrzymać płytę wtedy kiedy będziesz ją przykręcał. Robimy to już klasyczną wiertarką oraz przy pomocy blachowkrętów. Nie należy przykręcać ich rzadziej niż co około 15 – 25 cm. Powinny one wchodzić przynajmniej 1mm w płytę, aby nie przeszkadzały przy późniejszych pracach takich jak chociażby szpachlowanie.
I takim oto sposobem dochodzimy do końca naszej pracy.
Ile kosztuje podwieszany sufit z płyt karton – gips?
Podwieszany sufit z płyt karton – gips był kiedyś dość tani w wykonaniu. Na ten moment jednak musimy liczyć się z wydatkiem około 120 – 150zł za m2. Do tego dochodzi również robocizna, która także nie należy do najtańszych, za nią zapłacimy średnio 100zł za m2 w zależności od regionu.
Trackbacki/Pingbacki