Jaki kołek montażowy wybrać? Cóż wielokrotnie zdarzyło nam się słuchać zapytań odnośnie tego jaki kołek montażowy jest najlepszy do danej pracy. I cóż odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie należy do najprostszych ponieważ samych kołków dostępnych na rynku mamy przynajmniej kilka grup z czego każda charakteryzuje się swoim unikalnymi właściwościami. Wszystkie kołki należy wybierać bardzo rozważnie ponieważ mogą one zaważyć na efektach naszej pracy.

Czy to aż takie skomplikowane? Tylko na początku kiedy starasz się zapoznać z tematem. Jednak jak już wejdziesz w niego głębiej to zobaczysz różne zależności dzięki, którym znacznie prościej będzie ci wszystko zrozumiesz i z pewnością dojdziesz do wniosku, że tak naprawdę to wszystko jest oczywiste.

Czego dowiesz się z tego artykułu? Przedstawimy tutaj najpopularniejsze grupy kołków montażowych, tego jak się z nimi obchodzić, kiedy z nich korzystać i do jakiego typu podłoży pasują. Porozawiamy również o ich cenie dzisiaj i w porównaniu do lat poprzednich.

SPIS TREŚCI – Jaki kołek montażowy wybrać?

1. Rozmiar i grubość kołka

Jest to kwestia, którą chcielibyśmy wyjaśnić już na samym początku by nie musieć poruszać jej już później. Grubość oraz długość kołka jest całkowicie zależna od tego z jaką konkretnie pracą mamy do czynienia. Jeśli przyjdzie nam wieszać 50 kg szafkę to oczywistym jest, że mały kołek raczej się tutaj nie sprawdzi. Tak samo znaczenie ma grubość i rodzaj powierzchni, w której będziemy wiercić. Jeśli ściana ma 8 cm to nie będziemy używać najdłuższych dostępnych kołków.

Bardzo istotne jest również to czy jest ona wykonana materiałów pełnych takich jak cegła czy betonowy bloczek czy raczej z pustych takich jak np. ceramiczny pustak czy płyta karton – gips.

Słowem podsumowania na temat grubości i długości. Wszystko jest zależne od waszej pracy, tego co robicie, na czym robicie i jak to robicie. Nie da się z osobna opisać wszystkich możliwych sytuacji oraz możliwości, z którymi można mieć do czynienia więc weźcie to pod uwagę.

2. Rodzaje kołków montażowych. Jaki kołek montażowy wybrać?

Na ten moment są dostępne 3 najpopularniejsze rodzaje kołków montażowych. (Tutaj wersja skrócona)

  • Kołki montażowe do powierzchni pustych – takich jak wcześniej wymienione pustaki czy płyty karton- gips.
  • Kołki montażowe do powierzchni pełnych – wykorzystujemy je do pracy na materiałach takich jak cegły, czy betonowe bloczki.
  • Kołki montażowe uniwersalne – tak jak nazwa wskazuje w teorii powinny sprawdzić się w każdej sytuacji.
  • Koki montażowe do styropianu – sytuacja taka jak powyżej, nazwa mówimy nam już wszystko za siebie.

Kołki do powierzchni pełnych

Jaki kołek montażowy wybrać?
Jaki kołek montażowy wybrać? 5

Jest to jeden z dwóch najpopularniejszych rodzajów kołków dostępnych na rynku. Możemy go stosować a raczej nawet powinniśmy do wszystkich materiałów pełnych takich jak cegła, drewno, betonowe powierzchnie i nie tylko. W dobrze dobranych wymiarach bez najmniejszych problemów jest w stanie utrzymać przeróżne obiekty. Od klasycznych profili ściennych przez nawet szafki i inne meble.

Kołki mają również dwa warianty. Pierwszy z nich to kołki wkręcane nazywane również rozporowymi, działają w następujący sposób. W powierzchni wiercimy otwór, w który wkładamy koszulkę od kołka a następnie sam kołek i przy pomocy wiertarki wkręcamy go aż do oporu. Dzisiaj jest to już ten mniej popularny wariant, jednak wciąż bardzo chętnie kupowany.

Drugim wariantem są kołki typu „szybki montaż”. Tak jak już nam sama nazwa sugeruje ich zadaniem jest jak najszybszy i jednocześnie jak najprostszy montaż w powierzchni. Wystarczy wywiercić odpowiedni otwór , w który następnie wkładamy kołek ręcznie i wbijamy go za pomocą młotka tak jakbyśmy wbijali najzwyklejszego gwoździa.

Ile kosztują kołki do powierzchni pełnych?

Ile kosztują kołki wkręcane oraz kołki „szybki montaż” do powierzchni pełnych. Cóż jest to całkowicie zależne od sklepy i producenta, jednak średnio oferty w internecie oscylują w okolicach od 20 do 30 zł za 100 sztuk. Można oczywiście znaleźć tańsze propozycje kupna.

Natomiast za kołki rozporowe zapłacimy już trochę więcej. Za 25 sztuk zapłacimy w okolicach 20 – 25zł.

Kołki do powierzchni pustych

Kołki do powierzchni pustych
Jaki kołek montażowy wybrać? 6

Do powierzchni pustych zaliczamy oczywiście wszelkiego rodzaju pustaki, między innymi te ceramiczne, płyty karton gips i nie tylko. Tak jak w przypadku poprzedniego rodzaju kołków tutaj także mamy do czynienia z kilkoma różnymi wariantami. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć następujące (wszystkie omówimy na przykładzie płyty g-k):

  • Kołek rozporowy do płyt g-k – w płycie gipsowe wiercimy odpowiedni otwór, następnie wciskamy w niego kołek, możemy pomóc sobie młotkiem i wkładamy do środka śrubę, którą musimy trafić w otwór na końcu koszulki. Nastepnie bierzemy wkrętarkę i kręcimy śrubę aż do lekkiego oporu. Wtedy otulina powinna zaprzeć się o tył płyty gipsowej. Za takie kołki zapłacimy około 10 zł za 50 sztuk.
  • Metalowy kołek składany z parasolką – aby go zamontować blaszki zginamy do siebie i wkładamy w otwór. Później przy pomocy wiertarki kręcimy go tak długo aż nie napotkamy oporu. Blaszki powinno solidnie zaprzeć się o płytę. Jest to najdroższy kołek z zestawieni i kosztuje nawet kilka złotych za sztukę.
  • Kołek wkręcany „ślimak” – wywiercamy niewielki otwór a plastikową koszulkę wkręcamy w płytę przy pomocy śrubokrętu. Następnie wkręcamy śrubę i już. Nie należy on jednak do najsilniejszych bo przy większej sile można go wyrwać bez problemu. Za opakowanie 50 sztuk zapłacimy nawet w okolicach 10 zł.

Kołki uniwersalne

Kołki uniwersalne
Jaki kołek montażowy wybrać? 7

Wiele osób jest zdania, że jak coś jest do wszystkiego to równie dobrze można powiedzieć, że jest do niczego. Jednak to nie do końca prawda ponieważ kołki uniwersalne sprawdzają się bardzo dobrze na powierzchniach pełnych jak i pustych, jednak zaleca się aby nie korzystać z nich podczas mocno specjalistycznych prac lub tych z naprawdę dużym obciążeniem. Sprawdzą się dobrze w wielu pracach ale są sytuacje gdzie mimo wszystko lepiej sprawdzą się kołki dedykowane.

Na jakiej zasadzie działają? Sposób jest naprawdę prosty i mało skomplikowany. Wystarczy wywiercić otwór w dowolnej powierzchni, następnie wsadzamy tam cały kołek i przy pomocy wiertarki wkręcamy go aż nie napotkamy oporu. Co się wtedy dzieje? Otulina kołka wraz z obrotami jest spłycana tak długo aż nie napotka oporu w postaci powierzchni.

Pamiętajcie kluczowe jest to aby śruba weszła w końcową dziurkę otuliny. Tylko wtedy całość zadziała poprawnie.

Ile kosztują kołki uniwersalne?

Jak widzicie skomplikowania nie ma tutaj za grosz. A teraz czas odpowiedzieć na pytanie ile te kołki kosztują? On również jest znacznie droższy od tradycyjnych kołków. Za opakowanie 20 sztuk przyjdzie nam zapłacić w okolicach 20 zł. Oczywiście można znaleźć zarówno droższe jak i tańsze oferty.

Kołki do styropianu

Kołki do styropianu
Jaki kołek montażowy wybrać? 8

Kołek do styropiany – z wyglądu przypomina po prostu większą wersję kołka „ślimak”. Jego koszulkę wkręcamy po prostu w powierzchnię styropianu (najlepiej jest wspomóc się jakimś narzędziem np. śrubokrętem lub kluczem). Następnie mocujemy śrubę i już. Cała praca wykonana. Jest to niezwykle przydatne akcesorium w szczególności podczas prac na elewacji.