Zamontowanie listew PCV jak możecie się domyślić nie należy do specjalnie trudnego zadania. Jeśli należycie do zwolenników bardzo prostych i szybkich rozwiązań to jest to zdecydowanie coś dla was. Nie ma co ukrywać, że te listwy są chyba najpopularniejszymi na polskim rynku z jakimi możemy się spotkać.

Są one dostępne praktycznie wszędzie i w wielu różnych formach, Jednak każdy kto miał z nimi jakąkolwiek styczność i słyszy zwrot listwy PCV to ma w głowie ten podłużny plastikowy element o imitacji „drewna”, a może raczej koloru drewna. Tak jak przed chwilą powiedzieliśmy ich skład z drewnem oczywiście ma tyle wspólnego co Najman z wygranymi walkami. Jest to praktycznie w 100% plastikowy twór, który bardzo łatwo można złamać i uszkodzić.

Powiemy wam to wprost, listwy PCV nigdy nie należały do specjalnie wytrzymałych rozwiązań jeśli chodzi wykończenia ścian. Są bardzo podatne na łamania i innego tego typu szkodzenia mechaniczne. czywiście aby zrobić to już po przykręceniu to musielibyśmy chyba podejść do takiej listwy i kopać ją celowo z całej siły, żeby ją zniszczyć. Sytuacja wygląda natomiast trochę inaczej w przypadku narożników na profile. Sami mieliśmy do czynienia kilkukrotnie z sytuacjami gdzie przez nieuwagę kopnęliśmy łączenie listwy za mocno co skończyło się jej złamaniem. Jest to informacja niezwykle przydatna dla osób z dziećmi bo musicie być przygotowani na to, że będziecie najprawdopodobniej zmuszeni do ich wymiany przynajmniej kilka razy w roku.

Na szczęście jest jeszcze jakiś pozytywny aspekt tego wszystkiego. Wymiana trwa naprawdę kilka sekund a części kosztują naprawdę bardzo niewiele.

A kto może zabrać się za montowanie takich listew? Co będzie do tego niezbędne? Całość zamontować może praktycznie każdy. Nie musisz być żadnym doświadczonym wykonawcą, nie musisz mieć nawet jakiegokolwiek doświadczenia z podobnymi pracami. Jedynym wymogiem jaki powinniśmy spełniać to wiedza na na temat tego jak posłużyć się wiertarką oraz piłką by móc w razie potrzeby dociąć niewielki kawałek naszej listwy. Są to zadanie bardzo szybkie oraz proste. Naszym skromnym zdaniem jeśli posiadacie dwie w miarę sprawne ręce oraz wzrok to powinno wam pójść naprawdę gładko.

1. Pomierzenie listew oraz odcinki

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy z naszymi listwami powinniśmy najpierw sprawdzić ich dokładną długość. Sprawdzamy szerokość ściany i przyrównujemy ją do listwy, którą będziemy montować. Od wyniku, który ostatecznie otrzymamy będziemy musieli odjąć kilka cm. Dlaczego? Ponieważ na każdym z końców będzie trzeba umieścić specjalne ochronne narożniki.

Będą one osłaniać docięte krawędzie albo będą służyć jako łączni z drugą listwą. Średnia szerokość jednego narożnika to około 2,5 cm więc od szerokości ściany trzeba odjąć przynajmniej 5cm.

Jeśli wszystkie wymiary, które wykonaliśmy są poprawne i odpowiadają długości ścian to pozostaje nam jeszcze dokładne zaznaczenie ołówkiem na listwie miejsce docinki i finalnego cięcia. Cięcie można wykonać różnymi narzędziami jednak najlepiej sprawdzi się tutaj narzędzie wielofunkcyjne multitool, kątówka albo ręczna piłka, tylko w przypadku użycia jej będziemy musieli raczej także skorzystać ze specjalnego korytka, w które wsadzamy docięty profil, żeby go unieruchomić.

W naszym narzędziu znajdują się specjalne otwory, w które wystarczy wsadzić piłkę a następnie przeciąć. Dzięki temu gadżetowi cała praca przebiega naprawdę sprawnie i szybko.

Kiedy mamy wszystko już docięte w odpowiedni sposób może sprawdzić na sucho czy wszystko do siebie dobrze pasuje. Zakładamy narożniki, przykładamy listwę do ściany i w razie potrzeby wykonujemy dodatkowe docinki, bo później nie będzie już miejsca na potencjalne poprawki. Jeśli wszystko jest w porządku możemy przejść do kolejnego etapu pracy. Należy zapamiętać, że podczas cięcia listwy mamy około 0,5 cm więc dokładność sapera nie jest nam tutaj potrzebna.

Skoro jednak wszystko jest już tak jak powinno to możemy zabrać się za kolejny etap naszej pracy czyli bezpośredni montaż listwy do ściany.

2. Przykręcenie listwy do ściany

Pierwszą rzeczą, którą robimy to ściągnięcie z naszej listwy paska maskującego, który zasłania otwory przeznaczone na montaż kołków, którymi przymocujemy ostatecznie całą konstrukcję. Sama listwa jest również bardzo przydatna jeśli chcielibyśmy przeciągnąć przy podłodze jakieś przewody, będzie można je w bardzo prosty i szybkie sposób chować bez bawienia się w wiercenie w ścianach itp.

UWAGA! Są jeszcze listwy bardzo podobnego typu, które składają się z 2 elementów, działają praktycznie na tej samej zasadzie co te klasyczne PCV jednak naszym skromnym zdaniem listwy z paskiem maskującym są trochę prostsze w montażu.

Skoro wiemy już wszystko to przyszedł czas zabrać się do pracy! Bierzemy naszą dociętą listwę z już zdjętym paskiem montującym i sprawdzamy jak leży. Istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo, że mogą pojawić się jakieś krzywizny, które wbrew wszelkim pozorom nie będą stanowiły dla nas specjalnie dużego problemu.

Dlaczego? Ponieważ wystarczy, że przymocujemy ją solidnie do ściany. Listwy PCV są wykonane z bardzo elastycznego plastiku dzięki czemu bez większych problemów można wyginać je w różne strony bez żadnych większych konsekwencji. Jednak nie należy przesadzać i sprawdzać wytrzymałości na siłę.

Teraz możemy chwycić za wiertarkę oraz wywiercić dziurę przez otwór w listwie co pozwoli nam później na przeprowadzenie montażu kołków. Tylko pamiętajcie aby dobrać odpowiednie wiertło do powierzchni, w której wiercicie. Jeśli wasza ściana jest wykonana z betonu to lepiej sprawdzić czy macie zamocowane na wiertarce odpowiednie wiertło.

Musicie pamiętajcie, że niezwykle ważną kwestią jest tutaj ułożenie listwy. Nie może ona się odchylać ani opadać. Należy zadbać o jej stabilność i dopasowanie do podłogi oraz o styczność z górną częścią ściany.

Porada! W większości przypadków listwy PCV mają już wykonane otwory na miejscu, których powinniśmy wykonać odwierty, w które wsadzimy następni kołki szybkiego montażu, jednak nie jest to reguła, więc nie nastawiajcie się, że na 100% tego uświadczycie.

W momencie kiedy nasz otwór jest już gotowy to możemy nareszcie przejść do zamontowania kołka. Najpierw wsadzamy w dziurę jego koszulkę a później dobijamy kołek przy pomocy młotka. Bardzo zależy nam na tym aby wszedł on wystarczająco mocno w powierzchnię. Ważne jest też aby kołki, które wybraliśmy posiadały kołnierzyk, który będzie lepiej trzymał listwę.

Wystarczy, że będzie montować kołek co mniej więcej od 50 do 100cm. Dzięki temu listwa samoistnie się ukształtuje i równiutko przylegnie do ściany. Można powiedzieć, że musi być to nie za gęsto, nie za rzadko. Następnym etapem jest posprzątanie pyłu, który został nam po wierceniu i zakładamy pasek maskujący. Pamiętajcie, że należy zadbać o to by całość prezentowała się bardzo schludnie i estetycznie. Pozostało jeszcze wsunięcie narożników i zrobione. Robimy teraz tak, ze wszystkimi listwami jakie chcemy zamocować przy naszych ścianach.

Już wam o tym na samym początku wspomnieliśmy ale profili są bardzo słabiej jakości i poza możliwym uszkodzeniem ich potrafią również wypaść po prostu podczas sprzątania, dlatego nic nie sto na przeszkodzie by móc je dodatkowo przymocować za pomocą kleju lub silikonu. Jest to bardzo częsta praktyka w tego typu pracach.

3. Czy są alternatywy dla profili PCV?

Jak montować przypodłogowe listwy PCV?
Jak montować przypodłogowe listwy PCV? 2

W tym momencie jedną z ciekawszych alternatyw dla profili PCV są dość wysokiej jakości listwy MDF. Bez wątpienia znajdziecie na ich temat całkiem sporo informacji w internecie. Jednak tak w skrócie MDF to wysokiej jakości narożniki wykonane ze specjalnej drewnianej masy, z której są wykonywane między innymi meble, nie cieszą się tak dużą popularnością jak klasyczne PCV ale również mają całkiem sporo do zaoferowania a nawet znacznie więcej, mowa tutaj oczywiście o właściwościach.

Czy MDF jest dużo lepsze od PCV? Oczywiście i to niemalże pod każdym aspektem. Są dużo wytrzymalsze, mocniejsze, otarcia miotły podczas sprzątania nie są im straszne. Można powiedzieć, że MDF to jedne z najtrwalszych opcji na rynku na ten moment. Nie ma jednak rzeczy idealnych o czym wie tutaj raczej każdy z nas.

To co tutaj jest tym haczykiem? Pierwszy z nich to cena, są dużo droższe niż klasyczne PCVki, jednak nie ma co się dziwić różnica w jakości to przysłowiowe niebo a ziemia. Drugą istotną sprawą, z której powinniśmy zdawać sobie sprawę to to, że w przypadku ich montażu wymagana jest już tutaj przynajmniej minimalna znajomość tematu, ponieważ montaż jest dużo dłuższy oraz bardziej wymagający.

4. Ile dzisiaj zapłacimy za listwy PCV?

Ile mniej więcej będziemy musieli zapłacić za listwę PCV? Naprawdę bardzo niewiele. Na tyle, że nie opłaca się jej nawet osobno zamawiać bo dostawa wyjdzie drożej. Cena za jeden metr listwy PCV wynosi około od 4 do 5zł. Skąd takie niskie koszty? Bo jest to tak naprawdę zwykły giętki kawałek plastiku stosunkowo niskiej jakości więc nie ma tam nawet na czym podbić tej ceny. Jak jednak wiadomo są także wyjątki od tej reguły jednak nie ma ich zbyt wiele. Jeśli potrzebujecie listew na długość około 20m to zapłacicie za to około 100zł, rzadko zdarza się by stanowiły one większy wydatek.

Skoro są takiej niskiej jakości to czemu ludzie wciąż tak chętnie je kupują? Dlatego, że są także bardzo wygodne. Wymiana takiej listwy trwa może 2 czy 3 minuty. Jest to zabieg naprawdę bardzo szybki, tani i przede wszystkim prosty. Dzięki temu nie musimy się martwić kiedy coś się z nią stanie. Jest też wielofunkcyjna bo oczywiście poza ukryciem krawędzi paneli czy płytek można przy jej pomocy pociągnąć całkiem spore ilości przewodów.

Reasumując całość. Jeśli lubujecie się w uzyskiwaniu całkiem przyjemnych dla oka wizualnych efektów w jak najszybszy, prosty i bardzo tani sposób to te listwy są zdecydowanie czymś dla was. Jeśli jednak szukacie czegoś trochę innego i przede wszystkim wyższej jakości spróbujcie poszukać więcej informacji na temat listew MDF.