Jak montować listwę przypodłogową mdf? Nie ma co ukrywać, montaż listew przypodłogowych nigdy nie należał do specjalnie trudnych zadań niezależnie od tego na jakie listy się zdecydowaliśmy. Natomiast w przypadku listew mdf cały proces został usprawniony jeszcze bardziej. Jakim cudem? A bardzo prostym, listwy działają na zaczepy. Więcej na ten temat opowiemy trochę później podczas poradnika jak je poprawnie zamontować.
Same listwy największą popularnością cieszyły się w okolicach 2015 – 2017 roku. Można powiedzieć, że miały one wtedy swoje przysłowiowe 5 minut. Co prawda wielka fascynacja nimi już minęła wiele lat temu i ludzie równie często jak kiedyś sięgają po inne nawet dużo bardziej klasyczne listwy, jednak nie oznacza to, że MDF w ogóle się nie sprzedają. Są wykonane ze specjalnego drewnopochodnego materiału, jest to mieszanka drewna i związków organicznych. Z tego tworzywa wykonuje się równie ż bardzo często meble.
Wręcz przeciwnie, cały czas są na rynku i mają się całkiem dobrze tylko ich szał po prostu przeminął. No dobra trochę historii było, zapoznanie się z produktem tak samo, to teraz czas na praktykę. Jak je założyć? Ile czasu nam to zajmie, czego będziemy potrzebować i czy potrzebujemy jakiejś pomocy? Zaczynamy 😉
Spis Treści – Jak montować listwę przypodłogową mdf?
1. Pomiary i docinanie listew
Oczywiście w pierwszej kolejności zaczynamy od pomiarów ściany, żeby wiedzieć jakiej długości listwy powinny być w konkretnych miejscach. Do cięcia polecamy używać specjalnej ręcznej piły kątowej. Osobiście polecamy aby narożniki wewnątrz pomieszczeń przycinać pod skosem, a przynajmniej w miejscach gdzie ściana się „rozchodzi” tak jak jest to przedstawiona na powyższej grafice. Jest to kąt zewnętrzy o wymiarze 45 stopni. Po docięciu warto także lekko zeszlifować końcówkę papierem ściernym by nie było widać śladów po cięciu.
W miejscu schodzenia się ścian naszym zdaniem nie ma potrzeby przycinania na ukos. Panele mogą schodzić się tam bezpośrednio, efekt wizualny na tym nie ucierpi w najmniejszym stopniu orz zaoszczędzimy dodatkowej pracy i możliwej pomyłki.
Skoro macie już wszystko pomierzone oraz docięte może przejść do instrukcji samego montażu krok po kroku. Przed tym jednak będzie czekało was jeszcze jedno (bardzo szybkie i proste) zadanie.
2. Jak montować listwę przypodłogową mdf – montaż listew mdf
Jak powiedzieliśmy powyżej przed rozpoczęciem montażu musimy wykonać jeszcze jedno bardzo ważne zadanie. Musimy wziąć poziomicę i sprawdzić czy mamy w pomieszczeniu równą podłogę. Dlaczego to istotne? Bo to właśnie od tego będzie zależne to, którą metodę montażu listew będziemy musieli zastosować.
Jeśli podłoga nie jest równa będziemy musieli zastosować metodę na zaczepy plus wyrównanie z pomocą kołków. Jest to bardziej czasochłonny i bardziej skomplikowany sposób, jednak jest on wymagany jeśli chcemy uniknąć mało estetycznych oraz widocznych szczelin pomiędzy listwą a podłogą.
Jeśli jednak podłoga jest prosta to możemy się cieszyć ponieważ wysiłek, który będziemy musieli włożyć w pracę został w tym momencie wielokrotnie zmniejszony. Dlaczego aż tak mocno? Bo czeka nas jedynie docinanie i klejenie całości i voi la, po pracy.
Sposób I – Mocowanie na zaczepy i wkręcanie kołków
Już docięte i wygładzone w miejscach cięcia listwy dokładamy do ściany i sprawdzamy czy dobrze do siebie pasują, jest to ostatni moment gdzie możemy nanieść jeszcze jakieś poprawki. Jeśli wszystko jest w porządku to możemy przejść do bezpośredniego montażu.
Listwy odkładamy na bok a do ich zamocowanie użyjemy specjalnych klamerek, w które listwa będzie po prostu bezpośrednio „wczepiana”. Tylko tutaj jedna ważna uwaga. Kupcie odpowiedni rozmiar i rodzaj, na rynku jest ich całkiem sporo klamerek i łatwo można się pomylić dlatego warto wziąć ze sobą jakiś kawałek listwy, żeby się upewnić. czy aby wszystko pasuje.
Jeśli ściana nie jest prosta to warto przyłożyć listwę, zaznaczyć miejsca, w których najbardziej odstaje i tam w mniej więcej równych odległościach zamontować nasze klamerki.
Najpierw wiercimy dziurę w ścianie, i za pomocą kołka mocujemy nasz zatrzask. Kiedy ściana jest już odpowiednio przygotowana to możemy spokojnie zaczepić przy niej listwę. I to na dobrą sprawę tyle jeśli chodzi o sam montaż, bo pozostają jeszcze poprawki nierównej podłogi.
Prostowanie listwy
Poprawnie wyprostowana listwa musi być przy pomocy kołka solidnie przykręcona do samej ściany. W miejscach gdzie odstaje wiercimy w niej oraz w ścianie dziurę. Sam kołek powinien mieć tak zwany „kapelusz” aby trzymał odpowiednio mocno listwę i za nią nie wystawał, aby tak było należy zrobić troszkę szerszy otwór. Kiedy kołek jest już zamontowany przykręcamy śrubę i gotowe. Listwa powinna być już styczna z podłogą.
Co zrobi z widocznymi dziurami oraz śrubami? Najlepiej jest zaszpachlować je dwa razy przy pomocy masy szpachlowej dobranej do koloru listwy. Kiedy masa wyschnie całość szlifujemy za pomocą papieru ściernego. Niestety musimy być gotowi na to, że wprawione oko będzie w stanie dostrzec nasze działania.
Ewentualnie aby jeszcze bardziej ukryć efekt listwę będzie można przemalować.
Sposób II – Klejenie listew
Jeśli nasze podłogi są proste to docięte listwy po prostu kleimy na klej a dokładnie na silikon. Jedynym warunkiem tego jest to, że farba bądź tynk wyłożony na ścianie musi być z nią solidnie związany, aby to sprawdzić najlepiej będzie nałożyć na listwę silikon przyłożyć ją do ściany na kilka sekund i później ściągnąć. Jeśli klej będzie zarówno na listwie jak i na ścianie to dobry znak, jeśli farba w jakimś miejscu odeszło do lepiej zmyj klej i skorzystaj z pierwszej metody.
Poklejone listwy dociskamy do ściany i zostawiamy. Jeśli ściany są krzywe warto czymś ciężkim docisnąć listwy. Można powiedzieć, że cały montaż już za nami. Teraz czas na wykończenie całości.
3. Uzupełnianie szczelin
Na sam koniec aby całość prezentowała się całkiem estetycznie pozostaje nam jeszcze uzupełnieni szczelin między listwami oraz ścianą. Najlepiej do tego sprawdzi się biały akryl. Puszka wkładamy do pistoletu i jednym powolnym ruchem wypełniamy szczelinę. Na sam koniec „wygładzamy” ją i zbieramy nadmiar kleju przy pomocy palca. Też staramy się wykonać jeden długi i dokładny ruch. Tym oto sposobem nasza praca została zakończona.
4. Ile kosztują listwy mdf?
Za listwę mdf średnio zapłacimy 13 – 15 zł za m. Cena oczywiście może się nieznacznie różnić w zależności od sklepu, jednak nie jest to specjalne drogi zakup. Zakładając, że mamy do wykonania 10m listwy razem z pozostałymi niezbędnymi narzędziami takimi jak akryl, wkręty czy kołki zapłacilibyśmy około 170 – 200 zł.