Jak przykleić fototapetę na ścianę? Poradnik o przyklejaniu fototapety? Czy nie jest to przypadkiem zadanie, które w swoich założeniach jest niesamowicie proste? Oczywiście, że jest. Jednak co ze wszystkimi pracami wokół? Odpowiednim przygotowaniem ściany i zabezpieczeniem jej zarówno przed jak i po naklejeniu fototapety? Z tego powodu właśnie zdecydowaliśmy się na napisanie na ten temat odpowiedniego artykułu. O ile samo naklejenie naszej tapety nie będzie stanowiło żadnego większego problemu to schody zaczną pojawiać się w momencie kiedy np. tapeta nie będzie chciała trzymać tak jak powinna albo jej wytrzymałość będzie w znacznym stopniu mniejsza niż oczekiwaliśmy. Znacząca większość błędów i problemów pojawia się z powodu złego przygotowania ściany do pracy.
Z tego właśnie powodu macie tutaj nas, postaramy się doradzić wam w jaki sposób najlepiej przygotować powierzchnię do wyklejenia jej fototapetą, w jaki sposób powinniśmy ją zabezpieczyć i przede wszystkim kwestia najważniejsza, czego powinniśmy NIE robić, żeby jej nie uszkodzić. No i oczywiście opiszemy wam też cały przebieg jak ją poprawnie nakleić. A dla kogo w ogóle jest ten poradnik? Naszym zdaniem dla każdego. Jeśli mielibyśmy wskazać jaki naszym zdaniem to zadanie prezentuje poziom trudności w skali od 1 do 10 to chyba wskazalibyśmy może 3 ale tylko jeśli masz średni lub słaby wzrok.
No dobra, skoro się pośmialiśmy i wszystkie najważniejsze informacje już macie to możemy przejść do pracy, chwytamy narzędzia i powodzenia 😉
1. Przygotowanie ścian pod fototapetę
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy należy najpierw odpowiednio przygotować powierzchnię do klejenia. Jeśli pojawiają się na niej jakieś ubytki czy większe nierówności musimy je jak najszybciej wypełnić masą szpachlową, wyrównać poczekać aż wyschną i wyszlifować by stanowiły równy element w ścianie. Nie wolno doprowadzić do sytuacji, w której mogą pojawić się innego typu nierówności. Jeśli są to trzeba je po prostu wyszlifować przy pomocy kostki szlifierskiej lub papieru ściernego. Do wyrównywania trochę większych powierzchni bardzo dobrze sprawdzą się pace z uchwytem na papier ścierny. Dedykowana gradacja to od 80 do 100, jeśli na ścianie pojawiają się rysy należy wymienić materiał na ten o mniejszej gradacji, jednak przy pojedynczych i niewielkich elementach nie musimy się o to raczej martwić.
W momencie kiedy nasza ściana została już odpowiednio wyrównana należy ją jeszcze oczyścić ze wszelkiego rodzaju zabrudzeń takich jak pył, kurz czy resztki po wcześniejszych warstwach. Jest to bardzo ważne ponieważ osłabia to połączenie ściany z farbą, którą będziemy później jeszcze malować. Ostatnim krokiem przygotowującym ścianę do naklejenia fototapety jest kwestia jej suchości. Kiedy wszystkie warunki są spełnione możemy przejść do kolejnego etapu prac czyli gruntowania.
2. Naniesienie preparatu gruntującego na ścianę?
„Nie ma gruntowania to nie ma malowania” jest to wieczna niepisana zasada, której należy się mimo wszystko trzymać. Jednak teraz pewnie masa osób podrapie się po głowie i pomyśli co do naklejania fototapety ma malowanie? O tym opowiemy szerzej trochę później. Wracając do tematu gruntowania, jeśli chodzi o jakiś dobry preparat to my zazwyczaj korzystamy z unigruntu. Oczywiście możecie skorzystać z dowolnego preparatu odpowiednio dostosowanego do podłoża, na którym będziecie pracować.
Pamiętajcie, że bardzo istotną kwestią jest to aby cała powierzchnia została bardzo dokładnie pokryta, nie mogą pojawiać się tam żadnego rodzaju suche plamy czy miejsca. Powstanie tako typu „wysp” na ścianie w znacznym stopniu osłabi całość co oczywiście w bardzo negatywny sposób wpłynie na efekt naszych prac.
Dobra, ale teraz odpowiemy sobie pytanie po co w ogóle malujemy ścianę przed klejeniem tapety. Jaki to ma w ogóle sens? A taki, że na tak pomalowanej ścianie klej bardzo dobrze się ślizga co naprawdę w znacznym stopniu ułatwi nam późniejszą pracę. Oczywiście nie musicie malować, zamiast tego możecie zagruntować całość mniej więcej na 3 warstwy. Dzięki temu powstania tak zwana „szklanka”, na której pracuje się jeszcze lepiej i tworzy jeszcze lepszą ochroną niż sama farba. Jednak wymaga to od nas więcej czasu a rozwiązanie z użyciem farby nie jest wcale złe i też bardzo dobrze się sprawdzi.
Dobra, skoro nasza ściana jest już bardzo dokładnie zagruntowana to wystarczy poczekać aż wszystko dokładnie wyschnie (dokładny czas schnięcia jest podany bezpośrednio na opakowaniu produktu). Po tym możemy pod razu zabrać się bezpośrednio za malowanie chyba, że wybraliśmy opcję „szklanki”.
3. Pomalowanie ściany farbą
Cóż tutaj co za dużo gadać. Zaczynamy pracę od otwarcia puszki z farbą, dokładnego wymieszania za pomocą mieszadełka lub innego podłużnego przedmiotu, ważne by był czysty. Przelewamy do korytka i malujemy ścianę za pomocą wałka o średnim bądź krótkim włosiu przynajmniej na dwa razy. W miejscach takich jak kąty czy inne trudno dostępne miejsca lepszą opcją będzie użycie małego wałeczka lub pędzelka, praca dzięki temu będzie przebiegać znacznie łatwiej i szybciej. Należy także pamiętać o zabezpieczeniu sufitu przy pomocy taśmy malarskiej oraz podłoża przy pomocy folii.
Średni okres schnięcia pomiędzy wszystkimi warstwami jest całkowicie zależny od tego na jaki konkretnie produkt się zdecydujemy. W przypadku niektórych farb może być to 30 minut a w przypadku jeszcze innych nawet około 3 godziny, dlatego warto też zwrócić na to szczególną uwagę.
4. Rozrobienie kleju do tapet
Klej jest zazwyczaj dostępny w postaci suchych mieszanek, które sami rozrabiamy przy pomocy klasycznego mieszadła mechanicznego. Niestety nie będziemy najprawdopodobniej w stanie rozrobić go ręcznie, więc radzimy nastawić się na użycie sprzętu trochę „cięższego kalibru”. Jeśli nasz klej został już odpowiednio przygotowany to możemy przejść do aplikowania go na ścianę za pomocą zwykłego pędzla malarskiego. Mogą być nawet te tańsze. Robimy to bardzo dokładnie i staramy się by nie było żadnych wolnych od kleju przestrzeni.
Jak już skończyliśmy prace z kleje (na pewno w jakiejś części) to mamy w końcu możliwość przejść do pracy z samą fototapetą. Jednak musimy być bardzo ostrożni by jej przypadkiem nie uszkodzić, pognieść czy nawet pogiąć bo będzie miało to swoje odbicie na finalnym etapie prac.
5. Naklejanie fototapety na ścianę
Można powiedzieć, że to najważniejszy moment w całym naszym poradniku, jednak nie martwcie się, jest on także bardzo prosty i szybki. Jedyne na co musimy zwrócić uwagę to na to co już wcześniej powiedzieliśmy czyli nie uszkodzić bo pod kątem estetycznym finał naszych prac będzie trochę gorszy niż moglibyśmy tego oczekiwać. Przed pracą jeszcze jedna dodatkowa rada, polecamy wam kupować tapety z flizelinowym spodem, są trochę droższe od tych z papierowym jednak praca na nich jest dużo przyjemniejsza, sama jakość również jest znacznie wyższa.
UWAGA! Każda tapeta ma dołączoną do zestawu instrukcję, której radzimy się trzymać.
Znaczna część tapet już przy zakupie jest podzielona na podłużne prostokąty, które tak samo jak puzzle tworzą jeden spójny wzór. Dlatego przed klejeniem warto je zmierzyć i narysować na ścianie szkic, który ułatwi nam późniejsze prace. Bardzo przydatna do tego zadania może okazać się bardzo przydatna poziomica, miarka oraz nóż z wymiennym ostrzem jeśli nasza ściana nie trzyma pionu i będzie trzeba ją później dociąć.
Proces klejenia rozpoczynamy od odwrócenia fragmentu tapety na stoliku lub podłodze wzorem do dołu. Na czystą tak zwaną „roboczą powierzchnię” przy pomocy pędzla nanosimy gęsto klej do tapet. Nie żałujemy go. Bardzo szczególną uwagę należy zwrócić też na to aby wszystkie brzegi były odpowiednio gęsto posmarowane klejem. W przypadku fototapety flizelinowej wystarczy, że ściana jest pokryta klejem, na nią nie musimy bezpośrednio nanosić żadnych substancji klejących. Kiedy całość jest już pokryta to zostawiamy fragment na kilka minut aby klej zdążył wystarczająco wsiąknąć.
UWAGA! Nie należy składać tapety w pół bo możemy zniszczyć bryt!
Pamiętajcie by zakryć podłogę pod tapetą kartonami jeśli boicie się , że klej ubrudzi wasze panele, płytki czy po prostu podłogę. Jednak w przypadku twardych powierzchni takich jak te wcześniej wymienione nie ma co się tym przejmować ponieważ klej bardzo łatwo można zmyć.
Skoro nanoszenie warstwy kleju mamy już za sobą to możemy zabrać się za przyklejanie paska do ściany. Kleimy ją oczywiście of góry, robimy to powoli i z wyczuciem by nie powstały przypadkiem żadne fałdy czy zgniecenia, które później będą widoczne. Musimy także zwrócić szczególną uwagę na obecność pęcherzyków powietrza. Na tym etapie niezwykle przydatny okaże się nasz szkic, który wykonaliśmy wcześniej na ścianie.
Po przyklejeniu fragmentu trzeba go jeszcze bardzo dokładnie docisnąć za pomocą specjalnego wałka do tapet. Przy narożnikach świetnie sprawdzi się specjalna plastikowa packa ale samą ręką również sobie bez większych problemów poradzimy. Polecamy aby pomagać sobie dłonią przy „wygładzaniu”, dzięki temu łatwiej wykryjemy bańki powietrza.
Jeśli przy brzegu jest trochę za sucho to odchylamy kawałek tapety i pędzelkiem nanosimy dodatkową warstwę kleju. Namoknięte tapety są trochę elastyczne więc można je naciągać ale nie należy z tym przesadzać bo możemy ją podrzeć.
Kiedy wszystko trzyma się już wystarczająco mocno to za pomocą lekko wilgotnej gąbki usuwamy resztki kleju. NIe należy jednak przesadzić z wilgocią bo zniszczymy naszą dekorację. atomiast jeśli chodzi o jej nadmiar w narożnikach to wystarczy, że będziemy wykonywali długi i mocny ruch, musimy postarać się, żeby ciąć dość płasko. Radzimy ciąć dość płasko, wtedy efekt będzie najlepszy.
Całą procedurę powtarzamy praktycznie bez jakichkolwiek zmian aż nie zasłonimy całej powierzchni. Jeśli złapaliśmy wprawę powinniśmy uwinąć się z całością bez większego problemu w ciągu jednego dnia. Nie powinniśmy dotykać tapety przez następne kilkanaście godzin i poczekać na spokojnie aż wszystko wyschnie.
6. Jak przykleić fototapetę na ścianę – Podsumowanie
W tym poradniku przedstawiliśmy wam na dobrą sprawę cały proces tego jak należy nie tylko odpowiednio przykleić tapetę ale również tego jak poprawnie przygotować ścianę przed pracą. Nałożyliśmy na to bardzo duży nacisk ponieważ przy klasycznych cienkich tapetach papierowych będą bardzo mocno widoczne wszystkie nierówności na ścianie, nawet te najmniejsze dlatego też radzimy wam się przyłożyć do początkowych etapów prac.
Wniosek jest bardzo prosty bo Im gorzej ściana zostanie przygotowana tym mniej estetyczny efekt otrzymamy. Nie radzimy w takiej sytuacji po prostu tego olewać czy traktować zbyt pobieżnie bo się to na was na samym końcu odbije, czyli wtedy kiedy będzie już za późno na jakiekolwiek poprawki.