Czy klej w sprayu jest lepszy od taśmy dwustronnej? Nie ma co ukrywać ale pomimo upłynięcia naprawdę wielu lat od kiedy ten produkt pojawił się na naszym rynku wciąż nie należy do specjalnie popularnych opcji wyboru wśród wykonawców. nawet w sytuacjach gdzie jest dużo lepszą alternatywą niż niektóre przestarzałe metody takie jak np. taśma dwustronna.

Na szczęście powoli bo powoli ale ta tendencja zmienia się i coraz większa ilość wykonawców sięga po dużo lepsze i wydajniejsze alternatywy. Jednak dlaczego w ogóle warto zrezygnować z popularnej taśmy dwustronnej na rzecz kleju w sprayu? Czy ma on coś czego nie ma nasza klasyczna taśma klejąca?

Jest to oczywiście bezpośrednio związane z dużo lepszymi właściwościami takiego kleju. W porównaniu do nich „stara dobra taśma dwustronna” odchodzi już do lamusa i jest raczej jednym ze śladów przeszłości dla współczesnej budowlanki.

Dlaczego ciągle kupujemy dwustronne taśmy?

Czy klej w sprayu jest lepszy od taśmy dwustronnej?
Czy klej w sprayu jest lepszy od taśmy dwustronnej? 2

Nie ma co ukrywać, że ogromną rolę tutaj odgrywa zdecydowanie sentyment oraz przyzwyczajenie do starych metod pracy. Taśmę dwustronną stosuje się już od naprawdę bardzo dawna aż do teraz z ogromną częstotliwością. Można ją stosować na dziesiątki rozmaitych sposobów przez co postrzegana jest jako produkt typowo uniwersalny. Samych taśma na obecną chwilę na rynku jest też po prostu bardzo dużo.

Dla przykładu to tylko z najpopularniejszych rodzajów:

 • Taśma dwustronna mocna
 • Taśma dwustronna do ścian
 • Taśma dwustronna piankowa
 • Taśma dwustronna przezroczysta
 • Taśma dwustronna do ubrań

W zależności od tego czego oczekujemy od produktu możemy go bez większych problemów dopasować do naszych konkretnych potrzeb. Oczywiście należy mieć również świadomość, że taśma jest taśmie nierówna. Niektóre potrafią charakteryzować się naprawdę wysoką jakością a inne wręcz przeciwnie. Do tego grona możemy zaliczyć wszystkie produkty, które spotkamy we wszystkich dyskontach na promocji.

Taśm dwustronnych jest tak wiele i są z nami od tak dawna, że większość doświadczonych wykonawców wciąż z nich korzysta po prostu ze względu na swoje przyzwyczajenie.

Dlaczego taśma dwustronna jest dużo gorsza od kleju w spreyu?

Pomimo tego, że nie szczędziliśmy taśmie dwustronnej naprawdę przychylnych opinii powyżej trzeba zdawać sobie sprawę, że mimo tych zastosowań i właściwości jest dużo gorsza od kleju w sprayu (a przynajmniej w konkretnych pracach). Nawet jeśli będzie ona wykonana z najwyższej jakości materiałów to jest ona wciąż tylko taśmą. Jest dobrym rozwiązaniem ale nie przy długoterminowych pracach.

W pewnym momencie i tak straci ona w większym czy też mniejszym stopniu swoje właściwości i stanie się całkowicie niezdatna do użycia. Kolejną dość ważną sprawą utrudniającą pracę z taśmą jest ściągnięcie jej warstwy zabezpieczającej.

W bardzo dużym stopniu obniża to komfort wykonywanej pracy. Co prawda są taśmy, które posiadają system łatwego ściągania warstwy zabezpieczającej. Jednak cały szkopuł tkwi w tym, że są mniej więcej dwa razy droższe niż normalne. Do tego tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, taśma nie nadaje się również do stosowania w dłuższym okresie.

Bardzo dobrym przykładem krótkiego działania taśm dwustronnych są chociażby haczyki samoprzylepne, które nie dość, że nie udźwigną praktycznie żadnego sensownego materiału to odpadają bardzo szybko. To są właśnie naszym zdaniem największe problemy taśmy, które ją w całkowity deklasują w porównaniu do kleju.

Dlaczego warto sięgnąć po klej w sprayu?

Odpowiedź na to pytanie jest naprawdę prosta a sensownych powodów przynajmniej kilka. No to zacznijmy od tego, że po prostu wybór kleju jest dużo łatwiejszy. nie musimy dokonywać wyboru pomiędzy dziesiątkami rodzajów różnych produktów o innym zastosowaniu jak w przypadku taśmy dwustronnej, pod tym kątem nie ma nawet porównania.

Natomiast jeśli chodzi o ilość dostępnych na rynku klejów w spreyu to jest ona znacznie mniejsza dzięki czemu wybranie tego właściwego jest dużo prostsze. Przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na to by nie natknąć się przypadkiem na wcześniej wspomniany produkt z „wyprzedaży” z dyskontu, jeśli będziemy tego pilnować to reszta na dobrą sprawę idzie już z główki.

Sam klej w sprayu posiada także całą masę przeróżnych właściwości. Można go wykorzystywać jako:

 • Klej w sprayu do podsufitki.
 • Klej w sprayu do tapicerki.
 • Klej w sprayu do folii.
 • Klej w sprayu do tkanin.

Klej to dużo wyższy komfort wykonywanej pracy oraz jakość

Wśród tych najistotniejszych zalet kleju w sprayu, które przynajmniej naszym zdaniem całkowicie deklasują taśmę jest jego bardzo wysoka odporność. Jednak tą najbardziej przydatną cechą jest możliwość stosowania go na mocno zapylonych powierzchniach. Jest dużo trwalszy, mocniejszy oraz wytrzymalszy niż w przypadku zwykłej taśmy.

Nie musimy go także ponownie stosować zarówno po krótszym jak i dłuższym czasie od pierwszego wykorzystania. Nie musimy być też tak bardzo precyzyjni podczas użytkowania jak w przypadku taśmy dwustronnej. Dzięki temu komfort oraz czas pracy wzrasta nieporównywalnie do wcześniej wspomnianej taśmy.

UWAGA! Pomimo, że jest to bardzo wygodny i łatwy w użytkowaniu produkt to musimy mieć świadomość, że jest on wyrobem typowo chemicznym i to w dodatku rozpylanym. Dlatego przy korzystaniu z niego należy mieć założoną na twarzy maseczkę ochronną, poleca się także okulary, w szczególności jeśli przyjdzie nam pracować na dworze przy lekkim wietrze.

Podsumowanie, co jest ostatecznie lepsze?

Na sam koniec przygotowaliśmy dla was jeszcze szybkie podsumowanie całego artykułu w postaci największych zalet omawianego kleju w spreyu oraz wad taśmy dwustronnej. Po zwróceniu szczególnej uwagi na te dwie kwestie powinniście mieć już wystarczająco wyraźny wgląd na całą sytuację.

Wady taśmy

 • Nie klei się do zapylonych powierzchni przez co musimy włożyć dodatkową pracę w czyszczenie.
 • Komfort pracy jest dużo niższy niż w przypadku kleju bo wymaga dużej dokładności i zręczności.
 • Bardzo szybko traci wszystkie swoje właściwości i jest całkowicie niezdatna do użycia. Marszczy się a jej klej wysycha co wymaga od nas okresowej wymiany,
 • Trzeba ją co jakiś czas wymieniać.
 • Irytujące ściąganie warstwy zabezpieczającej.
 • Utrudniony wybór ze względu na ogromną ilość wariantów.

Zalety kleju w sprayu.

 • Bez problemu klei się do lekko zapylonych powierzchni.
 • Komfort pracy jest nieporównywalnie większy niż w przypadku taśmy.
 • Jest znacznie wytrzymalszy od taśmy i nie wymaga ponownego użycia po krótkim czasie.
 • Część klejów nadaje się do stosowania w warunkach zewnętrznych.
 • Jest znacznie trwalszy, mocniejszy oraz wytrzymalszy.

6. PRZYDATNE LINKI. 

Cały asortyment taśm dostępnych na naszej stronie https://www.budujto.pl/pl/c/Tasmy/233/2 

Klej w sprayu  https://www.budujto.pl/pl/p/Klej-do-folii-paroizolacyjnej-Foil-Klej/362

Autor – Cyprian Kozłowski