Tutaj sytuacja jest bardzo zbliżona jak w przypadku wyceny. Większość farb dekoracyjnych i strukturalnych posiada swoje indywidualne sposoby wykonania.


Poza tym niejedną farbę dekoracyjną oraz strukturalną idzie wykonać na kilka różnych sposobów. Daje to możliwość uzyskania różnej dekoracji za pomocą tej samej farby.


Ten blog należy potraktować raczej jako wskazówki i porady na co musimy zwrócić uwagę podczas malowania farbą dekoracyjną lub strukturalną.

Tutaj zostawiamy wam link do artykułu o najmodniejszych farbach strukturalnych https://instahome.info/nowoczesne-farby-strukturalne-i-dekoracyjne-jakie-wybrac/

Mamy nadzieję, że pomoże on wam podjąć decyzję, a jeśli chcecie wiedzieć więcej o samych farbach to polecamy przeczytać naszego bloga gdzie odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania https://instahome.info/farba-strukturalna-faq-qa/


1. Przygotowanie podłoża

To jest już całkowity standard jeśli chodzi o wykonywanie czegokolwiek na ścianie i nie tylko. Podłoże musi być czyste, suche, równe, bez plam od olejów, pozostałości starych farb czy tynków oraz ubytków.


2. Gruntowanie powierzchni

gruntowanie powierzchni pod farbe strukturalna 1
Jak malować farbą strukturalną? 3

Gruntowanie powierzchni pod farbę dekoracyjną


Następnie powierzchnię należy zagruntować dedykowanym preparatem i odczekać około 24h. Ściana do tego czasu zdąży wyschnąć i wsiąknąć impregnat.


Po takim przygotowaniu można rozpocząć malowanie farbą wg jej instrukcji.


UWAGA! W przypadku wielu farb odradza się używanie niededykowanych preparatów gruntujących.


3. Wykonywanie dekoracji

wykonywanie farby dekoracyjnej
Jak malować farbą strukturalną? 4

Wykonywanie efektu farby dekoracyjnej przy pomocy gąbki

Jest ono całkowicie zależne od konkretnej farby strukturalnej. Wiele farb można malować wałkiem, pędzlem czy natryskiem.


Niektóre jednak można nanosić nawet za pomocą pacy czy gąbki. Należy zwrócić uwagę również na to ile warstw należy nanieść.


4. Czas schnięcia

Czas schnięcia między kolejnymi warstwami to po pierwsza kwestia. Następnie po zakończeniu nanoszenia farby nie należy z nią nic robić przez pewien czas.


Należy poczekać tyle ile radzi producent aż dekoracja całkowicie wyschnie. Może to trwać od 3 czy 5 godzin od nawet 48h. O wszystkim decyduje specyfika danej farby.


5. Lakierowanie

UWAGA! Nie jest to proces, który wykonujemy w przypadku każdej farby dekoracyjnej. Lakierowanie zaleca się najczęściej wtedy kiedy farba jest narażona na mocniejsze uszkodzenia.


Najczęściej lakieruje się farby w korytarzach oraz przedpokojach. Są one tam najbardziej narażone na pobrudzenia itp.


Należy również pamiętać, że lakier lekko zmienia efekt farby. Po nałożeniu lakieru na powierzchnie jest ona lekko połyskująca.


Tak jak już podkreśliliśmy na początku, większość dekoracji ma swoją specyfikę. Nie da się napisać uniwersalnego poradnika dla wszystkich.


Instrukcje, które przed chwilą czytaliście to rady oraz wskazówki, które pomogą wam w pracy. Najlepszym sposobem na wykonanie konkretnej dekoracji to wspomaganie się poradnikiem skierowanym dokładnie pod nią.