Uwaga! Mówimy to na starcie, w tym artykule skupimy się dokładnie na samym grzybie oraz pleśni która pojawia się na ścianach i na tym w jaki sposób jest najlepiej ją usunąć. Temat zacieków na ścianie, tego jak się ich pozbyć i jak duży problem stanowią jest materiałem na zupełnie osobny artykuł, do którego znajdziecie linkiem w dalszej części bloga.
Pleśń oraz grzyb na ścianie nie tylko sama w sobie jest mało estetyczna ale stanowi przed wszystkim zagrożenie dla naszego zdrowia a w szczególności dla zdrowia dzieci. Bezpośredni kontakt z nią w pokoju może się w bardzo negatywny sposób odbić na naszym zdrowiu. Może powodować między innymi problemy z oddychaniem, snem i nie tylko.
Lista skutków ubocznych będących efektem kontaktu z grzybem jest naprawdę bardzo długa. No dobra skoro wiemy jak niebezpieczny jest to ważniejszym pytaniem powinno być jak się go pozbyć? Nie jest to w cale takie łatwe w szczególności jeśli pojawił się na większej powierzchni.
Skąd grzyb na ścianie?
Jest to najczęściej skutek nadmiernej wilgoci w pokoju, która może mieć wiele przyczyn. Od źle wentylowanego pomieszczenia np. nieszczelne okna albo uszkodzona wentylacja przez dostającą się od wewnętrznej strony ściany wilgoć. Odkrycie powodu jest naprawdę bardzo istotną kwestią bo co nam da usunięcie objawów skoro przyczyny nie zostały w żadnym stopniu poruszone. Będzie to tylko chwilowe rozwiązanie problemu.
Jeśli powodem pojawiania się grzyba jest faktycznie wilgoć od wewnętrznej strony ściany (co zostanie poprzedzone zaciekami) to problem jest znacznie większy i będzie szansa, że czeka nas gruntowne okopanie domu bo cały problem może tkwić w fundamentach (jest na to mniej więcej 70%). Znacznie więcej na ten temat dowiecie się z tego artykułu (LINK).
Natomiast jeśli grzyb powstał po prostu od nadmiernej wilgoci w pomieszczeniu to prace nad poprawną sytuacji będą znacznie prostsze i dużo szybsze. Nie będą wymagały tak intensywnych nakładów pracy jak w przypadku odnawiania izolacji fundamentów.
Jak usunąć grzyb ze ściany?
Jak już zlokalizowaliśmy przyczynę np. nieszczelne okno czy uszkodzoną wentylację pomieszczenia lub coś w tym rodzaju i naprawiliśmy „usterkę” to możemy zająć się już usuwaniem samego grzyba. Nie jest to specjalne trudne czy wymagające. Należy pamiętać, że samo obmycie wodą nie wystarczy. Nawet jeśli grzyb potencjalne został usunięty. Dlaczego?
Ponieważ przy myciu zostaje usunięta tylko jego widoczna część, największym problemem są tutaj zarodniki, które nie są na pierwszy rzut oka widoczne. Jeśli pozostaną one niezlikwidowane grzyb w bardzo krótki, czasie pojawi się ponownie. No to czym je usunąć? W internecie znajdziecie wiele domowych sposobów na to jednak nikt nie da wam 100% gwarancji, że zadziałają więc po co ryzykować.
Zamiast tego polecamy kupić dobry środek biobójczy, który od razu pozbędzie się problemu. Zainfekowaną ścianę wystarczy nim odpowiednio „posmarować” a biocydy znajdujące w jego składzie zrobią resztę. Później czekamy aż całość dokładnie wyschnie. Kiedy już to nastąpi ścianę ponownie gruntujemy i malujemy.
Jeśli odpowiednio zajęliśmy się przyczyną nadmiernej wilgoci problem nie powinien więcej powracać. UWAGA! Jednak nie wszystko jest tak piękne. T rady sprawdzą się wyłącznie w przypadku infekcji mającej miejsce na stosunkowo niewielką skalę. Jeśli jednak agresja biologiczna była znacznie większa czekają nas dużo cięższe prace.
Co jeśli grzyb wszedł głęboko w ścianę?
Wtedy czeka nas nie aż taki mały remont. W pierwszej kolejności będziemy musieli skuć tynk z całej zainfekowanej powierzchni plus dołożyć do tego minimum 0,5 metra marginesu na wszelki wypadek jakby okazało się, że grzyb rozrósł się na jeszcze większym obszarze. Po skuciu czeka nas bardzo podobna procedura co powyżej. Zarodniki usuwamy za pomocą środka biobójczego następnie całości naprawiamy (czyli gipsujemy ścianę). Już odnowioną ścianę gruntujemy na nowo (warto zadbać o to aby preparat gruntujący również posiadał właściwości biobójcze).
Na sam koniec ścianę malujemy albo nakładamy na nią tynk dekoracyjny, to już całkowicie zależy od nas co z nią zrobimy. Radzimy tylko aby ostatnia warstwa wykończeniowa (farby lub tynk) posiadały właściwości hydrofobowe czyli aby dobrze radziły sobie w wilgotnym miejscu i były przynajmniej częściowo odporne na kontakt z wodą.
Domowe sposoby na preparaty antygrzybiczne
Jeśli chodzi o domowe sposoby na na preparaty antygrzybiczne to sytuacja jest tutaj dość różna. Jedna osoba powie, że są to „receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie”, które świetnie radzą sobie z infekcją. Druga osoba jednak stwierdzi, że to tylko blef i ona zrobiła taki zgodnie z recepturą i nie zadziałał a nawet zaszkodził. Przy domowych próbach tworzenia preparatów chemicznych należy mieć świadomość, że nikt nie daje wam gwarancji 100% skuteczności.
Jednak temat jest dość popularny więc my również przygotowaliśmy dla was kilka popularnych domowych receptur na radzenie sobie z grzybem i pleśnią w warunkach domowych. UWAGA! Tak jak już powyżej wspomnieliśmy, nie dajemy żadnej gwarancji, że domowe przepisy dadzą wam satysfakcjonujący efekt.
Przepis 1 – sprey na grzyby
- Szklanka wody
- Łyżeczka oleju z drzewa herbacianego
Całość bardzo dokładnie ze sobą mieszamy i przelewamy do jakiegoś rozpylacza np. pustej butelki po płynie do okien. Naszą „miksturą” obficie spryskujemy skażoną ścianę i zostawiamy na 3 dni. Po tym czasie przy pomocy mydła i wody dokładnie szorujemy powierzchnię. Na końcu osuszamy ją chłonnym ręcznikiem.
Przepis 2 – ocet spirytusowy
Czystą ścierkę nawilż octem spirytusowym i dokładnie nawilż miejsce w którym znajduje się grzyb. Pozostaw całość na trzy dni a po tym czasie umyj powierzchnię tak jak opisaliśmy powyżej czyli wodą i mydłem.
Przepis 3 – czyszcząca powłoka
- 1 szklanka boraksu
- 1 litr gorącej wody
Całość dokładnie mieszamy ze sobą i nanosimy na zagrzybioną powierzchnię przy pomocy gąbki. Zostawiamy całość do całkowitego wyschnięcia. Następnie powstałą warstwę ściągamy. UWAGA! Należy mieć ubrane rękawiczki!
Jeśli jednak nie zawierzacie domowym sposobom bez gwarancji zawsze można sięgnąć po rekomendowane przez producentów artykuły takie jak ten preparat do usuwania plam, pleśni itp. http://Biotox Total przeznaczony jest do konserwacji konstrukcji murowanych lub materiałów budowlanych innych niż drewno. Biotox Total przeznaczony jest do konserwacji konstrukcji murowanych lub materiałów budowlanych innych niż drewno, można go również swobodnie stosować wewnątrz oraz na zewnątrz budynków. UWAGA! Przed rozpoczęciem pracy dokładnie przeczytajcie jego zastosowanie.