Jak fugować płytki? Będąc całkowicie szczerym, naszym skromnym zdaniem jest to bardzo proste zadanie, z którym raczej powinna poradzić sobie nawet osoba, średnio zapoznana z pracami budowlanymi a co dopiero doświadczony wykonawca UWAGA! Sam czas pracy jest w głównej mierze zależny od metrażu na jakim będziemy fugować. Praca ba na małych powierzchniach np. 10m2 powinna zająć nam mniej niż godzinę, jednak to i tak jest mimo wszystko zależne od wprawy.
W tym poradniku przedstawimy ci krok po kroku jak poprawnie wykonać fugowanie płytek. Poznasz cały proces od podstaw oraz zapoznasz się z najważniejszymi poradami oraz przestrogami na co należy szczególnie zwrócić uwagę a na co uważać. To bez zbędnego przedłużania, zapraszamy do czytania;)
UWAGA! Jeśli chcielibyście, także wiedzieć jak poprawnie wykonać płytki podłogowe to zapraszamy tutaj https://instahome.info/jak-ukladac-plytki/, znajdziecie tutaj pełn
SPIS TREŚCI – Jak fugować płytki?
1. Zeskrobanie starych fug
W przypadku remontu pracę zaczynamy od usunięcia starych fug, jeśli jednak was ten proces nie dotyczy bo np. wykonaliście całą podłogę od zera to możecie od razu przejść do drugiego etapu prac.
Przy pomocy klasycznego wysuwanego noża do tapet usuwamy stare fugi. Robimy to bardzo dokładnie aby przestrzeń między płytkami była praktycznie czysta. Musimy być też ostrożni aby nie porysować płytek, dlatego radzimy wszystko robić na spokojnie i bez zbędnego pośpiechu.
Kiedy skończymy to przy pomocy odkurzacza musimy posprzątać resztki. Tutaj także robimy to bardzo dokładnie, jeśli zależy nam na tym aby nowe fugi wyglądały dobrze. Nie mogą zostać żadne zabrudzenia. Na sam koniec warto jeszcze przemyć podłogę mopem podłogowym i poczekać aż wyschnie. Po tym przechodzimy do następnego etapu prac.
2. Przygotowanie fugi
Kupioną fugę przesypujemy do jakiegoś mniejszego pojemnika, może być to cokolwiek, nawet opakowanie po lodach, ważne by można było zmieścić w nim całą zawartość torebki.
Następnie całość dokładnie rozrabiamy z wodą, na opakowaniu produktu powinny być szczegółowe informacje na temat proporcji. Ważne jest by dać jej tyle aby całość przypominała stężoną masę, jej konsystencja nie może być płynna tylko stała i nie powinna przypominać wody tylko coś w rodzaju pasty do zębów.
Po utworzeniu substancji odkładamy ją na około 5 minut, żeby „przeszła” a później ponownie dokładnie ją mieszamy przez około minutę. Po tym nasza fuga jest już gotowa.
UWAGA! Jeśli nasza praca z jakiegoś powodu będzie się opóźniała warto od czasu do czasu przemieszać fugę w opakowaniu, aby nie stężała za mocno.
3. Fugowanie – czyli jak fugować płytki?
Przechodzimy do głównej i chyba jednocześnie najłatwiejszej części pracy, czyli jak fugować płytki. Do tego zadania będziemy potrzebować jedynie 3 rzeczy. Szpachelki do nanoszenia fugi oraz oraz pacy z gumową nakładką do rozprowadzania jej po całej powierzchni i oczywiście samej fugi, którą wcześniej przygotowaliśmy w pojemniku.
Na szpachelkę nanosimy fugę i kładziemy ją na podłogę, jednocześnie uważając aby nie porysować płytek. Następnie przy pomocy pacy z gumową końcówką rozsmarowujemy ją po całej powierzchni w taki sposób aby wypełniła ona wolną przestrzeń pomiędzy płytkami. Zaczynamy od krawędzi i przesuwamy się sprawnie w głąb pokoju. Staramy się jak najdokładniej zbierać nadmiar masy, żeby nie marnować materiału.
Mycie fugi
Po zrobieniu około 6m2 trzeba przerwać pracę i zająć się czyszczeniem płytek zanim fuga zastygnie na stałe. Do tego bierzemy wodą, zwykłą gąbkę kuchenną oraz rękawiczkę (fugę bardzo ciężko domyć). Całość myjemy minimum na dwa razy a na koniec gładką stroną gąbki wygładzamy powierzchnię, przykładamy się do tego bo będzie to kluczowe dla finalnego efektu samej dekoracji.
Kiedy skończymy i upewnimy się, że wszystko jest już czyste to możemy wracać do pracy. Całą procedurę powtarzamy średnio około co 6m2.
UWAGA! Jeśli chodzi o wodę, która została po czyszczeniu to radzimy uważać z wylewaniem jej do zlewu bo w ten sposób możemy bardzo łatwo zatkać rury. Lepiej jest spuścić ją w toalecie.
4. Mycie podłogi
Kiedy zafugujemy już całe pomieszczenie zostawiamy podłogę do wyschnięcia na takie 3/4h. Przez ten czas lepiej nie chodzić po płytkach. Kiedy 3h już miną możemy przejść do finalnego mycia mopem na ciepło. Nie jest to obowiązkowa procedura, jednak naszym zdaniem jak najbardziej warto to zrobić. Można nazwać to zwieńczeniem naszej pracy.
Jakie fugi kupić?
Jeśli chodzi o same fugi to jest ich dostępna cała masa na rynku. Wybierzcie po prostu tą, która najbardziej wam odpowiada. Pamiętajcie, fugi występują w wielu różnych wersjach kolorystycznych, dlatego warto się upewnić czy ta, którą bierzemy na pewno będzie pasować do naszych płytek.
I jeszcze jedna ważna uwaga, wiele osób się na to nabiera zatem się skupcie. Idąc do sklepu po fugę, upewnijcie się, że na pewno kupujecie fugę. Jest wiele popularnych substancji, które stosuje się jako zamienniki, my jednak je odradzamy. Najpopularniejszą z nich jest klej do fugowania.
Nakłada się go dużo trudniej i jest z lekka problematyczny, zatem jeśli ktoś wam go zaproponuje to grzecznie odmówicie i weźcie fugę po którą przyszliście.
Jeśli jesteście profesjonalistami i szukacie bardziej specjalistycznych narzędzi to tutaj mamy dla was dobrą ofertę https://www.budujto.pl/pl/p/Kielnia-do-fugowania-8mm-/410 Jest specjalna kielnia przeznaczona właśnie bezpośrednio do fugowania. Całość jest wykonana ze wysokiej jakości stali nierdzewnej więc mamy pewność, że nie będzie to narzędzie „na jedną robotę”.
Mamy nadzieję, że po naszym małym poradniku już wiecie jak fugować płytki;)
Trackbacki/Pingbacki