Jak położyć płytki na ścianie? Powiemy to wprost. Naszym zdaniem położenie płytek na ścianie jest naprawdę łatwym zadaniem, w szczególności wtedy kiedy podłoże jest już przygotowane, niezależnie od tego czy jest to betonowa ściana czy płyty karton gips. Nasz poradnik będzie akurat zakładał, że podłoże jest wykonane z tych drugich, ale nie martw się. Jeśli posiadasz betonową ścianę to nic nie szkodzi. Poradnik również jest przeznaczony dla ciebie.
No to teraz czas na kilka najważniejszych informacji. Do wykonania tego zadania wystarczy praktycznie jedna osoba. Jeśli kiedykolwiek wykładałeś płytki, nawet na podłodze i wiesz po prostu z czym to się je to nie musisz się o nic martwić. Sama praca będzie szybka, prosta i nie wymagająca specjalnego wysiłku ani fizycznego ani intelektualnego.
Przekonaliśmy cię? Jeśli tak to nie ma co tracić czasu tylko zabierać się do pracy, oczywiście z naszą skromną pomocą. To już bez zbędnego przedłużania, czas start.
SPIS TREŚCI – Jak położyć płytki na ścianie?
1. Guntowanie podłoża przy pomocy unigruntu
Oczywiście użycie unigruntu nie jest definitywnym wymogiem. Wystarczy, że użyjecie dowolnego preparatu gruntującego dostosowanego do waszego podłoża. Po zakupieniu odpowiedniego produktu musimy go bardzo dokładnie wymieszać przy pomocy mieszadełka do farby lub innego dowolnego podłużnego przedmiotu. Ważne jest po prostu to aby nie był on brudny i nie zanieczyścił przypadkiem naszej substancji.
Całość najlepiej jest nanosić przy pomocy klasycznego pędzla. Podczas „malowania” staramy się po prostu aby całość bardzo dokładnie pokryła całą powierzchnię ściany. Nie może być żadnych suchych i nie zaaplikowanych miejsc. Jak już skończymy zostawiamy całość, żeby zdążyła porządnie wyschnąć.
Sam czas schnięcia jest zależny od producenta. Na opakowaniu produktu powinny być szczegółowe informacje na ten temat. Nie należy na pewno jednak wznawiać pracy szybciej niż po kilku godzinach.
2. Rozrysowanie rozmieszczenia płytek
Najłatwiej jest zacząć od strony wejścia i zacząć oznaczanie od całej płytki. Zaznaczamy kolejne i patrzymy jaki wzór wyjdzie nam na samym końcu. Najprawdopodobniej trafi się kilka płytek które będzie trzeba później dociąć. Kiedy mamy już rozplanowaną całą powierzchnię ściany możemy zabrać się za wykładanie płytek.
3. Przygotowanie kleju do płytek
W pierwszej kolejności przygotowujemy klej, na którym będziemy kleić nasze płytki. Robimy to bardzo dokładnie z pomocą mieszadła mechanicznego w proporcjach z wodą podanych na opakowaniu samego produktu. Całości nie da się rozrobić ręcznie więc mieszadło mechaniczne to niezbędna część pracy.
Staramy się również nie urobić zbyt dużej ilości kleju na sam początek aby nie zaczął on powoli schnąć i nie pojawiła się na nim „sucha skórka” Dużo lepszą strategią pracy jest po prostu dorabianie sobie co jakiś czas mniejszych ilości kleju np. co 20/30 minut.
UWAGA! Nie możemy użyć tutaj pierwszego lepszego kleju. Musi być to specjalny klej do płytek przeznaczony do stosowania na powierzchniach pionowych. Sam klej powinien mieć lekko gumową konsystencję.
4. Wykładanie płytek – Jak położyć płytki na ścianie?
Może to co niektórych zaskoczyć ale jeśli wasz sufit znajduje się w poziomie to właśnie od niego zaczniemy nasze układanie płytek trzymając się rozrysowanego wzoru, który wykonaliśmy już wcześniej. Posłuży nam on jaka baza, z której będą wychodziły pozostałe płytki.
Klej przy pomocy szpachelki nanosimy na ścianę a packą z grzebieniem wyrównujemy całość. Płytki nie powinny się zsuwać tylko bardzo solidnie trzymać jeśli użyliśmy odpowiedniego kleju dostoswanego do powierzchni pionowych. Przed klejeniem zaleca się sprawdzić czy płytki nie mają przypadkiem żadnego wzoru lub strzałki z instrukcją, w którą stronę należy je układać. Wewnętrzną stronę płytki również powinniśmy cienką i gładką warstwą kleju (nie używamy tutaj strony z grzebieniem).
Po naklejeniu płytki, leciutko ją dobijamy i zostawiamy na moment aby wystarczająco przyległy do samej ściany. Kiedy mamy już przygotowany cały rząd płytek (oprócz ostatniej, którą będziemy docinać) możemy zacząć wciskać krzyżyki. Najbardziej polecamy te 1,5 mm. Dają one stosunkowo cienką i bardzo estetyczną fugę.
Po tym całą procedurę powtarzamy w rzędzie poniżej również zostawiając ostatnią płytkę, którą będziemy później docinać.
UWAGA! Może mimo wszystko zdarzyć się, że płytki będą się osuwały. W takiej sytuacji całość wystarczy podeprzeć. W jaki sposób? Poprzez przykręcenie na szerokość ściany prostego profilu sufitowego. Wystarczy poczekać wtedy kilka minut aż klej zdąży się ściągnąć. Wystarczy wtedy odkręcić profil i wykładać płytki dalej.
Polecamy też na bieżąco czyścić płytki oraz spoinę z kleju. Skoro przy spoinie jesteśmy to polecamy dawać krzyżaczki wokół jej skrzyżowania aby dzięki czemu będziemy widzieć jak zgrywają się fugi.
5. Docinanie płytek przy narożniku
Kiedy mamy już wyłożoną praktycznie całą ścianę możemy przejść do docinania płytek. Wiele pomieszczeń znacząco różni się od siebie dlatego też nie jesteśmy w stanie poinstruować każdego z was jak dokładnie to zrobić. Jednak wystarczy że odmierzycie odległość o już wyłożonej płytki do ściany a następnie odejmiecie kilka mm aby zostawić miejsce na krzyżaczek.
Na tej samej zasadzie działają wszystkie płytki, które będziemy docinać. Kiedy już to zrobimy wyklejamy je i wkładamy krzyżaczki dokładnie w ten sam sposób jak robiliśmy to z pełnymi płytkami.
Do cięcia płytek dla osób niedoświadczonych bardzo przydatny może okazać się rysik do cięcia płytek. Jest to najprostsze urządzenie do tego typu prac.
Tą metodą wykładamy wszystkie płytki w pomieszczeniu.
Wszelkiego rodzaju docinki czy otwory w płytkach są całkowicie zależne od specyfiki pomieszczenia.
6. Fugowanie płytek ściennych
Cały proces fugowania płytek opisaliśmy już w jednym z naszych wcześniejszych poradników. Co prawda dotyczy on fugowania płytek podłogowych, ale cała procedura pozostaje wciąż niezmienna https://instahome.info/jak-fugowac-plytki-poradnik/ Znajdziesz tutaj wszystkie najważniejsze wskazówki oraz porady, które przydadzą ci się podczas wykonywania tego typu zadań.