Jak zrobić półkę z płyt gipsowych? Można powiedzieć, że jest to kolejny artykuł z serii „DIY” ( „Do It Yourself”) co w skrócie oznacza „Zrób to sam”. Całość jest bardzo łatwa w wykonaniu i bez większych problemów powinny poradzić sobie nawet osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z pracami monterskimi. W naszym artykule pokażemy jak zrobić zwykłą klasyczną półkę taką jak na obrazku, który zobaczycie poniżej. Oczywiście my zdecydowaliśmy się na tak prostą opcję aby każdy zdał sobie sprawę, że jest w stanie coś takiego wykonać.

Niech nie odrzuca was również ogólny wygląd samej półki, jest to tak zwana forma „surowa” co oznacza, że można ją w dowolny sposób jeszcze wykończyć. Nic nie stoi na przeszkodzie by taką półkę później ogipsować, pomalować czy nadać jej po prostu taki wygląda jaki chcemy, żeby miała, najważniejsze jest to by mieć na nią po prostu jakiś pomysł.

No dobra, mam nadzieję, że wystarczająco was zachęciliśmy do podjęcia tego zadania. Teraz czas wziąć w ręce narzędzia i zabierać się do pracy. Podążajcie za nami krok po kroku a wszystko załapiecie, obiecujemy 😉

Spis Treści – Jak zrobić półkę z płyt gipsowych?

1. Zamontowanie stelaża w ścianie

Jak zrobić półkę z płyt gipsowych?
Jak zrobić półkę z płyt gipsowych? 3

Bierzemy stelaż, my osobiście polecamy profile sufitowe UD30, świetnie sprawdzą się w roli „szkieletu” samej półki. Jego długość jest całkowicie zależna od tego jak długa ma być nasza połka. Może mierzyć ona 20 cm a równie dobrze może mieć 200cm. Decyzja należy całkowicie do was.

Kiedy już odmierzyliśmy długość profilu przycinamy go za pomocą nożyc do blachy, mierzymy poziomicą by wyznaczyć poziom i wkręcamy do ściany kilkoma wkrętami. Całość mocujemy również przy pomocy odpowiednich kołków dostosowanych do podłoża, jeśli masz wątpliwości co do tego jakich powinieneś użyć przeczytaj ten artykuł https://instahome.info/jaki-kolek-montazowy-wybrac/, w którym dokładnie omawiamy zastosowanie każdego z ich rodzajów. Jednocześnie cały czas kontrolujemy przy pomocy poziomicy czy wszystko jest aby na pewno równe.

Jak rozpoznać, że profil jest solidnie zamontowany w ścianie? Stelaż będzie miał lekkie wgięcie w miejscu gdzie wierciliśmy i wbijaliśmy kołek.

2. Jak zrobić półkę z płyt gipsowych? -Docięcie i zamontowanie płyty gipsowej

Jak zrobić półkę z płyt gipsowych? -Docięcie i zamontowanie płyty gipsowej
Jak zrobić półkę z płyt gipsowych? 4

Kiedy profil jest już solidnie zamocowany w ścianie czas na przycięcie do odpowiedniego rozmiaru płyty gk. Jej wielkość również jest całkowicie zależna od nas, jednak aby zachować stabilność odradzamy by przekraczała 25cm jeśli chodzi o odległość od ściany. Docięty kawałek przykręcamy kilkoma wkrętami do górnej części półki.

Po tym dokręcamy pozostałe profile równo z płytą gipsową aby tworzyły już wcześniej wspomniany szkielet. Stelaże znajdujące się po bokach czyli te najkrótsze wkładamy bezpośrednio w te dłuższe profile. Mają służyć wyłącznie jako dodatkowe mocowanie dla płyty gipsowej, nie wolno kręcić ze sobą obu profili ich połączenia muszą pozostać równe.

Boczne stelaże ustawiamy równo z kątem przy pomocy kątownicy. Ważne jest to by kąt miał równe 90 stopni.

Kiedy wszystkie profile są już solidnie przymocowane to pozostaje nam jeszcze przykręcenie dolnej płyty gipsowej. Zaczynamy oczywiście od ściany czyli od profilu przyściennego. Kiedy to zrobimy pozostaje nam jeszcze zakrycie widocznych części profili pozostałymi płytami gipsowymi tak by tworzyły spójną całość.

Na koniec pozostało nam już tylko szlifowanie krawędzi płyt g-k przy pomocy specjalnej tarki do płyt. Jest to bardzo proste oraz tanie urządzenie, które dostaniemy w większości sklepów z artykułami budowlanymi oraz w internecie.

I jeśli chodzi o stan surowy to byłby już praktycznie koniec, ale czy na pewno?

3. Wykończenie półki z płyty gipsowej

jeśli chodzi o tak zwany „stan surowy” to nie ma już nic więcej do roboty, ale czy na pewno? Warto jeszcze taką półkę w jakiś interesujący sposób wykończyć. Naszym zdaniem najlepszym i najszybszym i jednocześnie dość tanim sposobem jest oklejenie jej przy pomocy paneli ściennych np. o imitacji kamienia czy drewna (takie panele mogą być wykonane z nawet plastiku). Wystarczy kupić lub zamówić to, które nam się podobają, przyciąć według wymiarów i przykleić.

Dobrym rozwiązaniem jest też otynkowanie takiej półki jakimś interesującym tynkiem dekoracyjnym czy strukturalnym lub też pokrycie jej specjalną farbą imitacyjną, która zakryje gwoździe. Możliwości jest naprawdę sporo.

Jeśli zdecydujecie się na tynk to pamiętajcie, że najpierw trzeba całość zagruntować preparatem i dopiero po wyschnięciu rozpocząć prace dekoracyjne.

4. Ile kosztuje zrobienie półki z płyt gipsowych?

Na ten moment ze względu na ceny materiałów koszt takiej półki może wynosić od 20 do około 100 zł. Skąd taka rozbieżność na taką małą pracę? Stąd, że wszystko jest zależne od tego jak duża będzie miała być nasza półka. Jej rozmiar decyduje tutaj o wszystkim.