Jak obsadzić drzwi w ścianie? Montaż drzwi nie należy do najprostszych zadań z jakimi możemy się spotkać, w szczególności jeśli przed tym czeka nas zdemontowanie starej futryny. Musimy być mentalnie przygotowani na hałas, dużo brudu oraz resztek i używanie wielu ciężkich narzędzi. Zatem jak widzicie wniosek jest bardzo prosty, jeśli nigdy wcześniej nie montowaliście żadnych drzwi to zatrudnijcie fachowca, który zrobi to za was bo po prostu nie dacie rady. I mówiąc o zamontowaniu drzwi mamy na myśli również montaż ramy drzwiowej a nie samego skrzydła.

Nie zniechęcamy was z powodu złośliwości tylko dlatego, że jest tutaj faktycznie wymagana bardzo duża wiedza budowlana oraz doświadczenie. Bez tych rzeczy praca może nie tylko przebiec nie po naszej myśli ale też w bardzo łatwy sposób będziemy mogli uszkodzić ściany i podłogę co będzie wymagało prac renowacyjnych.

A bądźmy szczerzy, komu w czasach gdzie inflacja zbliża się już do 20% spieszy się do przeprowadzenia i dodatkowych kosztów, których można było całkowicie uniknąć.

SPIS TRREŚCI – Jak obsadzić drzwi w ścianie?

1. Demontaż starej futryny

Demontaż starej futryny
Jak obsadzić drzwi w ścianie? 5

Futryna nazywana również przez niektórych ościeżnicą to czasami trudny orzech do zgryzienia, w szczególności podczas demontażu. Praca wymaga wysiłku, czasu, doświadczenia i użycia mocno specjalistycznych narzędzi. Dobra, skoro już was ostrzegliśmy to możemy w sumie zaczynać.

Do tego zadania niezbędny będzie młot udarowy, z którego pomocą będziemy będziemy musieli zrobić dziurę w ścianie. Usunięcie ościeżnicy powinno nam zająć w około godzinę.

UWAGA! Wiele ościeżnic jest wpuszczonych w podłogę, która stanowi dodatkowe utrudnienie. Niektóre ościeżnice potrafią być zatopione nawet do 15cm w powierzchnię. Będzie to zdecydowanie najtrudniejszy etap pracy jaki nas czeka, więc dobrze jest solidnie się do niego przyłożyć i postarać nie zniszczyć za bardzo podłogi.

Po wykonaniu pracy pozostanie nam do posprzątania całkiem sporo gruzu ze ściany. Całość zamiatamy w taki sposób aby na miejscu pracy panowała perfekcyjna czystość. Znacznie podniesie to komfort pracy.

2. Wykończenie ścianki z płyt gipsowych

Wykończenie ścianki z płyt gipsowych
Jak obsadzić drzwi w ścianie? 6

Kiedy nasza dziura jest już duża i piękna możemy zająć się jej łataniem. Pierwszej kolejności gruntujemy miejsca, które będziemy kleić płytami gipsowymi. Czekamy przez kilka godzin aż całość się zaimpregnuje (czas jest zależy od producenta).

Kiedy wszystko się zaimpregnowało to czas umieszać trochę kleju. Nie przesadzajmy z ilością ponieważ nie wyklejamy całej ściany a niewielki kawałek. Plaski kładziemy w niewielkich i mniej więcej równych odstępach około co 5/10 cm. Powinny być na tyle duży by po odciśnięciu pokryły całą powierzchnię płyt g-k ale się z niej nie wylewały.

Następnie odmierzamy szerokość oraz wysokość w przejściu i tniemy nasz karton gips. Kiedy już to zrobiliśmy przykładamy go do nałożonego przed chwilą na powierzchnię kleju. Całość dociskamy i wyrównujemy za pomocą poziomicy. Sam klej schnie średnio przez około 2 godziny więc nie musimy nawet przerywać pracy. Możemy wszystko robić na bieżąco.

3. Odpowiednie przygotowanie otworu

Zaczynamy od pomiarów. Mierzymy dokładnie wysokość oraz szerokość ościeżnicy, ważne jest to abyśmy zrobili to dokładnie ponieważ na podstawie tych właśnie wymiarów będziemy przygotowywać nasze przejście. Jeśli futryna jest większa o kilka cm to po prostu skuwamy je. Do tego należy jeszcze dodać około 1/2cm więcej, ponieważ z drugiej strony również będziemy montować płytę g-k.

Natomiast jeśli chodzi o skuwanie górnej części to wymiar jest mocno uzależniony od tego czy mamy gotową podłogę. Jeśli nie to radzimy postawić futrynę na czymś co rozmiarem będzie przypominało jej przyszłe wykończenie. W naszym przypadku może być to nawet kawałek płyty gipsowej. Dopiero od niego liczymy wymierzoną wysokość futryny. Jeśli podłoga jest jednak kompletna nie musimy się tym przejmować.

Kiedy szczelina na drzwi jest już odpowiednio oprawiona pozostaje nam jeszcze przykleić drugą płytę gipsową. Robimy to dokładnie w ten sam sposób co poprzednią. Oczywiście cały czas pracę kontrolujemy przy pomocy poziomicy aby ściana trzymała pion.

4. Uzupełnienie ubytków w ścianie

Pozostały klej gipsowy posłuży nam do uzupełnienia ubytków pomiędzy ścianą a samą płytą gipsową. Jeżeli nam go jednak zabrakło to musimy go dorobić. Aplikujemy go przy pomocy szpachelki i wyrównujemy klasycznie pacą tak aby powstała równa i nie odstająca powierzchnia. Całość możemy też przeszlifować jeśli chcemy, jednak na tym etapie prac nie jest to jeszcze wymagane. Po tym jak klej wyschnie przechodzimy do kolejnego etapu.

Teraz gdy przejście jest już prawie gotowe pod montaż futryny pozostaje już tylko dokładnie zagruntować zagruntować powierzchnie. Polecamy używać do tego unigruntu. Wszystkie szczegółowe informacje na na temat czasu schnięcia znajdziecie bezpośrednio na opakowaniu.

Górną część również gruntujemy ale nie oklejamy płytą. Na późniejszym etapie prac wypełnimy przy pomocy pianki montażowej.

UWAGA! Pamiętajcie również, że preparat gruntujący musicie dokładnie wymieszać przed aplikacją!

5. Składanie i wkładanie ościeżnicy – Jak obsadzić drzwi w ścianie?

Składanie i wkładanie ościeżnicy
Jak obsadzić drzwi w ścianie? 7

Samo złożenie ościeżnicy to już zadanie dla was. Całą instrukcję jak to zrobić znajdziecie w opakowaniu po produkcie od samego producenta.

Wcześniej wspomnieliśmy o tym aby mierzyć wysokość od płyt gipsowych, które imitują wysokość przyszłej podłogi. Oczywiście w sytuacji gdzie nie macie jeszcze gotowej podłogi. Jeśli macie to cała praca jest w znacznym stopniu ułatwiona. Już złożoną ościeżnicę wkładamy w przejście.

Po wstępnym ustawieniu blokujemy ościeżnicę dwoma klinami na wysokości górnej belki. Można używać klinów plastików lub drewnianych. Kiedy całość jest w miarę stabilna przy pomocy poziomicy ustawiamy poziom górnej belki. Jest to bardzo ważne bo od niej będzie zależał pion dwóch bocznych belek.

Następnie mierzymy na górze szerokość pomiędzy dwoma ościeżnicami a wymiar zapamiętujemy. Kolejnym krokiem jest ustawienie do poziomu dwóch bocznych belek do pionu i na dole wkładamy kliny po obu stronach i przy pomocy miarki sprawdzamy czy szerokość jest taka sama jak na górze jednocześnie pilnując pionu na belkach.

Jeśli wszystko się zgadzamy na samym dole możemy już zamocować rozpurkę. Podobnie robimy na środku oraz na górze. Później sprawdzamy pion, jeśli widać prześwity to wyrównujemy je klinami.

Na sam koniec sprawdzamy jeszcze piony czy oraz wymiary, ponieważ jest to ostatnia szansa na jakiekolwiek poprawki.

6. Wypełnianie szczeliny pianką

Wypełnianie szczeliny pianką
Jak obsadzić drzwi w ścianie? 8

Zanim zaczniemy wypełniać szczelinę pomiędzy ścianą a ościeżnicą przy pomocy pianki montażowej moczymy ją przy pomocy spryskiwacza zimną wodą. Woda przyspiesza rozrost pianki co ułatwi oraz przyspieszy samą pracę.

UWAGA! Jeśli nie masz wprawy w piankowaniu pomóż sobie taśmą malarską i zabezpiecz ściany.

Bierzemy puszkę pianki niskoprężnej i wypełniamy szczeliny między futryną a ścianą. Należy z jej pomocą pokryć maksymalnie 40 – 50% powierzchni. Jak już wcześniej wspomnieliśmy pianka zwiększy swoją objętość.

Kiedy skończymy już zajmować się pianką odczekujemy przynajmniej 24 godziny. Po tym czasie może zdjąć rozpurki, usunąć kliny i usunąć odstające pozostałości po piance jeśli takie się pojawiają. Teraz pozostaje nam już tylko zamontowanie skrzydła drzwiowego.

Dokładna instrukcja jak to zrobić również znajduje się w instrukcji od producenta.

7. Ile kosztuje montaż drzwi?

Robocizna za zamontowanie drzwi razem ościeżnicą i całymi pracami opisanymi powyżej to niemały wydatek na poziomie od 600 do nawet ponad 1000zł w zależności od warunków w jakich będzie pracował wykonawca i od skomplikowania samej pracy. Jak mówiliśmy, demontaż ościeżnicy może być dużo trudniejszy niż w naszym przypadku.

Do tego dochodzi oczywiście jeszcze koszt materiałów itp. Go akurat nie jesteśmy w stanie wycenić bo wszystko zależy od tego gdzie zrobimy zakupy i jakiej firmy będą to produkty.

W 2019 roku koszt wstawienia drzwi nie przekraczałby zazwyczaj 600 zł, jak widać inflacja robi swoje.