Cóż sama nazwa „maszynka wielofunkcyjna” mówimy nam już całkiem sporo o tym narzędziu. Rzeczywiście jest to bardzo uniwersalny sprzęt, który może wyręczyć wielu wykonawców w przeróżnych pracach. Na samym początku kiedy maszynki wielofunkcyjne dopiero zaczynały swoją „przygodę” w naszym kraju wiele osób patrzyło na nie jak na zbędny gadżet mający jedynie wyciągnąć od naiwniaków dodatkowe pieniądze.

Na szczęście rzeczywistość z jaką się zetknęliśmy jest całkowicie inna i multitool (jedna z kilki nazw urządzenia) stał się praktycznie nieodłącznym narzędziem podczas pracy ze względu na to jak potrafił ułatwić życie i znacznie przyspieszyć szereg naprawdę całej masy przeróżnych prac.

W naszym instruktarzu postanowiliśmy pokazać wam całą masę zastosowań multitoola, które w sporym stopniu ułatwią wam przeróżne prace wykończeniowe takie jak np. wykonanie ewentualnych docinków itp. oraz tych, że tak to ujmujmy „większego kalibru”. Jest to świetny artykuł dla każdego kto zastanawiał się nad kupieniem multitoola albo po prostu wątpił w jego możliwości. Postaramy się przedstawić wam jak najwięcej różnego rodzaju prac, które możecie wykonać z jego i pokazać wam jednocześnie przy tym jak dużo łatwiejsze mogą stać się wasze prace jeśli postanowicie go w końcu wykorzystać.

Nie musicie się martwić ponieważ nie jest to żadna forma reklamy czy sponsorowanego wpisu ponieważ w całym tekście nie znajdziecie absolutnie żadnego linku do konkretnego sprzętu. Będziemy dyskutować strikte o samym narzędziu. Sam ostatnio zakupiłem maszynkę wielofunkcyjną by przekonać się czy naprawdę jest taka dobra jak mówią i wiecie co? Naprawdę się nie rozczarowałem a wręcz przeciwnie, dlatego właśnie mogę już dzisiaj podzielić się z wami moimi refleksjami na temat tego jak mi się z nią pracowało przez ostatnie kilka miesięcy. Mam nadzieję, że jeśli są tu jacyś wykonawcy to z pewnością także zainteresują się tym niezwykłym urządzeniem;)

1. Przycięcie futryny oraz ościeżnicy

Jeśli posiadacie jakiekolwiek doświadczenie z pracami remontowymi a dokładniej z renowacją podłóg a jeszcze szczegółowiej z wykładaniem paneli to doskonale zdajecie sobie sprawę, że drzwi jak i ościeżnice stanowią tutaj naprawdę niemały problem oraz niejednokrotnie potrafią napsuć krwi nawet doświadczonym wykonawcą. Najczęściej przy pomocy szlifierki kątowej przycinaliśmy nasze panele na wymiar i dopasowywaliśmy. W takim razie gdzie powinniśmy doszukiwać się problemu? W tym, że kątówka posiada nierówną linię cięcia a przycięte krawędzie są bardzo mało estetyczne i często nawet wypełnienie ich silikonem i założenie listwy nie pomaga.

Na szczęście podczas pracy z multitoolem nie ma większej potrzeby martwienia się tym problemem. ystarczy dobrać odpowiedni brzeszczot do drewna, założyć go, przyłożyć płasko do panelu, który chcemy zamontować i równiutko z podłogą przycinamy ościeże. Od razu za pomocą tej samej końcówki docinamy nasz panel (tym razem w przeciwieństwie do kątówki linia cięcia jest równa) i wsuwamy go bezpośrednio pod futrynę, która całkowicie maskuje wszystkie potencjalne mankamenty.

2. Uniwersalna piłka do powierzchni metalu

Jak korzystać z wielofunkcyjnej maszynki multitool?
Jak korzystać z wielofunkcyjnej maszynki multitool? 2

Narzędzie wielofunkcyjne wśród swoich końców posiada na wyposażeniu nawet klasyczną piłkę do metalu, której będziemy mogli przycinać między innymi listwy podłogowe i nie tylko. Z taką końcówką cięcie tego typu elementów będzie niezwykle proste, szybkie i łatwe niż za pomocą klasycznego brzeszczotu i przede wszystkim będzie to także znacznie bezpieczniejsze niż kątówka. Poza tym jest jeszcze do tego znacznie bardziej precyzyjne a wszystkie docięte krawędzie są równe i nie trzeba ich dodatkowo w żaden sposób szlifować czy wyrównywać.

Piłka bardzo dobrze sprawuje się również nawet w bardziej skomplikowanych pracach, które będą wymagały dużej precyzji. Mowa tutaj także o tych najmniejszych, których docięcie przy pomocy szlifierki kątowej jest w wielu przypadkach niemalże niemożliwe. W tym przypadku nie dość, że wszystko pójdzie naprawdę bardzo szybko i niezwykle dokładnie i precyzyjnie to finalny efekt będzie także bardzo mocno estetyczny. Nawet najbardziej dokładny pedant będzie miał problem z dostrzeżeniem jakiś niespójności.

3. Przycinanie drzwi

Pamiętajcie jak przed chwilą mówiliśmy o przycinaniu paneli oraz futryny? o nie koniec możliwości naszego narzędzia. Wyobraźcie sobie, że listwa podłogowa, którą zamontowaliście jest teraz np. zbyt duża i drzwi się o nią ocierają albo nawet nie chcą się po prostu zamknąć całe. Jedyne co musicie zrobić to chwycić za naszego multitoola, dokładnie położyć go od razu na dolnej krawędzie drzwiowej a następnie skrócić drzwi. Końcówka do cięcia drewna jest dostosowana do takich ewentualności i bez problemu wchodzi nawet w takie cienkie szczeliny.

4. Usunięcie starego silikonu

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło wam się użytkować trochę starszą łazienkę to może zwróciliście uwagę na wypełniający szczeliny przy wannie silikon. W wielu przypadkach jest on mocno przebarwiony i już dawno stracił swój oryginalny kolor. Może też być już po prostu cały zagrzybiały. W takich sytuacjach nawet najlepsze środki czystości już nie pomogą więc pozostaje nam już tylko całkowita wymiana na nowy silikon. A jak go usunąć? I tutaj z pomocą przychodzi ponownie nasz multitool.

Natomiast jeśli chodzi o samą końcówkę, którą będziemy teraz użytkować nosi nazwę starlock a pod kątem wizualnym przypomina coś w stylu dużego i cienkiego pendriva. Służy ona do cięcie kartony, wykładzin a w niektórych sytuacjach nawet i płyt gipsowych. Końcówka jest niezwykle cienką oraz bardzo poręczną pomocą podczas [pracy. Dzięki niej możemy wejść praktycznie wszędzie bez specjalnego manewrowania z naszej strony.

Musimy przyłożyć ją na płasko w stronę ściany, następnie pozostaje już tylko wszystko włączyć i wcisnąć za silikon od strony ściany. Jeśli zrobiliśmy to dobrze cała procedura pójdzie niezwykle szybko i przyjemnie. Można powiedzieć, że „czas operacyjny” jak to sie przywykło mówić w wojsku nie powinien wynosić więcej niż około 2- 3 minut. Jeśli zrobiliśmy to dobrze cała procedura pójdzie niezwykle szybko i przyjemnie

5. Usunięcie starych fug

Jeśli podaliśmy już powyżej przykład tego jak multitool świetnie radzi sobie z usunięciem silikonu to przyszedł także w końcu czas sprawdzić jak radzi sobie np. ze starymi fugami, które po latach i tak warto odświeżyć. Zazwyczaj robiło się to przy pomocy nożyka z wymiennym ostrzem jednak nie ma co ukrywać, że ten sposób jest powolny, żmudny oraz monotonny a praca nie należy do najprzyjemniejszych i zabiera nam naprawdę sporo czasu. Jeśli starsze fugi zdążyły już w mniejszym czy też większym stopniu stwardnieć zwykły nożyk może okazać się niewystarczającym narzędziem przez co wykonanie pracy będzie niemalże niemożliwe.

Tutaj tak jak w każdej z poprzednich sytuacji odpowiednim rozwiązaniem będzie oczywiście nasze urządzenie wielofunkcyjne. Co powinniśmy zrobić? Założyć odpowiednią końcówkę dostosowaną do tego typu pracy. Mowa tutaj o brzeszczocie segmentowym z nasypem z węglika. Jest dość wytrzymałym narzędziem oraz bardzo cienkim dzięki czemu bardzo dobrze radzi sobie z wchodzeniem we wszelkie zaschnięte, stare i skamieniałe fugi zupełnie jak nóż w masło. Czas pracy jest nieporównywalny do starej i nieporęcznej metody z nożykiem, którym jedynie wystarczy na samym końcu trochę poprawić krawędzie.

Proszę bardzo to kolejny przykład jak można nie tylko przyspieszyć ale także ułatwić i ogólnie usprawnić całe zadanie przy pomocy jednego poręcznego i szybkiego narzędzia. A to oczywiście nie koniec bo są jeszcze kolejne możliwości.

6. Usuwanie starych wykładzin, farb, tapet czy nawet kleju.

Kolejną bardzo przydatną końcówką, która w znacznym stopniu może skrócić naszą pracę przy usuwaniu starych pozostałości na ścianach jest tak zwana mini szpachelka. Bez problemu usuwa pozostałości po starym kleju czy nawet tynkach. Jest także niezwykle przydatna jeśli zależy nam na usunięciu starej farby i tapety. Jeśli chodzi o tapetę to na dobrą sprawę wystarczy tylko przyłożyć narzędzie do ściany rozpocząć „zdrapywanie”. Jednak jeśli chodzi o farby to radzimy w pierwszej kolejności trochę zwilżyć całą powierzchnię. Jest to rekomendowane w sytuacji gdzie farba zdążyła się już wystarczająco mocno związać.

W jaki sposób to w ogóle działa? Dzięki kontrolowanym wibracjom wydawanym przez urządzenie nasza mini szpachelka przejmuje te drgania dzięki czemu usuwanie czegokolwiek staje się dużo łatwiejsze. Dzięki sile drgań całość bez większych problemów odrywa się od powierzchni czego efekt jest bardzo prostu. Mniej wysiłku i mniejszy czas pracy.

7. Ucinanie wkrętów gwoździ a nawet wkrętów zbrojeniowych

Czas na ostatni przykład, który pokaże jak bardzo wydajnym urządzeniem jest multitool. Jeśli mieliście kiedyś problem z różnego rodzaju gwoździami, prętami czy innymi wystającymi śrubami a wyrywanie ich klasyczną metoda jest dość monotonne i wymagające to mamy dla was dobre rozwiązanie. amiast nadużywać niepotrzebnie siły to możecie po prostu uciąć taki wystający mankament. A dlaczego warto to zrobić? Powodów jest przynajmniej kilka, po pierwsze nie będziemy musieli się później bawić w reperowanie ściany, po drugie ucięcie będzie znacznie szybsze, a po trzecie ilość bałaganu w postaci resztek materiału będzie dużo mniejsza.

Jak możecie się domyślić to wystające wkręty to nie wszystko, możecie także przycinać metalowe profile, blachę czy różnego rodzaju rurki. Jednak nie ma rzeczy idealnych i powiemy wam na starcie, że w przypadku grubszych elementów może pojawić się niemały problem i tu radzimy użyć raczej dedykowanych narzędzi.

Metal to oczywiście nie wszystko, brzeszczot równie dobrze sprawdzi się przy płytach kartonowo – gipsowych.

8. Czy to już wszystko?

Jasne, że nie istnieje cała masa dostępnych możliwości a my przedstawiliśmy te najpopularniejsze. Wśród innych mniej oczywistych są jeszcze dostępne następująco:

  • Płytka szlifierska z węglikiem – usuwanie starych zapraw i klejów oraz do precyzyjnego szlifowania glazury.
  • Starlock max do drewna – cięcie kantówek w trudno dostępnych miejscach.
  • Płytka szlifierska z papierem ściernych – urządzenie zmienia się w mini szlifierkę oscylacyjną idealną do trudno dostępnych miejsc i małych przestrzeni.

Zastosowań znajdziecie jeszcze znacznie więcej, wystarczy, że macie odpowiednie końcówki i możecie zrobić praktycznie wszystko. Cięcie płytek, drewna, metalu, usuwanie starych pozostałości na ścianach takich jak stare kleje czy zaprawy. Jeśli poszukujecie narzędzia, które po prostu ułatwi wasze funkcjonowanie w pracy to multitool jest idealnym wyborem, pamiętajcie wygoda i poręczność.