Jak można usunąć farbę strukturalną ze ściany? Czy usunięcie farby strukturalnej ze ściany jest rzeczywiście mocno problematyczną kwestią? Wiązanie farby strukturalnej ze ścianą jest niemalże tak silne jak w przypadku tynku. Efektem tego jest to, że na dobrą sprawę jakiekolwiek konwencjonalne metody i próby usunięcia są praktycznie niemożliwe.

Sam proces usuwanie jest także sam w sobie dość długi i naprawdę czasochłonny. W dodatku jeśli nie mamy dużego doświadczenia z tego typu pracami będziemy zmuszeni poprosić o pomoc fachowca lub innego wprawionego wykonawcę. Jeśli takiego nie mamy pod ręką to pozostaje nam jeszcze poprosić o pomoc szwagra, przynajmniej koszty usługi będą niższe.

Nie będziemy też ukrywać, że całkiem sporą dawkę wiedzy otrzymuje także od kontaktujących się z nami w różnych sprawach klientów czy partnerów biznesowych. Jak to się mówi „najlepiej jest uczyć się na błędach” prawda? Prawda, ale jeszcze lepiej uczyć się na błędach innych osób. W ten sposób zdobywamy wiedzę i unikamy mało przyjemnych sytuacji, zresztą z tym wiąże się też drugie przysłowie „bo tak jest taniej”.

Interesującą ciekawostką jest zależność, że klienci którzy chcą usunąć farbę strukturalną to zwykle klienci którzy zakupili najprostsze farby strukturalne o efekcie Baranka czy Raufazy. Co więcej złapali się na marketingowe hasła producentów czy sprzedawców w stylu

„Kup farbę strukturalną i wyprostuj ścianę bez gipsowania!!!” 

 „Farba która niweluje nierówności ściany!!!”

Niestety bardzo wielu klientów traktuje to zdecydowanie w zbyt dosłowny sposób i oczekują, że jakimś magicznym sposobem krzywa ściana z wielkimi dziurami będzie nagle prosta albo uda się przeobrazić ją w powierzchnię modelową prosto z żurnala. No cóż, są na to mniej więcej takie szanse jak na to, że na wierzbie w końcu urosną te gruszki.

Jednak nie będziemy was okłamywać, farby strukturalne są w stanie wykonać na ścianie pewną korektę estetyczną, jednak w naprawdę małym zakresie np. zamaskowania rys czy niewielkich wgnieceń jak po ołówki. Na pewno jednak mimo wszystko nie działają w tak cudowny sposób jak próbują wskazać na to te wszystkie cudotwórcze marketingowe hasła.

Kolejną ciekawostką jest także to, że do grona najbardziej niezadowolonych klientów należą ci, którzy zaopatrzyli się w:

  • Efekt baranka – czyli niezły efekt piasku (i jednocześnie jakość podobna)
  • Raufaza – farba ala trociny

Też nie ma co się za bardzo dziwić. Ludzie lubią kupować tanio. Chociaż można zauważyć tendencję, że młodsze pokolenia wolą kupować raz a dobrze, więc szukają i kształcą się zanim przyjdzie moment wydania jakichkolwiek pieniędzy. I to jest też pewnie powód, dla, którego czytasz tą naszą małą bazę wiedzy.

Ile osób tak naprawdę chce usunąć farbę dlatego, że znudziła im się stara ściana? Jest to może około 1% ludzie, którzy się z nami kontaktują.

Dlaczego trudno usuwa się farbę strukturalną ze ściany?

Odpowiedź na to pytanie jest naprawdę bardzo prosta i poniekąd oczywista. Dlatego, że taki są oczekiwania klienta wobec samej farby, my być odporna i dobrze związana z powierzchnią na, której ją stosujemy. Farby strukturalne oparte na żywicach są znacznie mocniejsze od zwykłej najprostszej farby strukturalnej typu efekt Baranka czy też Raufaza. Na obecną chwilę nowoczesna i skuteczna farba strukturalna musi być zarówno skuteczna jak i trwała aby dla przykładu poplamiona tłuszczem ze smażenie mogła być bez najmniejszych problemów doczyszczona.

Bardzo dobrym przykładem tego typu produkty jest chociażby farba DIY włoskiej produkcji czyli tak zwane Deserto Pigio.

UWAGA! Szybkie wyjaśnienie dla mniej wtajemniczonych czym jest DIY, jest to skrót od Do It Yourself czyli w tłumaczeniu na polski „Zrób To Sam”. Zwrot ten używany jest w stosunku do stosunkowo łatwych w wykonaniu zadań i czynności, które jesteśmy w stanie zrobić bez większej lub mniejszej pomocy fachowca.

Wracając jednak do tematu usuwania farb strukturalnych z powierzchni ściennych. Usuwanie farb strukturalnych charakteryzujących się dość niską jakością (takie także są) np. zakupionych w dyskontach nie jest aż tak problematyczne jak w przypadku tych wyższej jakości. Wiąże się to z tym, że ich siła wiązania oraz struktura jest znacznie słabsza i mniej odporna na uszkodzenia. Dzięki temu usuwanie ich jest znacznie mniej czasochłonne.

Natomiast w przypadku farb o wysokiej jakości powody są dokładnie takie same tylko na odwrót. Ich struktura jest solidna, twarda, wytrzymała a siła wiązania do powierzchni większa. Do tego stopnia, że mogą być w ograniczony sposób używane na zewnątrz budynku.

Najczęstsze sposoby na usuwanie farby strukturalnej, jednak czy najskuteczniejsze?

Jak można usunąć farbę strukturalną ze ściany?
Jak można usunąć farbę strukturalną ze ściany? 2

Istnieje na ten moment całkiem sporo sposobów na pozbycie się niepożądanej dekoracji. Jednak szkopuł tkwi w tym, która z nich jest najlepsza, a która to nic innego jak coś w rodzaju zwykłego mitu. Należy pamiętać, że najpopularniejsza metoda nie oznacza tego samego co najskuteczniejsza. Jest to bardzo istotna kwestia, o której zdaje się zapominać coraz więcej osób.

Skrobanie lub szlifowanie farby na powierzchni

jest to zdecydowanie najpopularniejsza metoda na usunięcie farby strukturalnej ze ściany. Jednak czy możemy nazwać ją skuteczną? Jak najbardziej. Przyniesie zamierzony efekt tylko będzie to niezwykle czasochłonne, pracochłonne, kosztowne i męczące. Dlaczego?

Ścianę skrobiemy za pomocą kątówki, twardej szpachelki albo nawet tarki do styropianu zatem podczas pracy pojawi się mnóstwo pyłu przed którym trzeba zabezpieczyć całe pomieszczenie łącznie z wyposażeniem. 

Przy usuwaniu farby strukturalnej mamy bardzo duże szanse na to, że na ścianie mogą powstać doły, rysy lub inne uszkodzenia, która ją w ten czy inny sposób uszkodzą. Wtedy będziemy musieli poczynić pewne prace naprawcze poprzez gipsowanie. Tworzy nam to kolejną pracę do wykonania i dodatkowe koszty. A jednak istnieją dużo lepsze rozwiązania, do których za chwilę przejdziemy.

Aby móc uniknąć kurzenia podczas mieszania gładzi na wyprawki i nie brudzić za bardzo można użyć gotowych gładzi polimerowych. Są droższe od workowanych, ale czystość pracy jest bez porównania. Poza tym gładź której nie zużyjemy może zostać przechowana na później, wystarczy szczelnie zamknąć wiadro. Jeśli chodzi o workowaną gładź niestety resztę należy wyrzucić razem z wiaderkiem.

Środki do usuwania farby ze ścian

W przypadku zwykłych i mało specjalistycznych farb ściennych z marketu to rozwiązanie mogłoby się sprawdzić ale na pewno nie w przypadku dobrej jakości specyfików. Jedyne co mogą ewentualnie zrobić to uszkodzić powierzchnię ściany. Osobiście odradzam ten sposób bo prędzej pogorszą sytuację niż ją polepszą.

istnieją dwa konkretne rodzaje specyfików

Pierwsze z nich działają w taki sposób, że rozpuszczają samą farbę dzięki czemu później jest dużo łatwiejsza do zmycia ze ściany. Niby mało inwazyjny sposób. Jest jednak małe, ale… Istnieje mała możliwość, że to grafitii co płynie po ścianie nie zostanie dobrze zmyte i cześć środka wniknie w ścianę podczas schnięcia.

Wówczas mogą, ale nie muszą powstawać bąble farby. Podobny efekt można zaobserwować, gdy przez pomalowaną ścianę chce wyjść wilgoć.

Drugi to środek przypominający kwas o małym stężeniu. Gdy spryska się farbę odpowiednią ilością środka to farba dosłownie pęka i łuszczy się ze ściany. Ta zależność jest używana przy zaawansowanych technikach dekoracji.

Pękająca farba a pod spodem metalizer to ciekawy i niebanalny. Ze względu na małą ilość wykonawców, którzy potrafią to dobrze zrobić efekt należy do tych unikatowych.

Czy mydło malarskie będzie rozwiązaniem?

Jest jeszcze jedna dodatkowa możliwość na usunięcie farby. Mowa oczywiście o tytułowym mydle malarskim. Bardzo dobrze sprawdzało się ono w czasach gdy farby były robione na talku, wapnie i naturalnych spoiwach typu żelatyna czy klej z z kości zwierząt. Chodzi o mydło malarskie.

Mydło malarskie to zdecydowanie najmniej inwazyjna metoda stosowana do czyszczenia ścian oraz sufitów przed rozpoczęciem prac malarskich. Ma to dość spore znaczenie w przypadku pomieszczeń gdzie paliło się całkiem sporo papierosów. Malowanie takiego sufitu bez odpowiednich przygotowań to może by nawet i 9 warstw farby zanim zamaluje się żółte plamy.

Szczerze, jeszcze nie próbowaliśmy zmywać przy pomocy tej metody ani farb strukturalnych ani lateksowych. Wszystko jednak wskazuje na to, że nie poradzi sobie ona z farbami wyprodukowanymi na żywicach. Nie mniej jednak jeśli ktoś ma doświadczenie w tym temacie niech się nim podzieli w komentarzu.

Czy istnieje możliwość usunięcia farby strukturalnej na skróty?

Zamiast bawić się w skrobanie oraz szlifowanie polecamy po prostu zakupić już gotową w opakowaniu gładź polimerową charakteryzującą się dobrym chwytem i bezpośrednio położyć ją na naszą strukturę na ścianie. Później jeszcze przeszlifować gąbką do gładzi z papierem ściernym lub bez szlifowania przegładzić na wilgotno pacą z gąbką z małymi okami.

Efekt ten sam jak po tylko pomijamy tą irytująca część skrobania czy jak kto woli szlifowania. Mając gładką biała ścianę wystarczy ją zagruntować i możemy na niej zrobić co tylko chcemy.

UWAGA! Mała rada na przyszłość chociaż nie do końca związana z tematem. Powyżej zaprezentowana metoda nie sprawdza się w przypadku usuwania tapet.