Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne to jedna z najważniejszych kwestii jakie należy rozpatrzeć kiedy decydujemy się na taką inwestycję.

Sam zakup paneli to jedno bo pozostaje jeszcze odpowiedni dobór całej konstrukcji na, której będą one stacjonowały.

Sama konstrukcja powinna być nie tylko wytrzymała oraz stabilna ale przede wszystkim odpowiednio dostosowana do warunków, w których panele będą stawiane a te są zazwyczaj bardzo zróżnicowane.

Może być to dach budynku, balkon, pole czy nawet powierzchnia przeznaczona pod zalanie paneli.

Dobra to jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych, gdzie konkretnie powinniśmy ich używać i czym się charakteryzują?

Dowiesz się tego i wiele więcej właśnie z tego artykułu.

Rodzaje konstrukcji pod panele fotowoltaiczne

Jak już powiedziałem konstrukcja pod panele fotowoltaiczne powyżej na ten moment jest całkiem sporo rodzajów a ich odpowiedni wybór jest kluczową kwestią.

Jeśli zależy nam na wytrzymałym oraz stabilnym zestawie, który wytrzyma przynajmniej te dedykowane przez wielu producentów 25 lat.

Konstrukcje wolnostojące

Konstrukcje wolnostojące to tak jak sama nazwa już nam sugeruje konstrukcje, które stawia się na gruncie, dlatego ich drugim dość popularnym określeniem jest konstrukcja na grunt.

Posiada ona kilka zróżnicowanych możliwości montażu takich jak konstrukcja wbijana w grunt (dotyczy to najczęściej ziemi), konstrukcja zalewana betonem, konstrukcja kotwiona oraz konstrukcja śrubowa.

Moim zdaniem nazwy sposobów montażu są dość oczywiste i nie wymagają żadnego dłuższego wyjaśnienia. Kotwiona czyli montowana przy pomocy kotew, śrubowa czyli przykręcana do powierzchni śrubami i tak dalej.

Same systemy wolnostojące posiadają jeszcze całkiem sporo ciekawych cech, które robią z nich bardzo atrakcyjną opcję. Należy do nich m.in.:

Brak wysokich wymagań prawnych bo jeśli moc waszych paneli nie przekracza 50kW to nie będziecie musieli ubiegać się o żadne pozwolenia prawne dotyczące budowy.

Możliwość zagospodarowania wolnego terenu np. wokół domu. Jeśli macie dostęp do niezacienionego obszaru to jest to wręcz idealne miejsce na postawienie systemów paneli słonecznych.

Zwłaszcza jeśli jest to ziemia o niskim potencjale rolnym.

Dowolna optymalizacja ustawienia i nachylenia. W przeciwieństwie np. do konstrukcji dachowych czy balkonowych nie ma tutaj aż tylu ograniczeń względem najbardziej opłacalnego ustawienia całej konstrukcji.

Konstrukcje na dach skośny

Konstrukcje na dach skośny świetnie sprawdzają się na powierzchniach które są pokryte dachówką bitumiczną (potocznie nazywaną papą), dachówką ceramiczną, dachówką karpiówką, dachówką łupkową, blachą trapezową, blachą na rąbek, blachą łączoną na rąbek, blachodachówką i wieloma innymi.

Dzięki tak dużej ilości możliwych powierzchni, na których mogą być aplikowane konstrukcje jesteście w stanie wybrać odpowiedni wariant bez martwienia się o szczegóły dotyczące stabilności itp.

UWAGA! Pamiętajcie, że nie wszystkie dostępne zestawy muszą być kompatybilne z każdą wyżej podaną opcją wykończenia dachu.

Wszystko jest tutaj zależne od tego na jakiego producenta konstrukcji dachowych się decydujemy.

Konstrukcje na dachy płaskie, elewacje i balustrady

Zazwyczaj są one dostępne w wielu różnych wersjach głównie z podziałem na kąt nachylenia. Do tych najpopularniejszych można zaliczyć 5, 10, 15, 20, 30 stopni.

Można oczywiście znaleźć takie z nachyleniem pod kątem 35, 40, 45 itp. tutaj wszystko jest także w głównej mierze zależne od samego producenta.

Podział może wystąpić również ze względu na sposób montażu danej konstrukcji. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć kotwiowe oraz balastowe.

Kotwiowe są montowane tak jak już sama nazwa wskazuje przy pomocy kotew, balastowe działają natomiast na zasadzie pewnego rodzaju szyn / stelaży.

Konstrukcja pod dwa panele fotowoltaiczne kosztuje około 500 zł za sztukę

Ceny konstrukcji są bardzo mocno uzależnione od tego na jaki rodzaj się konkretnie zdecydowaliśmy.

Poniżej znajdziecie konkretną rozpiskę ile kosztuje konkretny stelaż pod jeden panel. Są to tylko ceny poglądowe na styczeń 2023 roku. Dlaczego?

Konstrukcje pod panele słoneczne w latach 2020 – 2022 r. bardzo mocno podrożały ze względu na niestabilną sytuację cen stali oraz ogólnie wyrobów metalowych i metalopochodnych.

Z tego powodu niewykluczone, że w bliższej lub dalszej przyszłości ceny znowu pójdą w górę.

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na gruncie kosztuje od 1400zł w górę

Jednak ważne jest to z jakiego materiału wykonany jest konkretny stelaż i czy decydujemy się na zakup używanej sztuki czy nowej bezpośrednio od producenta.

Za nowy stelaż wolnostojący zapłacimy w okolicach 5 tys. zł a nawet więcej.

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na dach skośny kosztuje ok. 400 – 500 zł za sztukę

W przypadku używanych mocowań znajdziemy dużo tańsze opcje zakupowe bo oscylujące w okolicach około 200 zł za sztukę a nawet mniej (sama cena będzie mocno zależna od stanu danego stelażu). Jeśli jesteście zainteresowani zakupem to polecam odwiedzić portale takie jak OLX czy Sprzedajemy.pl.

W przypadku nowych najlepszą opcją będą bezpośrednio sklepy producentów.

Konstrukcje pod panele słoneczne na dach skośny kosztują około 200 zł za nowe zestawy.

Jest to zdecydowanie najtańsza opcja ze wszystkich dostępnych. Oczywiście dużą rolę odgrywa tutaj sam materiał, z którego wykonano samą konstrukcję.

Warto aby był on odporny na rdzewienie bo w przeciwnym wypadku nasza inwestycja prędzej ulegnie zniszczeniu niż się zwróci.

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne jest wykonana z wysokiej jakości aluminium lub stali ocynkowanej

To z czego wykonana jest dana konstrukcja jest wręcz kluczowe.

Co nam po tym, że kupimy tanio cały zestaw jak już po kilku latach jedyne do czego będzie się nadawał to do wymiany lub sprzedaży na złom.

Najbardziej podstawową kwestią jest to aby całość była w pierwszej kolejności odporna na rdzewienie oraz kontakt z innymi ciężkimi warunkami atmosferycznymi takimi jak silny wiatr, niska temperatura oraz wysoka temperatura, wszelkiego rodzaju opady itp.

Jeśli nasza konstrukcja została wykonana z dobrej klasy aluminium lub ze stali ocynkowanej to nie mamy na dobrą sprawę się o co martwić.

Na ten moment są to jedne z najbardziej zaufanych materiałów wykorzystywanych do produkcji takich elementów.