Drewno to zdecydowanie niesamowity budulec, który towarzyszy człowiekowi od zawsze a kiedyś był głównym materiałem, z którego wznoszone budynki czy całe miasta. Dzisiaj ten stan rzeczy się już co prawda zmienił i drewno nie jest już tak chętnie wykorzystywane. Jednak nie ma co się temu dziwić. Budynku z betonu, cegły czy bloczków są dużo trwalsze i wydajniejsze i bardziej dostosowane do dzisiejszych warunków życia.

Jednak nie oznacza to, że drewno zostało dzisiaj zupełnie zepchnięte na dalszy tor. Bo tak się oczywiście nie stało. Jest cały czas wykorzystywane tylko na dużo mniejszą skalę niż kiedyś. Do tego potrafi dzisiaj kosztować dużo więcej niż klasyczne materiały. Do tego nie można zaprzeczyć, że odpowiednio postawiony (nie może tu być nawet odrobiny miejsca na fuszerkę) dom z bali nawet w najmniejszym stopniu nie odstaje od domów z betonu czy innych tego typu materiałów.

Do tego co więcej można powiedzieć nawet, że drewniane domy są pod naprawdę wieloma aspektami znacznie lepsze i przewyższają klasyczne konstrukcje wykonane z bloczków betonowych. Jednak trzeba mieć też świadomość, że domy z drewna mają także swoje specyficzne właściwości a nawet kilka wad, które wymagają pracy i chodzenia na pewne kompromisy. Do tego komfort życia w nim będzie dla części osób zdecydowanie niższy.

Zatem zanim zdecydujemy się między innymi na taki dom z bali musimy się bardzo dobrze zastanowić czy aby na pewno jest to inwestycja skierowana konkretnie do nas.

Ile kosztuje dom z bali?

Możemy znaleźć całkiem sporo informacji, że wybudowanie domu z bali jest dużo tańsze niż w przypadku użycia tych bardziej regularnych materiałów takich jak betonowe bloczki chociażby. Czy jest to faktycznie prawda? Czy może cena jest skutkiem tego, że taki dom będzie w stanie wytrzymać dużo krócej? Na szczęście nie.

Domy z bali i ogólnie z drewna są tańsze ze względu na koszty ich stawiania oraz samego materiału. Co prawda nie oznacza to, że należą one do najtańszych i potrafią być przypadki gdzie są nawet droższe niż te tradycyjne, ale to już konkretne przypadki.

Średnia cena orientacyjna za m2 domu z bali średnio waha się w od 1600 zł do 2500 zł. 1100 zł – 1700 zł to koszty materiału a 500 zł – 1100 zł to robocizna. Oczywiście stawki wraz ze wzrostem inflacji także idą bezpośrednio w górę.

Dla porównania klasyczny dom z betonowych bloczków w stanie surowym to koszt 1800 zł – 2600 zł za m2. Oczywiście ta cena może się zmienić o 180 stopni już w przyszłym miesiącu.

Jednak jeśli decydujemy się na dom z bali musimy liczyć się z tym, że będzie on wymagał od nas dodatkowych nakładów finansowych. Mowa tutaj dokładniej o wykonywaniu procesu mszenia, które musi być przeprowadzane regularnie i nie wolno go zaniedbywać!.

Co to dokładnie jest za proces oraz ile kosztuje i po co się go w ogóle robi dowiecie się w następnych częściach artykułu.

UWAGA! Musimy mieć także świadomość, że jest to całkowicie obowiązkowy proces, którego nie możemy w żadnym stopniu zaniedbywać. Inaczej w przeciwnym wypadku w znaczny i widoczny sposób odbije się to na komforcie życia w takim domu.

Poza tym domy z bali to głównie domy sezonowe, więc warto zastanowić się, czy na pewno chcielibyśmy się na niego decydować. Takie domy najczęściej występują w górach np. Bieszczadach.

Czym jest mszenie domu z bali?

Czy całoroczny Dom z Bali się opłaca?
Czy całoroczny Dom z Bali się opłaca? 2

Mszenie domów z bali jest specjalnym procesem uszczelniania wszelkiego rodzaju złączy najczęściej w domach typowo drewnianych. Wiele lat temu do mszenia używano mchu, stąd właśnie wzięła się oryginalna nazwa tego procesu.

Dzisiaj nie używa się już mchu, trawy czy innych bez obróbkowych materiałów naturalnych. Zamiast tego stosuje się specjalnie strugane wióry czyli po prostu wełnionkę, wykonane z drewna świerkowego (potocznie smerka).

Mszenie domu jak wykonać?

Wełnionkę zawija się w ozdobne warkocze. Następnie wbija się je pomiędzy bale, w ten sposób możemy je uszczelniać. Z drugiej strony ściany obcina się wystające „ogonki”. Chyba, że mamy do czynienia z mszeniem obustronnym.

Dzięki temu procesowi domy zyskują bardzo trwałą i solidną izolację termiczną oraz naprawdę imponujący efekt dekoracyjny. Jak to się mówi „dwa w cenie jednego”. Bardzo ważna rada z naszej strony. Nie zalecamy wykonywać mszenia na własną rękę jeśli nie jesteśmy obeznani w temacie.

Lepiej zatrudnić fachowca, który wykona robotę raz a porządnie. Niepoprawne wykonanie izolacji poskutkuje, przeciągami, wilgocią i wieloma innymi negatywnymi skutkami.

Jak powinniśmy przygotować dom do mszenia?

Aby można było zabrać się za wykonanie całego procesu mszenia dom musi spełniać następujące warunki:

  • Dom trzeba odpowiednio oszlifować lub umyć o wysuszyć.
  • Zaleca się, ale nie trzeba malować domu.
  • Mszenia nie wykonuje się od razu. Po wybudowaniu powinien chwilę odstać w stanie surowym. To ile zależy od metrażu, materiały drewna i innych aspektów. Odpowiedzi na to pytanie powinien udzielić nam wykonawca.

Kiedy wykonać mszenie?

Pierwsze mszenie trzeba już zrobić podczas stawiania domu. Jednak nie ma co się łudzić jest to proces, który będzie trzeba regularnie powtarzać przynajmniej co kilka lat. Ile dokładnie? Dość trudno powiedzieć jednak jest to zależne niemalże całkowicie od specyfiki wybudowanego budynku oraz otoczenia. Jeśli jest ono mało wymagające mszenie nie będzie musiało być przeprowadzana aż z taką częstotliwością.

Jakie są zalety domu z bali?

Pomimo, że dom z bali jest dość atrakcyjnym wyborem to posiada kilka bardzo specyficznych cech oraz właściwości to mimo to jest to materiał będący najbardziej przystępnym dla człowieka chociażby pod kątem zdrowotnym. Jest to potwierdzenie pewnej reguły, że to co jest wykonane z naturalnych materiałów znacznie wpływa na komfort życia danej osoby a nawet w znacznym stopniu je poprawia.

I jest to jak najbardziej prawda. A poniżej prezentujemy wam kilka najważniejszych zalet domów z balii.

Stała regulacja wilgotności powietrza

Dyfuzja jest specjalnym procesem, który polega na rozprzestrzenianiu się cząsteczek w konkretnym środowisku. Oczywiście ujmując temat w takim wielkim uproszczeniu. Nam jednak wystarczy wiedzieć, że chodzi po prostu o utrzymanie się stałej wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Nazywa się to potocznie „klimatem domu z drewna”. Sednie wilgotność bez większych problemów utrzymuje się średnio na poziomie około 40% co jest bardzo dobrą rzeczą dla naszego organizmu. Regulacja wilgotności powietrza jest bardzo ważna dla naszych śluzówek co przekłada się bezpośrednio na nasze zdrowie.

Można powiedzieć, że są to idealne domy dla alergików ze względu na powyższe właściwości. W takim otoczeniu oddychanie jest znacznie prostsze, przyjemniejsze i mniej wymagające. Dzięki temu także organizm znajduje się również w dużo lepszej kondycji zdrowotnej a ryzyko zachorowania jest znacznie mniejsze.

Uwaga, jest to teraz bardzo istotna kwestia. Aby dom mógł zachować samoistną regulację wilgotności powietrza należy zwrócić uwagę na to co znajduje się na jego ścianach.

Powinniśmy unikać wykładania tam folii czy wszelkiego rodzaju sklejki i w ogóle warstw nieprzepuszczalnych. Takie wykończenia całkowicie niszczą ideę drewnianego domu oraz obdzierają go całkowicie ze wszystkich istotnych właściwości i zastosowań. Jeśli będziecie chcieli wykańczać całość w ten sposób to nie trudźcie się i po prostu postawcie na klasyczny dom betonowo bo inaczej cała idea domu z bali zniknie.

Tańsze wykończenie domu

Napisaliśmy tańsze a nie niskie nie bez powodu. Trudno mówić dzisiaj o czymś, że jest tanie.

Nie wiem czy niskie to najlepsze słowo. Lepiej jest powiedzieć, że niższe niż w przypadku klasycznego domu. Z czego to wynika? Prace wykończeniowe domu z bali przebiegają stosunkowo szybko bo nie ma potrzeby tynkowania czy tapetowania ścian.

Do tego wszystkie niezbędne instalacje nie muszą być przeprowadzane tak jak zazwyczaj czyli w betonowych ścianach. Może także zrezygnować z mocowania wszystkiego za pomocą otwornic i ton pyłu z tym związanym. Wszelkie instalacje sanitarne będą prowadzone przez podłogę oraz narożniki domu. Dzięki tego typu rozwiązaniom jesteśmy w stanie zaoszczędzić całą masę czasu, wysiłku oraz wszelkich prac renowacyjnych.

Są to zdecydowanie bardzo duże zalety, które znacznie poprawią komfort pracy.

Dom całkowicie ekologiczny

Oczywistym jest to, że drewno to materiał w 100% ekologiczny będący całkowicie odnawialnym zasobem. Oczywiście traci ono swój ekologiczny charakter w momencie kiedy postanowimy pokryć je przy pomocy lakieru, bejcy lub farby.

Oczywiście może się znaleźć osoba, która zapyta „a co z ekofarbami” i „ekotynkami”? Cóż jest to zwykły greenwashing. Te produkty różnią się od zwykłych farb tylko tym, że ilość formaldehydów jest dużo niższa niż w przeciętnych produktach. Drewno natomiast jest całkowicie naturalne i nie wytwarza żadnych szkodliwych związków a działanie tych będących np. w innych przedmiotach np. meble jest znacznie niwelowane.

Bardzo dobra izolacja materiału

W drewnianych domach w tym z bali możemy swobodnie zamontować dowolną formę ogrzewania (zarówno podłogowe jak i klasyczne na grzejniki). Jednak dzięki bardzo dobrej izolacji ich proces docieplania jest znacznie lepszy. Dlaczego?

Po pierwsze drewno to materiał, który nagrzewa się znacznie wolniej niż klasyczny beton. Jest to niezwykle przydatne latem podczas bardzo wysokich temperatur. Dzięki temu w domu panuje bardzo przyjemny chłód a zimą natomiast temperatura obniża się dużo wolniej. Dlatego nie ma nałożonej na nas żadnej presji wiązanej z szybkim ogrzaniem domu po np. powrocie z pracy. Bale poza tym posiadają bardzo niską przewodność cieplną dzięki czemu są świetnym izolatorem.

Oznacza to, że kiedy się nagrzewają pochłaniają bardzo duże ilości ciepła, które są następnie zwracane do pomieszczenia. Dzięki temu nie trzeba martwić się, że będzie ono uciekało z domu.

Bardzo ważną sprawą jest także termoizolacyjność ścian oraz ich połączeń. UWAGA! Nie wolno wykorzystywać do tego żadnych wersji styropianu ani płyt poliuretanowych.

Trzeba ich unikać ze względu na ich zamkniętą budowę komórkową czego efektem będzie skraplanie się pary wodnej na styku z drewnem. Kiedy myślimy nad domem z bali bardzo mocnym argumentem jest oszczędność na kosztach ogrzewania i powyższe właściwości, z którymi nie spotkacie się w domach wykonanych z betonowych bloczków.

Szybka budowa całego budynku

Jest to bardzo dobry powód, żeby rozważyć budowę domu z bali. Nie dość, że cały proces i wszystkie pracy konstrukcyjne są dużo krótsze to jeszcze prace można wykonywać niezależnie od aktualnej pory roku. O ty dokładnie jednak opowiemy za moment.

Jedyną cechą wspólną jest tutaj kwestia wylania fundamentów, to pozostaje niezmienne. Wszelkie prace mokre, które występują przy budowie zwykłych domów nie mają miejsce tutaj. Dzięki temu właśnie możemy wykonywać nasze prace znacznie szybciej i niezależnie od aktualnie panujących warunków atmosferycznych.

Warto jeszcze wspomnieć, że drewno jest bardzo dobrym materiałem pod kątem ciężkich warunków. Niezależnie czy otoczenie jest wilgotne czy suche i czy mamy do czynienia z ciężkimi opadami atmosferycznymi świetnie poradzi sobie w każdej z tych sytuacji. Istotne jest też to, że stawianie bali samo w sobie jest też dużo szybsze niż wykonywanie ścian z betonowych bloczków.

Jak długo dom z drewna wytrzyma?

Drewniane budowle wbrew błędnym przekonaniu wielu osób są w stanie przetrwać naprawdę bardzo długo (nawet setki lat). To dlatego, że drewno jest niesamowicie trwałym oraz odpornym na ciężkie warunki otoczenia materiałem. Intensywne opady i ogólna wilgoć? Żaden problem. Mrozy i opady śniegu? Także świetnie da sobie radę. Klimat nadmorski? Możemy tak w nieskończoność.

UWAGA! Pamiętajcie, że przez pierwsze kilka lat drewno się kurczy a dom lekko osiada. Jednak jest to całkowicie normalny i niegroźny proces bo jest to materiał, które stale pracuje.

Po tych kilku latach drewno będzie już w 100% gotowe i nie będzie przejawiało żadnych problemów użytkowych. Jeśli oczywiście będziemy o nie dobrze dbać.

Jak klimat panuje w domie z drewna?

Już o tym wspominaliśmy wcześniej, ale teraz trochę więcej szczegółów. Do ogromnych plusów możemy zdecydowanie zaliczyć utrzymanie poziomu wilgoci na stałym poziomie około 40%, do tego dochodzą jeszcze bardzo korzystne właściwości termoizolacyjne.

Alergicy, astmatycy i w ogóle wszystkie osoby mają problemy z układem oddechowym będą się czuć niezwykle komfortowo w takim domu. Takie profity nie dotyczą jednak tylko osób z chorobami układu oddechowego, ale i tych bez żadnych zdrowotnych przypadłości.

Do tego świetnie wpływa ono na nasze samopoczucie i bezpośredni komfort bytowania w budynku. Im więcej naturalnych nut tym lepiej się żyje.

Dodatkowe zalety domu z bali

  • Drewno absorbuje szkodliwe substancje z otoczenia.
  • Jest bardzo trwałym i odpornym materiałem budowlanym i nie tylko.
  • Nadaje się do powtórnego wykorzystania, dzięki czemu nie szkodzi środowisku.
  • Jest niezwykle eleganckie i bardzo korzystnie wpływa na prezencję domu.

Największe wady domu z bali

Jak widać mamy tutaj naprawdę całą masę zalet prawda? Drewno to świetny materiał, jednak nie jest idealny i posiada również kilka większych lub mniejszych wad. I to właśnie przez nie wiele osób ostatecznie zrezygnuje z drewnianego domu i pójdzie w stronę klasycznego budownictwa. No dobra ale jakie to wady i czy naprawdę są mocno uciążliwe? Przekonajcie się sami.

Będą to po prostu kwestie, które staną się dla niektórych naprawdę upierdliwe i na ich rzecz zdecydują się jednak na mniej wymagający dom z betonowych bloczków.

Mszenie

Czym jest już dość dokładnie napisaliśmy wcześniej zatem nie ma sensu się powtarzać i w skrócie; Jest to proces izolacji łączeń m.in. pomiędzy balami. Jest to obowiązkowe zadanie, które należy cyklicznie powtarzać w zależności od specyfiku domu.

Może być ono wykonywane co 3 lata albo nawet co 10, jednak wszystko tutaj jest całkowicie zależne od tego z jakiego typu konstrukcją mamy do czynienia. Nie można zaniedbywać tego procesu i należy wykonywać go regularnie bez zaniedbań. Najlepiej z pomocą fachowca, który wie jak się zabrać do tego zadania.

Dźwiękoszczelność

Drewno nie jest za bardzo dźwiękoszczelne, a raczej jest znacznie mniej dźwiękoszczelne niż budynki wykonane z betonowych bloczków. Przez co np. mocy wiatr czy dźwięki z zewnątrz są bardziej słyszalne niż w przypadku zwykłych budynków. Nie zrozummy się też źle.

Oczywiście to nie tak, że w domu z drewna słychać absolutnie wszystko i nie da się tam nawet posiedzieć w spokoju, poczytać czy pooglądać Netflixa. a się i to bez najmniejszych problemów tylko intensywność dźwięków zewnętrznych będzie trochę większa.

Drewno ciągle pracuje

Z racji, że drewno to materiał tak jak wskazuje nagłówek „ciągle pracujący” to będziemy musieli przyzwyczaić się do wszelkich skrzypiących podłóg itp. Drewno jest naturalnym materiałem, który jakby to ująć cały czas „żyje”.

Czy warto zbudować drewniany dom z bali?

To zależy, jeśli powyżej wymienione wady ci nie przeszkadzają i mieszkasz w miejscu, które nie jest typową aglomeracją miejską to będzie to naprawdę dobry wybór. Taki dom jest tańszy, szybszy w postawieniu, ekologiczny oraz zdrowszy dla domowników. Posiada bardzo dużo zalet, które bardzo pozytywnie wpływają na nas i pozwalają nie uszczuplić aż tak bardzo naszego portfela.

Właściwości, które daje nam dom z bali i ogólnie dom z drewna są na tyle dobre, że wiele osób da radę się przemóc i żyć z tymi małymi „utrudnieniami” chociaż jest to i tak słowo wyolbrzymiające całość. Plus należy pamiętać jeszcze o mszeniu.