Jednymi z najpopularniejszych paneli słonecznych są zdecydowanie panele fotowoltaiczne 500W.

Dlaczego tak jest? Dlaczego ludzie najczęściej decydują się na zakup paneli o mocy 5 kW skoro w całkiem zbliżonych cenach można dostać już te posiadające 700 a nawet 800W?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta jednakże nieoczywista. Omówię ją dokładnie w dalszej części artykułu.

Poza tym powiem ci jeszcze o wszystkich ważnych technicznych kwestiach związanych z panelami 500W, ile przyjdzie ci za nie zapłacić, czy są opłacalną opcją i czy w ogóle ich kupno jest dobrą decyzją dla każdego.

Panel fotowoltaiczny 500W kosztuje około 1 tys. zł

Ceny paneli fotowoltaicznych nie są specjalnie wysokie i możemy znaleźć już oferty gdzie za jeden panel słoneczny 500W zapłacisz około 1000 zł.

Należy oczywiście zostawić sobie margines finansowy na przynajmniej 200 – 300 zł.

Ważną rolę tutaj będzie odgrywało również to na produkty jakiego producenta się zdecydujesz. Jednakże najdroższe modele nie powinny przekraczać kwoty 1200 zł.

Oczywiście jeśli zdecydujemy się na zakup modeli używanych to możemy liczyć już na cenę nawet w okolicach 500 zł.

Jednak za tą ceną kryje się pewien haczyk.

Mianowicie to, że żywotność używanego panelu będzie znacznie krótsza.

Jak bardzo? Zależy jak długo był użytkowany przez poprzedniego właściciela.

Jeśli panel fotowoltaiczny 500W służył mu około 10 lat to tobie powinien starczyć na maksymalni 15 jeśli jest w bardzo dobrym stanie.

Dobrej jakości panele powinny działać do 25 lat, nie licząc oczywiście potencjalnych napraw i serwisów.

Są to oczywiście tylko orientacyjne stawki na styczeń 2023 roku.

Ogólne ceny mogą nagle wzrosnąć ze względu na mało stabilną sytuację wartości polskiej złotówki i inflacji, która w styczniu 2023 roku wynosi już 25% i ciągle rośnie.

Jeśli rozważacie zakup paneli fotowoltaicznych 500W to osobiście najbardziej radzę wam wybrać opcję kupienia całego kompletnego zestawu od razu z konstrukcją podporową.

Możecie znaleźć je w cennie od 4 do 5 tysięcy złotych, w skład najmniejszych zestawów wchodzi para paneli, konstrukcja oraz wszystkie niezbędne akcesoria.

Najmocniejszy panel fotowoltaiczny 500W

Panele fotowoltaiczne 500W może i nie należą do tych najsilniejszych o największej mocy ale zdecydowanie należą do grona jednych z najlepszych.

Najsilniejsze panele fotowoltaiczne wyciągają moc nawet do 700W jednak stwarza to już pewien problem pod kątem zezwoleń na konstrukcję instalacji ale o tym za chwilę.

Pomimo, że panele 700W należą do tych o największej mocy to ludzie częściej decydują się na 500 między innymi ze względu na cenę.

Za 500W zapłacimy od 800 do 1000zł a za 700W od 1500 do 2000zł za sztukę.

Wchodzi tutaj także dość prosta kalkulacja.

Różnica w ilości wygenerowanego prądu dla osoby prywatnej będzie naprawdę niewielka.

Dla przykładu jeśli zdecyduje się na instalacje np. 4 700W paneli a finalny wydatek będzie dużo wyższy bo zamiast 4 tysięcy zapłacimy około 8 tysięcy a oszczędność na prądzie będzie naprawdę niewielka.

Jednak jeśli chcielibyście wykonać całą instalację składającą się z kilkunastu paneli słonecznych osadzonych na konstrukcji gruntowej to tutaj już lepszą opcją będzie zdecydowanie się na te o mocy 700W.

Trzeba mieć pozwolenie na instalację paneli fotowoltaicznych

Aby móc wykonać instalację fotowoltaiczną niezależnie czy na dachu budynku czy na na tak zwanym gruncie potrzebne jest pozwolenie na prace budowlane.

Można powiedzieć, że bez uzyskania tego dokumentu nie mamy nawet co zabierać się za jakiekolwiek prace.

Stawianie instalacji fotowoltaicznych niezależnie gdzie podchodzi niezaprzeczalnie pod prace budowlane.

Jednak są od tego pewne wyjątki, a dokładniej wyjątek. Nie musisz zgłaszać przebiegu swojej pracy jeśli twoja instalacja nie posiada mocy większej niż 800W.

Zatem osoby prywatne, które chciałyby założyć sobie fotowoltaikę np. na balkonie mogą zdecydować się na instalację dwóch paneli po 400W i nie muszą się przejmować żadnymi prawnymi kwestiami takimi jak pozwolenia itp.

Jednak ma to swoją cenę w postaci zaoszczędzonej energii. Będzie jej znacznie mniej niż w przypadku paneli o większej mocy.

Jest to logiczne, a decyzja co zrobić należy do was i tego czy chcecie bawić się w pozwolenia czy nie. Jeśli nie będzie to dla was duży problem.

Instalacja z panelami fotowoltaicznymi 500W wygeneruje rocznie do 5000 kWh

Jest to na dobrą sprawę najistotniejsza kwestia dotycząca paneli czyli to ile prądu będą w stanie dla was zaoszczędzić.

W przypadku instalacji z panelami 500W ilość wygenerowanego prądu będzie oscylowała pomiędzy 4000 a 5000 kWh.

Oczywiście jest to dość ogólne i dość spore zaokrąglenie bo na wpływ wyprodukowanej energii oddziałowywuje wiele kwestii takich jak ilość pojedynczych paneli czy pogoda.