Jak kleić płytki na ścianę? To jak poprawnie kleić płytki, nawet niekoniecznie na ścianę tylko ogólnie jest dość głośnym tematem tabu wśród budowlańców. Niektórzy będą bronić swojej już wieloletniej sprawdzonej metody tak zaciekle jakby jej zmiana mogła zadecydować o ich życiu. Która jest ostatecznie najlepsza? Właśnie po to napisaliśmy ten artykuł, aby przetestować każdą z najpopularniejszych metod klejenia.

A jakie metody są najpopularniejsze? Mamy dostępne 3, z których bardzo chętnie korzystają wykonawcy. Pierwsza metoda to płytka pokryta klejem i sucha ściana. Drugą metodą jest ściana pokryta klejem oraz sucha płytka. Ostatnią metodą jest zarówno pokryta klejem ściana jak i sama płytka.

Który sposób będzie najlepszy? Po takim wstępnym i bardzo ogólnym przedstawieniu nie sposób stwierdzić bo trudno powiedzieć gdzie leży ta kluczowa różnica więc chyba pora zacząć nasz mały test. Najpierw jednak kilka szybkich zasad jak będzie wyglądał.

Każdą z metod będziemy testować na trzech różnych powierzchniach. Są to następująco, płyta gipsowa, betonowa ściana oraz powierzchnia pokryta gładzią. Każda z tych powierzchni przed naklejeniem płytek została bardzo dokładnie oczyszczona oraz zagruntowana. Średni czas schnięcia jaki daliśmy płytkom to 2 dni, w zależności od niektórych powierzchni należałoby dać go trochę więcej.

Sama powierzchnia jest również bardzo istotna, i w niektórych sytuacja może mieć nawet kluczowe znaczenie. Kolejną kwestią decyzyjną jest to czy płytka była mocno dociśnięta. Klej jest również oczywiście nakładany przy pomocy pacy z grzebieniem.

Spis Treści – Jak kleić płytki na ścianę? 3 najlepsze metody

1. Płytka z klejem oraz sucha ściana

Jak kleić płytki na ścianę? 3 najlepsze metody
Jak kleić płytki na ścianę? 3 najlepsze metody 4

Po przyklejeniu płytek na na płytę gipsową, betonową ścianę oraz gładź minęły 2 dni więc możemy zabrać się za skuwanie. Do tego użyjemy młotka oraz specjalnego dłuta do skuwania płytek. Płytka zeszła po kilku uderzeniach, powierzchnia nie zrobiła tutaj specjalnej różnicy, może poza betonową ścianą, która powinna dostać jeszcze 1 czy 2 dni. Jest to bardziej wymagająca powierzchnia i klej nie zdążył się jeszcze całkowicie związać.

Podsumowując nie było tutaj odczuwalnej zbytniej różnicy, klej głównie został na płytce jednak na ścianie również są jakieś resztki. Można powiedzieć, że całość trzymała się dość solidnie. Była to wersja z mocnym dociśnięciem płyty.

Natomiast płytki których nie docisnęliśmy schodziły praktycznie po dwóch szybkich uderzeniach. Trzymały się słabo, klej nie był za mocno związany a całość nie prezentowała się zbyt solidnie.

2. Sucha płytka z oklejoną ścianą

Sucha płytka z oklejoną ścianą
Jak kleić płytki na ścianę? 3 najlepsze metody 5

Sytuacja dokładnie taka sama. Po dwóch dniach zabraliśmy się za skuwanie płytek. Betonowa ściana tutaj także powinna dostać jeden lub dwa dodatkowe dwa dni schnięcia. Płytki natomiast również trzymały się dość solidnie, sam klej w większości został na ścianie jednak nie można powiedzieć, że były czyste bo również zdążyły się z nim bardzo solidnie związać. Jest to oczywiście dobra oznaka.

Jak widzicie ta metoda jest również nienajgorsza. Płytki trzymają się bardzo solidnie, klej zdążył wyschnąć i odpowiednio się związać w 2 dni (poza betonową ścianą). Te płytki były oczywiście mocno dociśnięte do powierzchni przed rozpoczęciem jakichkolwiek większych testów.

Wersja bez dociskania zachowała się następująco. Płytki odchodziły jeszcze szybciej i łatwiej niż w poprzedniej metodzie, klej nie był związany do końca plus płytki klejone na płycie gipsowej i gładzie były praktycznie czyste. Już można zauważyć regułę, która jest decyzyjna, jeśli płytki nie są dociśnięte to płytki się bardzo słabo trzymają.

3. Płytka z klejem i ściana z klejem

Płytka z klejem i ściana z klejem
Jak kleić płytki na ścianę? 3 najlepsze metody 6

Warunki takie same jak powyżej. Ważnym szczegółem jest to, że w przypadku tej kombinacji klej na ścianie jest nakładany klasycznie za pomocą pacy z grzebieniem a na płytce na gładko dość cienką warstwą. Jest to bardzo istotny szczegół, którego należy się trzymać.

I tutaj mamy już pierwsze istotne różnice, płytki trzymają się dużo mocniej i wymagają użycia większej siły niż w poprzednich sytuacjach. W przypadku gładzi płytka trzymała się tak mocno, że pękła podczas usuwania. Klej zostaje zarówno na ścianie jak i płytce co jest bardzo dobrą oznaką. Tutaj ponownie jedynym wyjątkiem jest betonowa ściana, tam klej również nie związał się w 100% tak jak w pozostałych sytuacjach ponieważ powinien dostać dodatkowy dzień czy dwa na schnięcie.

W przypadku płytek lekko dociśniętych nie ma żadnych niespodzianek. Trzymały się słabo, chociaż trochę mocniej niż w poprzednich sytuacjach, klej nie był związany. Tak jak mówiliśmy nie ma tutaj żadnych niespodzianek.

4. Jak kleić płytki na ścianę – podsumowanie

Podsumowując całość. Nie ma tutaj złej metody, nie ważne, na którą z tej trójki się zdecydujecie płytki powinny się trzymać solidnie. Oczywiście metoda klej na płytce i klej na ścianie bardzo miło nas zaskoczyła, okazała się być najsolidniejsza i najtrwalsza, jeśli mielibyśmy już jakąś polecić to właśnie tę.

Jakie przestrogi? Dociskajcie płytki mocno podczas ich wykładania. Jeśli tego nie zrobicie to nie ważne jaką metodę wybierzecie, zawsze łączenie będzie słabo związane i nietrwałe.