Chcielibyście w swoim domu wykonać unikalną dekorację ścienną przynajmniej na poziomie stiuku czy zjawiskowych tynków dekoracyjnych ale przerażają was ceny? Jest na to świetna alternatywa, chodzi oczywiście o tytułową farbę dekoracyjną nazywaną przez wielu farbą strukturalną czy też ozdobną. A czym ona w ogóle jest farba dekoracyjna na ściany i ile kosztuje?

Farby ozdobne to specjalna kategoria farb ściennych charakteryzująca się niesamowitymi efektami dekoracyjnymi takimi jak rdza, rosa, miedź a nawet sam beton czy cement jeśli mamy tu jakiegoś miłośnika stylu industrialnego. To oczywiście tylko kilka z całej masy możliwych do wyboru opcji.

Czym charakteryzują się farba dekoracyjna na ściany?

Farba dekoracyjna na ściany – cena dzisiaj
farba dekoracyjna o efekcie rdzy

Ich niezwykłość nie leży wyłącznie w efekcie wizualnym ale także w unikalnej strukturze, która jest w stanie imitować inne materiały takie jak chociażby wspomniany wcześniej cement, ale to nie wszystko. Za pomocą tych farb możemy uzyskać zarówno bardzo chropowatą jak i idealnie gładką powierzchnię, wszystko jest zależne od nas i tego na jaki efekt się zdecydowaliśmy.

Warto nadmienić jeszcze, że jedną z jej najbardziej rozpoznawalnych właściwości jest efekt uzyskiwany przy bezpośrednim kontakcie ze światłem. Może być to klasyczne brokatowe skrzenie, perłowe refleksy czy nawet połysk imitujący rosę. Tak jak powiedzieliśmy, możliwości jest tutaj od groma.

Ile kosztują farby dekoracyjne na ścianę?

Cóż jest to kwestia bardzo nierówna, możemy znaleźć farby, które potrafią kosztować około 30zł (są to najtańsze opcje, które odradzamy) za 1 litr ale będą także wyjątki, które potrafią oscylować w kwocie 500zł za puszkę, ale spokojnie to już indywidualne sytuacje będące raczej czymś w rodzaju ekspozycji prestiżowego produktu.

Większość mieści się w przedziale od 100 do 200 zł za cały zestaw razem z farbami podkładowymi (jest to znacznie tańsza opcja tynk dekoracyjny). Jednymi z najpopularniejszych farb tego typu jest:

  • Rullo Pigio (farba o efekcie betonu), za zestaw składający się z 7kg farby i 1,5kg podkładu zapłacimy 150zł.
  • Efekt Rdzy Gurdi, za zestaw składający się z farby bazowej 1l, pojemnika z kolorem A (0,5l), pojemnika z kolorem B (0,5l) oraz dwóch farb podkładowych po 1,5kg zapłacimy około 215 zł.

Są to oczywiście tylko dwie z całego grona farb dekoracyjnych, które cieszą się ogromną popularnością wśród kupujących. Każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie, gwarantujemy;)