Jak kołkować półki i mocować listwy? Kołkowanie półek, listew oraz innych elementów nigdy nie należało do zbyt trudnych czynności. Na dobrą sprawę poradzi sobie z nimi naszym zdaniem każdy kto posiada dwie ręce oraz przynajmniej średni wzrok. Nie potrzebujecie żadnego specjalnego doświadczenia, czy nawet wiedzy. W takim razie co jest nam potrzebne? Bo coś na pewno musi być, prawda? No, dobra kilka rzeczy wiedzieć musicie a do nich zaliczamy następująco.
Umiejętność korzystania z wiertarki oraz młotka. Będzie to niezbędne do przywiercenia wsporników oraz półek. Będziemy musieli podczas naszej pracy wykonać także kilka otworów i zamocować w nich kołki. Poza tym przydałaby się jeszcze wiedza z zakresu tego jak używać poziomicy i ołówka i to naprawdę wszystko. Już więcej nic nie wymyślimy.
Po przeczytaniu powyższych wymagań dotyczących umiejętności sami możecie podjąć decyzję odnośnie tego czy dacie sobie radę. Szczerze, my wierzymy, że dacie naprawdę. A nawet jeśli macie pewne wątpliwości to po to właśnie powstał ten poradnik. Jeśli będziecie podążać za naszymi wskazówkami krok po kroku to bez większego problemu powinniście dać sobie radę. A w razie potrzeby możecie zawsze kogoś poprosić o pomoc. Nie jest to żaden powód do jakiegokolwiek wstydu.
No dobra wystarczy już tego wstępu i czas w końcu zabrać się za samą pracę. Na pierwszy ogień bierzemy klasyczną półkę, jednak, żeby było trochę trudniej to umieścimy ją w narożniku.
1. Zamontowanie półki w narożniku
Zaczynamy od bardzo prostego zadania jakim jest zamontowanie klasycznej półki w narożniku. Przydadzą nam się do tego następująco. 3 wsporniki, jedna półka, kilka wkrętów oraz kołków montażowych. Przydatna będzie także wiertarka, młotek, ołówek oraz poziomica, która pozwoli wyznaczyć nam równą linię na podstawie, której będziemy mogli zamontować wsporniki, które będą dzięki temu równe.
Dobra, chwytamy w pierwszej kolejności za poziomicę i względem niej wyznaczamy na ścianie punkty, w których będą miały znajdować się nasze wsporniki. Po tym chwytamy za same wsporniki, przykładamy je do ściany i za pomocą ołówka zaznaczamy gdzie dokładnie znajduje się ich otwór. Punkt, który wcześniej zaznaczyliśmy na ścianie przy pomocy poziomicy pomoże nam zamontować nasze wsporniki w równy sposób na tej samej wysokości.
Teraz kwestia wiercenia, wygląda ona następująco. Jeśli mamy w pomieszczeniu ściany wykonane z płyty gipsowej to najpierw musimy wykonać otwór przy pomocy wiertła aby sprawdzić jak daleko płyta gipsowa jest oddalone od ściany właściwej. Zazwyczaj są to wymiary od 3 do 4 cm. Nam zależy na tym aby półki były przymocowane nie tylko do samej płyty gk ale również do wcześniej wspomnianej ściany właściwej. W ten sposób będą one w dużo bardziej podatne na obciążenia.
Aby móc to zrobić będą potrzebne nam trochę dłuższe kołki, bardzo dobrze sprawdzą się tutaj ósemki do materiałów pełnych, możecie oczywiście użyć także dowolnych kołków uniwersalnych, które bardzo dobrze sprawdzą się też w przestrzeniach pustych.
Wykonujemy dwa pełne otwory, w każdy z nim wsadzamy nasz kołek .Warto pomóc sobie tutaj młotkiem. Kołek musi być tak głęboko jak to tylko możliwe. Przykładamy teraz wspornik, chwytamy za śrubę odpowiedniej długości i przykręcamy. Jeśli chodzi o konkretny rodzaj śruby to są one często dodawane od razu do kołków, a jeśli kupiliście same koszulki to z tyłu na opakowaniu będą szczegółowe informacje na temat dedykowanego wkrętu.
UWAGA! Patrzcie na to aby przypadkiem nie przekręcić naszej śruby bo w efekcie będzie bardzo słabo trzymała i będzie trzeba wymienić ją najprawdopodobniej razem z młotkiem.
Gdy wspornik jest już zamontowany to chwytamy poziomicę i przenosimy poziom właśnie na kolejny wspornik. Procedura jest praktycznie taka sama. Przykładamy wspornik, robimy dwa otwory, wsadzamy kołek, znowu przykładamy wspornik i wiercimy, Procedura nie różni się tym razem praktycznie niczym. Poziom będzie trzeba nanieść jeszcze na prostopadłą ścianę gdzie również zamocujemy nasz wspornik.
I to w sumie byłoby na tyle. Jeszcze założyć listwy na nasze wsporniki by całość prezentowała się bardziej estetycznie i możemy być z siebie dumni.
2. Jak zamontować listę przy podłodze?
Jest to jeszcze bardziej banalne zadanie niż w przypadku półek. Chwytamy za miarę, sprawdzamy długość ściany a następnie przycinamy listwę za pomocą specjalnej piłki lub szlifierki kątowej. Nie martwcie się jeśli cięta krawędź będzie lekko wyszczerbiona, później założymy na nią osłonkę dzięki czemu wszelkie mankamenty nie będą widoczne.
Kiedy listwa jest już odpowiednio docięta na długość przykładamy ją jeszcze na sucho do ściany, żeby sprawdzić czy na pewno jest w porządku. Jeśli tak to ściągamy z niej podłużną zaślepkę i bezpośrednio listę przykręcamy specjalnymi czarnymi wkrętami do ściany, Dobrze jest je wkręcać około co 30 – 40 cm.
Na sam koniec zakładamy ponownie zaślepkę by zasłonić widoczne mało estetyczne wkręty. I to byłoby już tyle, Na docinane krawędzie także zakładamy specjalne narożniki, dzięki czemu wszystko wygląda na bardzo atrakcyjnie i spójnie. Jeśli chodzi o zaślepki to należy zdawać sobie sprawę z jednej rzeczy, są stosunkowe łatwe w uszkodzeniu. Wystqrczy mocniejsze zahaczenie się o nie i już możemy mieć do czynienia ze stałym złamaniem, które wymaga wymiany na nowy element. Taki plus, że są przynajmniej bardzo tanie.
3. Podsumowanie
Podsumowując całą pracę powiemy tylko tyle, jak widzicie nie ma tutaj nic wymagającego naprawdę a w szczególności jeśli korzystacie z poradnika takiego jak masz. Będąc szczerymi naprawdę nie wiemy co więcej moglibyśmy tutaj dodać. Oczywiście są sytuacje, w których występują mniej oficjalne okoliczności, ale są to wyjątki których nie da się tak z miejsca wszystkich omówić.