Jak zrobić taras wentylowany? Jest to całkiem dobre pytanie, jednak jest jeszcze jedno lepsze, od którego warto zacząć jeśli ktoś nie jest zorientowany. Czym jest taras wentylowany? Oczywiście osoby, które pytają się jak go zrobić doskonale wiedzą czym jest i mogą pominąć część naszego wstępu. Jednak zakładamy, że są tutaj także osoby, które mogły natrafić na ten artykuł w trochę inny sposób.
Zatem specjalnie dla was kilka szybkich słów wyjaśnienia czym tak w ogóle jest nasz wentylowany taras. Jest to nic innego jak specjalna metoda wykonywania tarasów, która sprawdza się na naprawdę wielu zróżnicowanych względem siebie powierzchniach. Jeśli chcielibyście wykonać taras ale powstrzymuje was przed tym podłoże, które jest dość „problematyczne” to zastosowanie systemu wentylowanego jest idealnym rozwiązaniem.
Jest bardzo szybki oraz prosty w montażu dzięki czemu nawet osoby z trochę mniejszym stażem budowlanym powinny dać sobie radę bez większych problemów. Cały proces dokładnie opisaliśmy w następnych fragmentach naszego poradnika. Jeśli będziecie trzymać się go krok po kroku wszystko powinno wam pójść bez żadnych większych problemów.
Oczywiście jeśli po przeczytaniu stwierdzicie, że nie czujecie się wystarczająco na siłach by wykonać całą pracę samemu to nic nie stoi na przeszkodzie by poprosić o pomoc osobę z trochę większym doświadczeniem albo po prostu zlecić to obeznanemu z tematem wykonawcy. Jak widzicie, rozwiązanie dla każdego.
No dobra skoro mamy już za sobą całe to nasze wprowadzenie to możemy w końcu przejść do rzeczy i zabrać się za robotę. Podążajcie za nami krok po kroku a wszystko będzie w porządku. Powodzenia 😉
1. Przygotowanie podłoża pod taras wentylowany
W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi być ono dość równe i pozbawione większych ubytków, które w znacznym stopniu mogłyby utrudniać nam całą pracę. Jeśli takowe występują należy je zagipsować, wyrównać, wyszlifować, zagruntować itp. Kiedy mamy to za sobą w kwestii samego podłoża pozostaje nam do wykonania jeszcze jedna rzecz, mianowicie wykonanie spadku, który będzie niezbędny do zamontowania w późniejszych etapach przy montażu rynny. O tym jednak opowiemy przy innej okazji bo tutaj skupiamy się wyłącznie na wykorzystaniu samego systemu wentylowanego.
UWAGA! Sam spadek jest bardzo istotną kwestią ponieważ będzie on odpowiadał za odprowadzanie wody
Kolejne kwestie na jakie powinniśmy zwrócić uwagę to czystość samej powierzchni, po zakończeniu jakichkolwiek prac naprawczych , renowacyjnych etc. Wszystko należy bardzo dokładnie posprzątać to znaczy pozamiatać, pozbyć się potencjalnie występujących większych skaz. Powierzchnia powinna być także sucha i całkowicie wolna od wszelkiego rodzaju oleistych plam, które mogą w większym lub mniejszym stopniu pogorszyć przyczepność pomiędzy tarasem na naszym podłożem.
Kiedy wszystko jest już odpowiednio przygotowane zgodnie z naszymi powyższymi wskazówkami to możemy zabrać się za pierwsze prace montażowe.
2. Montaż rynny
„Rynna” w tym przypadku to oczywiście określenie dość potoczne ponieważ tak naprawdę jest to specjalny profil odprowadzający wodę. Jest on niezbędny w całej konstrukcji ponieważ będzie dobrał o to by wilgoć oraz ciecz zbierająca się na skutek opadów nie stanowiła zagrożenia dla naszej całej konstrukcji. Jednak aby tak było niezbędne jest wykonanie odpowiedniego spadku o czym wspominaliśmy już wcześniej.
Nasz dedykowany profil (znajduje się on najczęściej od razu w zestawie tarasu wentylowanego lub przynajmniej są tam podane informacje na temat tego po jaki konkretnie model powinniśmy sięgnąć) powinien być ułożony równo z wylewką bo w innym przypadku na miejscu połączenia będzie zatrzymywała się spływająca woda.
Jego zamontowanie samo w sobie nie jest specjalnie wymagające ponieważ wystarczy, że najpierw przyłożymy naszą „rynnę” a przy pomocy ołówka zaznaczymy miejsca wiercenia. Następnie ściągamy ją i zaczynamy wiercić za pomocą odpowiedniego wiertła (w naszym przypadku wskazane było użycie widiowego). Kiedy otwory na kołki są już gotowe, wsadzamy w nie koszulki, uszczelniamy i przykładamy profil. Teraz pozostaje nam już tylko solidnie go przykręcić.
I to już praktycznie tyle. Jak widzicie nie ma tutaj specjalnie jakiejkolwiek filozofii. Same modele profili również są dość zróżnicowane. Mamy je dostępne w wersji z od razu zamontowaną rynną (tym razem faktyczną rynną a nie metaforyczną) oraz te bez. My osobiście polecamy te z nią, są co prawda droższe ale lepiej się sprawdzają w swoim zadaniu. te drugie nie są złe, ale wciąż uważamy, że wersja z rynną jest najlepsza. Są też dostępne w wersji zewnętrznej i wewnętrznej.
My tutaj zajmujemy się tymi pierwszymi czyli tymi, które muszą być dostoswane do ciężkich warunków atmosferycznych. Powinny być wykonane z aluminium oraz odporne na korozję by mogły służyć nam przez lata a nie tygodnie.
UWAGA! W przypadku dobrej jakości profili w przypadku zapchania się tych podstawowych kanalików do odprowadzania wody to jest jeszcze drugi dodatkowy system będący klasyczną rezerwą dla tego pierwszego.
3. Uszczelnienie całego podłoża
Teraz przyszedł czas na uszczelnienie całego podłoża. Możemy zrobić to na kilka możliwych sposobów. Każdy z nich jest dobrą opcją jednak jak to bywa każdy ma tutaj także swojego faworyta, my nie jesteśmy wyjątkiem od tej reguły. No dobra ale co to za metody? Już mówimy. Do najpopularniejszych sposobów na uszczelnienie całego podłoża jest:
Klasyczna papa
W pierwszej kolejności musimy posmarować całą powierzchnię przy pomocy masy bitumicznej. Robimy to klasycznie przy pomocy pędzelka, cały proces wygląda jak zwykłe malowanie podłogi za pomocą farby. Nie jest to żadna filozofia, istotne jest po prostu to by wszystko zostało zamalowane dokładnie i dość gęsto.
Kiedy mamy to już za sobą to rozwijamy i zgrzewamy papę przy pomocy palnika. Jest to proces dość łatwy, szybki nie wymagający jednak jeśli nie miałeś nigdy wcześniej w ręce palnika to nie zabieraj się za to zadanie bez niczyjej pomocy bo możesz zrobić krzywdę nie tylko sobie ale także innym osobom wokół. Tutaj zdecydowanie lepiej jest zdać się na pewną rękę doświadczonego fachowca.
UWAGA! Warto zrobić to z niewielkim zawinięciem na profil co znacznie poprawi jego przyczepność i zabezpieczy dodatkowo podłoże.
Membrana PVC
Procedura wygląda bardzo podobnie jak w przypadku papy, przynajmniej z początku. Zaczynamy od wykonania izolacji podłoża za pomocą lepika (nie wolno smarować profilu). Następnie układamy równo podkład, rozwijamy na nim membranę a profil razem z końcówką izolacji smarujemy klejem i łączymy ze sobą. Warto jeszcze po krawędziach przejechać małym wałeczkiem, który w znacznym stopniu zwiększy siłę łączenia.
Gumopodobna membrana EPDM
Tutaj procedura jeszcze prostsza niż w dwóch powyższych. Za pomocą lepika smarujemy podłoże a następnie rozkładamy naszą papę. I to praktycznie byłoby tyle. Też ją zaginamy na rogach by uzyskać jak najlepszy efekt. W typ przypadku całość od razu nanosimy na profil bez zbędnych ceregieli.
I to w sumie byłoby tyle. Naszym faworytem jest tutaj klasyczna papa, może to ze względu na przywiązanie do tradycji jednak cenimy sobie ten sposób izolacji najbardziej ze wszystkich. Jest pewnym i sprawdzonym środkiem zabezpieczającym.
4. Układanie płyt tarasowych
UWAGA! Jest to jeden z przykładowych systemów. W zależności od producenta mogą one różnić się w większym czy mniejszym stopniu.
Przypomina ono nieco klasyczne układnie płytek podłogowych czy ściennych tylko o tyle łatwiejsze, że nie musimy bawić się w żadne wyrabianie masy klejącej oraz samo klejenie. Cały system opiera się na wykonaniu specjalnych podkładek w narożnikach i krawędziach. Jak to dokładnie działa?
Układamy nasze podkładki zgodnie z instrukcją zamieszczoną przez producenta. Do każdej podkładki możemy dopasować specjalne małe podpórki o różnej wielkości co pozwoli nam uzyskać całkowicie równą powierzchnię, możemy je także dowolnie wymieniać w razie potrzeby. Wszystko musimy też jednocześnie kontrolować za pomocą poziomicy. Podczas procesu układania musimy uważać aby płytki nie klawiszowały czyli po prostu nie ruszały się.
Od tego właśnie są te specjalne podpórki. Jeśli jest większy dystans wkładamy większą podpórkę, jeśli większy to mniejszą itp. Jest to bardzo szybka i wygodna opcja. W ten sposób praktycznie wykonujemy całą powierzchnię. Żadnego klejenia, wiercenia czy męczenia się z narzędziami. System jest prosty, szybki i przyjemny.
5. Największe zalety tarasu wentylowanego
Dobrze to podsumowując nasz krótki i bardzo prosty poradnik, w jaki sposób możemy określić nasz system tarasu wentylowanego? Jakie są jego najważniejsze właściwości i czym się przede wszystkim charakteryzuje? Oto krótka lista najistotniejszych cech:
- Może być zbudowany na różnych podłożach – niezależnie czy powierzchnia, na której będziemy wykonywać nasze prace jest wykonane z betonu, drewna czy innego materiału system bez większych problemów powinien sobie poradzić.
- Montaż jest bardzo łatwy i szybki – zamontowanie naszego systemu odbywa się dość szybko i sprawnie, od wykonawcy nie jest wymagana nawet specjalna znajomość czy doświadczenie w tym temacie.
- Wysoka wytrzymałość i odporność na uszkodzenia – płytki w połączeniu z systemem dają bardzo solidne połączenie, które jest w stanie dużo wytrzymać.
- Bezproblemowa wymiana dowolnej płytki – jeśli doszłoby do uszkodzenia jakiejś płytki to na dobrą sprawę bez większych problemów można ją w prosty i szybki sposób wymienić. Wystarczy zdjąć uszkodzony element, założyć nowy i tyle. Tak takie to proste.