Czym ciąć płytki? Jakie narzędzia sprawdzą się tutaj najlepiej, i jak się tnie, który materiał? Cóż potraktujcie to jako swoisty poradnik jakich narzędzi najlepiej jest używać, do którego rodzaju płytek. Na naszej liście znajdziecie zarówno maszyny elektryczne takie jak duże maszynki do cięcia płytek na wodę, klasyczna kątówka czy nawet specjalny rysik do przycinania płytek. Podczas doboru narzędzi do konkretnego materiału będziemy kierować się głównie jego wytrzymałością.
Ważna uwaga. Podczas korzystania z tych narzędzi należy zachować przede wszystkim wysokie standardy BHP. Praktycznie każdym z nich bez większego wysiłku możemy się dotkliwie zranić a nawet stracić życie, dlatego za pracę z nimi powinni się zabierać wyłącznie i tutaj podkreślimy to jeszcze raz, WYŁĄCZNIE doświadczeni wykonawcy z wieloletnim stażem, którzy mają pojęcie jak danego narzędzia użyć i jaką technikę podjąć podczas użytkowania.
Jeśli nie miałeś w życiu w ręce kątówki albo innego niebezpiecznego narzędzia do cięcia płytek to ten poradnik jest dla ciebie nie tylko instrukcją na temat tego, z czego korzystać podczas cięcia terakoty, gresu czy glazury ale również ostrzeżeniem, żebyś nie robił tego samemu tylko pod nadzorem doświadczonej i obytej w tego typu pracach osoby. To dla twojego dobra, uwierz nam za 3 sprawne palce u jednej ręki nie prezentują się specjalnie dobrze.
UWAGA! Istotnym czynnikiem również jest grubość samej płytki.
Spis Treści – Czym ciąć płytki?
1. Czym ciąć Glazurę?
Najpierw kilka słów na temat samej glazury. Płytki wykonywane z tego materiału stosuje się głównie na powierzchniach pionowych takich jak ściany. Są bardzo miękkie i kruche i zdecydowanie nie nadają się do wykonywania na podłogach. No chyba, że byłaby to podłoga, po której nikt nie chodzi. Ciągły ruch pieszy z czasem uszkodzi w większym stopniu glazurę aż do jej całkowitego popękania na mniejsze elementy. Dlatego pamiętajcie jeśli kupujecie glazurę to nie z myślą o podłodze. Ma to jednak jeden plus, jaki? To, że jest to materiał najłatwiejszy w docinkach itp.
Jakich narzędzi najlepiej używać do cięcia glazury:
- Rysik do glazury – jest to bardzo małe i poręczne narzędzie wielkości ołówka. Jak z niego korzystamy? W sposób równie banalny co jego cała konstrukcja. Najpierw na płytce rysujemy linię, następnie przykładamy drugą płytkę wzdłuż, której pokierujemy rysik by wykonać proste i czyste cięcie. Wykonujemy kilka ruchów a następnie rysik kładziemy na podłodze a na niego kładziemy płytkę którą szybkim, mocnym i zdecydowanym ruchem łamiemy wzdłuż linii cięcia. Efekt jest bardzo mile zaskakujący bo cięcie jest równe i czyste. W przypadku płytek o 7 – 10 mm grubości w użycie rysika będzie trzeba włożyć trochę więcej siły jednak naszym zdaniem cały czas bardzo dobrze się sprawdzi.
- Szczypce do cięcia glazury – Całość działa na bardzo podobnej zasadzie co rysik. Wyznaczamy linię i wykonujemy kilka cięć wzdłuż niej. Tak jak w przypadku rysika tutaj również przyda się druga płytka, na której oprzemy nasze narzędzie. Szczypce posiadają kółko tnące więc zadanie jest dużo bardziej wygodne niż w przypadku rysika. Po wykonaniu cięć na jednym z ich końców łapiemy płytkę szczypcami i ściskami ramiona, wtedy płytka się łamie. Proste prawda? W do 7 do 10 mm grubości odradzamy szczypce bo płytki zaczną po prostu pękać. Dużo lepszym wyjściem będzie tutaj prowadnica.
- Maszynka do cięcia na prowadnicach – używamy jej do trochę grubszej glazury np. 8/10 mm. W przypadku cienkich płytek jest ona całkowicie zbędna. Tam zdecydowanie wystarczy rysik i szczypce. Zasada działania prowadnicy jest taka sama jak wcześniejszych narzędzi. Rysujemy szkliwo, wykonujemy kilka cięć a następnie łamiemy płytkę. Maszynka świetnie sprawdza się w przypadku nawet małych docinków takich jak 1 czy 3 cm. W przypadku najgrubszych płytek warto lekko postukać w końce cięcia przed złamaniem
Z takim wyposażeniem bez najmniejszych problemów poradzicie sobie z cięciem glazury, stosowanie urządzeń na prąd jest tutaj całkowicie zbędne bo ręcznie sprawdzają się wręcz wyśmienicie. Wystarczy pilnować by narzędzie było dostosowane do grubości płytki i będzie dobrze.
2. Czym ciąć Terakotę?
Było o glazurze to teraz coś na temat terakoty, Jest to już zdecydowanie dużo twardszy materiał, płytki wykonywane z terkoty są produkowane z myślą o wykorzystaniu na powierzchniach pionowych takich jak podłogi. Mimo iż nie są najwytrwalszym materiałem z jakim się spotkacie to bardzo dobrze znoszą nawet intensywny ruch pieszy. Nie ma oczywiście też żadnych przeciwwskazań aby stosować terakotę na ścianach. Jest dobrym wyborem w sytuacjach gdzie będziemy mieli duże ryzyko uszkodzenia płytek, dlatego świetnie sprawdzi się chociażby w miejscach publicznych. Dobra ale czym ją najlepiej ciąć?
Jakie narzędzia się najlepiej sprawdzą do cięcia terakoty?
- Rysik do glazury – rysik świetnie sprawdzi się również w przypadku terakoty, ale tylko w najcieńszych płytkach o grubości 6 – 7 mm. W przypadku grubszych płytki będą pękać, więc jeśli chcecie ciągle użytkować rysik to pamiętajcie, tylko i wyłącznie na grubości od 6 do 7mm. Na innych nie ma to już większego sensu.
- Szczypce do glazury – wspominamy o nich tutaj tylko po to by powiedzieć, żebyście ich nie stosowali. Płytki będą pękać a one nadają się wyłącznie do najcieńszych płytek z glazury.
- Maszynka do cięcia na prowadnicach – również świetnie się sprawdza zarówno w przypadku cienkich jak i grubszych płytek. Co prawda przy tych najgrubszych trzeba być dość ostrożnym i najpierw lekko opukać płytki z obu stron, ale poza tym nie ma żadnych większych zastrzeżeń.
- Szlifierka kątowa – z racji, że sama terakota jest już zdecydowanie dużo bardziej wytrzymała niż wcześniej omawiana glazura bardzo dobrze sprawdzą się tutaj narzędzia elektryczne takie jak nasza kultowa kątówka. Należy być tutaj jednak wyjątkowo ostrożnym bo niedoświadczeni wykonawcy mogą bardzo łatwo pożegnać się z palcami podczas pracy z nią. Pamiętajcie! Korzystając z kątówki nigdy nie zakładajcie rękawiczek bo materiał może zostać wciągnięty przez ostrze oraz i nigdy nie tnijcie na kolanach tylko na podkładkach.
- Duża maszynka na wodę – w szczególności polecamy ją jeśli macie do czynienia z płytkami wielkoformatowymi. Wtedy małe i poręczne narzędzia mogą już nie wystarczać, w tym nawet szlifierka kątowa. Dobrze sprawdzi się również mniejsza wersja maszynki do cięcia na wodę, jednak należy być tutaj ostrożnym. Mimo, że jej mniejsza wersja też jest naprawdę dobrej jakości narzędziem to nie zawsze będzie w stanie pomieścić płytki o większych formatach.
Jak widzicie w przypadku terakoty już powoli w odstawkę idą narzędzia ręczne. Ewentualnie do najcieńszych płytek sprawdzi się rysik a do tych już trochę grubszych klasyczna maszynka na prowadnicach. Jednak przy większych formatach albo najgrubszych sztukach niezbędne będzie korzystanie z urządzeń elektrycznych,.
3. Czym ciąć gres (płytki ceramiczne)?
Gres czyli tak zwane płytki ceramiczne to jeden z najbardziej wytrwałych oraz jednocześnie najdroższych materiałów, z których są wykonywane płytki. Świetnie sprawdzają się nawet przy intensywnym ruchu pieszym, dlatego też tak chętnie są wykonywane w miejscach użytku publicznego takich jak szpitale, przychodnie czy nawet dworce. Aby uszkodzić gres trzeba się naprawdę postarać lub włożyć w to zadanie serce. W jego przypadku nie ma nawet mowy o korzystaniu z rysików czy szczypiec nawet przy najcieńszych płytkach, bo te zaczną po prostu pękać.
- Maszynka na prowadnicach – bardzo dobrze sprawdzi się przy najcieńszych płytkach, ale przy tych o grubości od 8 mm w górę mogą pojawiać się problemy. Musimy być gotowi na to, że płytki będą mogły od czasu do czasu pękać. Nie oznacza oczywiście, że nie da się ich na tym pociąć. Da jednak jest to zadanie dla doświadczonych fachowców, który wiedzą jak się do tego zabrać.
- Szlifierka kątowa – sprawdzi się ona praktycznie niezależnie od grubości płytki tylko przycinanie za jej pomocą większych formatów może być już dość męczące, wtedy lepiej skorzystać z maszynek na wodę.
- Maszynki na wodę – jest to dedykowane narzędzie do cięcia gresu. Świetnie radzą sobie zarówno z płytkami o grubości 6mm jak i tych o 10 a nawet więcej. Do płytek wielkoformatowych polecamy używać tych większych maszynek bo mniejsze mogą być dość niewygodne i dużo łatwiej popełnić przy nich błąd.
Jak widzicie najmniejsze narzędzia ręczne idą już tutaj w odstawkę. Nic nie zdziałamy przy pomocy rysika ani tym bardziej szczypiec. Ewentualnie z najcieńszymi płytkami poradzi sobie jeszcze prowadnica, ale dedykowanym sprzętem mimo wszystko są maszynki na wodę.