Impregnacja kostki brukowej nie należy do najtrudniejszych zadań przed jakimi staniemy podczas prac budowlanych, ale nie znaczy to, że nie idzie jej popsuć, dlatego warto czytać poradniki takie jak np. ten https://instahome.info/jak-impregnowac-kostke-brukowa-poradnik/


Wręcz przeciwnie, w tym przypadku najprościej jest się wyłożyć na najłatwiejszych rzeczach takich jak zadbanie o czystość kostki czy sprawdzenie pogody.


Dlatego postanowiliśmy przygotować dla was poradnik o najczęściej popełnianych błędach przy impregnacji kostki brukowej.

Zachęcamy też przeczytać bloga o największych „mitach” impregnacji wciskanych nam przez pseudo wykonawców https://instahome.info/impregnacja-kostki-olejem-jadalnym-i-inne-mity/

Brudna i zarośnięta powierzchnia podczas impregnowania kostki

Jak impregnowac kostke brukowa 1

Nie przygotowana do impregnacji kostka brukowa


Absolutną podstawą przed rozpoczęciem prac jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod impregnację kostki brukowej. W pierwszej kolejności należy pozbyć się większych skaz w postaci kamieni, gałęzi, liści itp.


Później jeśli występują trzeba usunąć wszelkie chwasty, porosty itp. Po tym należy zmieść nadmiar kurzu i pyłu, można zrobić to przy pomocy zwykłej miotły.


Kiedy już uporamy się z tym czeka nas najważniejsza część czyli dokładne mycie powierzchni przy pomocy dyszy ciśnieniowej.


Po umyciu należy odczekać około 8h aż kostka całkowicie wyschnie. Tak oczyszczona powierzchnia dopiero nadaje się do impregnacji.

Mokra i wilgotna kostka brukowa nie jest dobra

mokra kostka brukowa


Nie ważne czy to po deszczu czy po naszym myciu, ale kostka nie może być mokra podczas impregnacji.

Dlatego powyżej zaleciliśmy aby odczekać przynajmniej 8h bo wtedy możemy mieć pewność, że kostka całkowicie wyschła.


Tutaj posłużymy się cytatem jednego z wykonawców, który dokładnie wyjaśnia ten zabieg:

„Woda i wilgoć podczas odparowywania zostawia po sobie plamy. Efektem jest nieestetyczny efekt wizualny. Jest bardzo widoczny i trudny do pozbycia. W szczególności jeśli gruntowana powierzchnia jest ciemna. Białe plamy powstają wtedy ponieważ pod wpływem słońca woda chce wyparować z niewyschniętego podłoża. Przez to w nie wyschniętym jeszcze impregnacie utykają cząstki parującej wody tworząc mikropęcherzyki co daje efekt tego jakby powierzchnia była pokryta matową powłoką często w białym kolorze.”

Gorąca powierzchnia i pełnie słońce to nie warunki do impregnowania kostki brukowej

pelne slonce


Nie należy impregnować kostki brukowej podczas intensywnych upałów, ponieważ impregnat nie zadziała jak należy.


Przy bardzo wysokiej temperaturze zbyt szybko odparuje, złuszczy się i zmatowieje. Skutkiem tego będą mało estetyczne przebarwienia powierzchni, których usunięcie będzie albo bardzo trudne albo niemożliwe.

Niedokładne wymieszanie impregnatu do kostki

Kolejna bardzo ważna rzecz, zanim zacznie robić z tym impregnatem cokolwiek wymieszajcie go tak dokładnie jak możecie.

Musi być to solidnie wymieszana substancja przy pomocy mieszadła mechanicznego. Jeśli nie wymieszamy dokładnie impregnatu to część kostki zostanie pokryta wodą z bardzo małymi śladami pigmentu a druga pseudo pigmentową masą.


Finalny efekt będzie taki, że zmarnowaliśmy czas i pieniądze na coś co i tak nie przyniesie żadnego efektu.

Serdecznie odradzamy.

Niechłonnej powierzchni NIE impregnujemy

Może się zdarzyć, że nasza kostka brukowa będzie wykonana z niechłonnego materiału (są to bardzo rzadkie sytuacje, ale mają miejsce).


Impregnat wykonany na niechłonnej powłoce stworzy coś na wzór twardej skorupy, którą będzie trzeba następnie usuwać. Poza tym istnieje całkiem spore ryzyko, że zostawi ona później po sobie jakieś odbarwienia na kostce.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej na temat impregnacji kostki to polecamy ten artykuł, znajdziecie w nim odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie dotyczące impregnacji https://instahome.info/impregnacja-kostki-brukowej-qa/