Jaki jest najlepszy sposób na usunięcie kleju po taśmie? Pewnie niejednokrotnie zdarzyło wam się mieć do czynienia z pozostałościami kleju po taśmie na ścianach i to nie koniecznie po pracach budowlanych. Równie częstą przyczyną takich zabrudzeń są małe dzieci.

Stosowanie taśm ściennych podczas prac zarówno malarskich jak i tynkarskich mogliśmy mieć problem z odklejeniem dobrze taśmy. A pracować bez niej przecież nie można bo pomagają nam uzyskać naprawdę satysfakcjonujące efekty naszych prac. Jak jednak wygląda usuwanie ich z powierzchni ścian?

Usuwanie kleju niejednokrotnie może być naprawdę bardzo problematyczne, więc najlepiej jest dołożyć po prostu te dodatkowe 10 zł do lepszej taśmy i nie musieć martwić się o uporczywe śladu po zakończeniu prac. Jak to się mówi „skąpy traci podwójnie” i tutaj dokładanie taka sytuacja ma miejsce.

Jednak nie ma co ukrywać, że są także wyjątki gdzie naprawdę wysokiej jakości taśmy także mogą zostawiać po sobie śladowe ilości kleju. No to jak w takim razie jak go usunąć? Czy są jakieś skuteczne i sprawdzone metody? Oczywiście, że tak. My przedstawimy ten, który jest naszym zdaniem najlepszy.

A dla kogo jest ten poradnik? Doświadczeni wykonawcy raczej nie będą sięgać w stronę tego typu poradników ponieważ ich doświadczenie pozwala samemu rozwiązać taki problem. Tutaj pomoc znajdą głównie osoby, które można określić mianem „niedzielnych wykonawców” oraz amatorzy.

Czym najlepiej usuwać klej po taśmie?

Jeśli macie problem z widocznymi pozostałościami kleju na ścianach, który został na powierzchni po wcześniejszych pracach to kilka poniżej zaproponowanych przez nas sposobów powinno wam pomóc. Dzięki nim bardzo szybko i sprawnie poradzicie sobie z pracami „oczyszczającymi”.

UWAGA! Jeśli jakiś z poniższych specyfików się nie sprawdzi to spróbujcie skorzystać z innych alternatyw.

Benzyna ekstrakcyjna

Jest to jeden z najbardziej sprawdzonych sposobów na usunięcie pozostałości kleju ze ścian. Sprawdza się w znacznej większości przypadków. Jednak przed jej ostatecznym użyciem powinniśmy przeprowadzić szybki test na małej powierzchni czy nie zajdzie jakaś „niepożądana” reakcja chemiczna. Dlaczego to ważna kwestia?

Dlatego, że nie wszystkie ściany są wystarczająco mocno odporne na rozpuszczalniki. Bez tego ryzykujemy tym, że nawet cała ściana może zostać uszkodzona a proces naprawczy wcale nie będzie szybki i przyjemny. Zresztą będzie wiązało się to z dodatkowymi kosztami napraw. Jeśli jednak benzyna poprawnie spełnia swoją rolę to następnie za pomocą szmatki ścieramy resztki kleju, który został.

Alternatywy dla benzyny ekstrakcyjnej

Oczywiście sama benzyna ekstrakcyjna nie jest specjalnie problematyczną kwestią jeśli okaże się, że nie współpracuje ona dobrze z naszymi ścianami. Na potrzeby tego typu sytuacji mamy jeszcze przygotowane kilka alternatyw. Zamiast wcześniej wspomnianej benzyny możemy użyć jeszcze:

  • Rozcieńczalnika uniwersalnego.
  • Środka do czyszczenia pędzli.
  • Środka do usuwania farby z rąk.
  • Istnieją także specjalne preparaty do usuwania kleju.

Jak dobrze usunąć taśmę ze ściany?

Jaki jest najlepszy sposób na usunięcie kleju po taśmie?
Jaki jest najlepszy sposób na usunięcie kleju po taśmie? 2

Niechciane ślady kleju na ścianie bardzo często zostają na powierzchni ze względu na zły sposób usuwania samej taśmy. Zatem jak to dobrze zrobić, żeby nie musieć bawić się później w żadne czyszczenie czy usuwanie niechcianych pozostałości albo przynajmniej zminimalizować szansę się ich pojawienia. Poniżej przedstawiamy wam naszym zdaniem 4 najlepsze metody.

  1. Taśmy malarskie należy odrywać w zupełnie przeciwnym kierunku do powierzchni, która była pokrywana farbą lub lakierem. Dzięki temu usuwanie będzie znacznie prostsze, szybsze, przyjemniejsze i daje nam mniej dużo szans , na to że pozostaną jakieś niepożądane ślady.
  2. Kolejnym sposobem jest podgrzanie temperatury kleju aby taśma dużo łatwiej schodziła. Bardzo przydatna może okazać się tutaj chociażby zwykła suszarka do włosów. UWAGA! Wtedy jednak będzie trzeba prawdopodobnie usuwać jeszcze osobno klej, ale spokojnie nie mija się to z celem naszego poradnika bo cały proces jego usunięcia będzie dużo prostszy niż w omawianym przez nas problemie. Tutaj będzie wystarczyła tylko wilgotna szmatka.
  3. Taśmy samoprzylepne powinny być usuwane pod kątem mniej więcej 45 stopni. Jest to najbardziej optymalna metoda na usuwanie jej z powierzchni ściany. W ten sposób nie ryzykujemy jej podarcia. Są tutaj także bardzo małe szanse również na to, że zostawi klej na powierzchni.
  4. Taśmy malarskie, lakiernicze oraz maskujące należy usuwać dopiero po podeschnięciu farby jednak zanim wyschnie całkowicie. Trzeba znaleźć tutaj tak zwany „złoty środek”. Farba nie może być po prostu zbyt mokra ani zbyt sucha. Kiedy będzie mokra taśma zabierze jej część ze sobą i zostawi bardzo nieestetyczne ślady a kiedy będzie całkowicie sucha będzie mogła oderwać kawałki farby ze ściany.

Jak powinniśmy obchodzić się z taśmami samoprzylepnymi?

Samo pytanie może dla wielu osób brzmieć w dość głupi sposób prawda? Bo co to naprawdę za pytanie, jak niby źle można obchodzić się ze zwykłym rulonikiem taśmy? Otóż zaskoczymy was bo można, i to naprawdę łatwo bo jest to kwestia, którą wiele osób nie zawraca sobie w ogóle głowy bo traktuje to jako mało znaczący szczegół. Taśmę można uszkodzić na kilka bardzo prostych sposobów. Dlatego mamy dla was kilka prostych porad dzięki, którym będziecie mogli uniknąć przyszłych problemów.

1. Taśmy powinny być przechowywane w stosunkowo chłodnych i suchych pomieszczeniach. Dlaczego? Cóż to, że farba nie powinna być zbyt długo przechowywana w wilgotnych warunkach nikogo nie dziwi, a jak sprawa wygląda z taśmą?

Tak, że obecny na niej klej straci całkowicie swoje właściwości, w miejscach gdzie temperatura jest za wysoka po prostu się rozpuści i po ponownym stężeniu będzie niezdatny do użytku.

Natomiast w przypadku gdzie temperatura jest za niska nasza masa klejąca może po prostu zamarznąć i się skruszyć. Wtedy sytuacja jest analogiczna, ponownie taśma nie będzie zdatna do żadnego użytku.

2. Przed rozpoczęciem pracy musimy sami sprawdzić czy taśma, której będziemy używać będzie dalej zdatna do wykorzystania. Większość produktów ma określone widełki temperatur, w których powinno się je stosować, wyjątkami są jedynie mocno specjalistyczne taśmy (najczęściej amerykańskie) o bardzo wysokiej tolerancji. Wytrzymują one bez większych problemów warunki, w których panuje 50 stopni C w górę.

3. Odporność na promieniowanie UV, jest to jedna z najważniejszych cech na jakie trzeba zwrócić uwagę. Podczas wykonywania większości prac na zewnątrz budynków niejednokrotnie może przydać wam się taśma o tych właściwościach. W szczególności latem.

Prace na zewnątrz potrafią być bardzo uciążliwe ze względu na wysokie temperatury, które dzisiaj potrafią przekraczać nawet 30 stopni w ciągu dnia. Wtedy właśnie niezwykle przydatne mogą okazać się taśmy odporne na promienie UV i wysokie temperatury. Będą bardzo dobrze wykonywały swoje zadanie nawet w tak mało sprzyjających warunkach.