Wybierz Strona

Gdzie kupić białą farbę dekoracyjną?

Gdzie kupić białą farbę dekoracyjną?

Gdzie kupić białą farbę dekoracyjną? Nigdzie. Jak to nigdzie? Już się jej nie sprzedaje? Nie, nie o to chodzi. Nigdy się jej nie sprzedawało bo coś takiego jak biała farba dekoracyjna po prostu nie istnieje. Istnienie takiego produktu jest jednym z bardzo wielu mitów budowlanych. Wiele osób też szukając po prostu białej farby myśli, że należy ona strikte do farb dekoracyjnych jednak tak nie jest. Farby dekoracyjne charakteryzują się specjalnymi właściwościami, które między innymi poprawiają estetykę i nadają dodatkowe efekty. Natomiast w przypadku zwykłych farb ściennych mamy do czynienia z produktem, którego struktura praktycznie za każdym razem będzie taka sama tzn. lekko chropowata. Przy pomocy zwykłej farby ściennej nie będziemy w stanie uzyskać idealnie gładkiej struktury, zawsze nasza ściana będzie lekko chropowata.

Spis treści

Dlaczego nie ma białych farb dekoracyjnych?

Gdzie kupić białą farbę dekoracyjną?

Dlaczego nie produkuje się dekoracyjnej białej farby? Wiąże się to z jednym bardzo ważnym składnikiem jakim jest tytanowa biel. Aby móc dokładnie wyjaśnić dlaczego zastosowanie tytanowej bieli w zwykłych farbach dekoracyjnych jest niemożliwe wymagałoby od nas bardzo dokładnego zagłębienia się w wiele aspektów technicznych i omówienie całego etapu produkcyjnego białej farby a o tym można napisać małą książkę.

Zatem powiemy w skrócie, niemożliwy, jest zastosowanie tytanowej bieli w zwyczajnych farbach ściennych tak aby móc uzyskać satysfakcjonujący efekt pod kątem wizualnym. Chodzi tutaj o intensywność białego koloru i jego odcień. W takim razie nie ma możliwości stworzenia białej ściany w charakterze dekoracji? Oczywiście, że jest, kupcie po prostu klasyczną farbę ścienną albo farbę ceramiczną lub lateksową.

Najlepsze alternatywy dla białej farby dekoracyjnej

Perłowa farba dekoracyjna – nie nada ona naszym ścianom typowo białego koloru. Jest to raczej jego jasna wariacja przypominająca bardziej jasny kolor kremowy niż klasyczną biel. Sama perłowa farba zapewnia prostą i elegancką dekorację, która świetnie sprawdzi się w przypadku wnętrz o wystroju klasycznym oraz modernistycznym.

Nie jest także problematyczna przy doborze do wnętrz, dzięki bardzo wyważonym barwą oraz minimalizmowi, można powiedzieć, że pasuje niemalże wszędzie. A czym perłowy efekt się najbardziej charakteryzuje? Tak jak sama nazwa wskazuje klasycznym perłowym połyskiem, który świetnie współgra ze światłem wznosząc w ten sposób dekorację na dużo wyższy poziom estetyczny.

Do tego mała ciekawostka. Nie jest to wyłącznie farba ścienna ale bardzo dobrze sprawdzi się również na sufitach. Jest ona dostosowana do aplikacji zarówno na powierzchniach pionowych jak i poziomych.

Efekt baranka, farba strukturalna – pod kątem kolorystycznym jest w stanie uzyskać efekt dużo bardziej zbliżony do klasycznej bieli niż wcześniej wspomniana farba perłowa. Jednak to także ma swoją cenę, a jest nią nic innego jak struktura. Chyba każdy wie jak wygląda baranek, i chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że nie jest to efekt, które specjalnie dobrze prezentuje się wewnątrz pomieszczeń. Wyjątkiem mogą być korytarze lub przedpokoje.

Jednak nic nie stoi na przeszkodzie by odpowiednio ją wkomponować do wystroju wnętrz. Na przykład do pomalowania konkretnego elementu albo tylko jednej ściany by uzyskać wyważoną kompozycję. W przypadku farb uzyskujących dość widoczny i rzucający się w oko efekt należy uważać aby nie popaść w przepych. W takim wypadku uzyskamy nieestetyczną i bardzo widoczną kompozycję.

Jednak zdajemy sobie sprawę, że nie jest to wymarzone rozwiązanie dla każdego. Dlatego z farb typowo dekoracyjnych jest jeszcze jedno (naszym zdaniem najlepsze ze wszystkich trzech) rozwiązanie, które pozwoli nam uzyskać satysfakcjonujący efekt. Szczegóły poznacie poniżej.

Farba o efekcie śniegu – jak sama nazwa wskazuje można domyślić się, że jej głównym kolorem, w który uderza będzie właśnie biały. Jednak nie będzie to biały jak kartka papieru tylko bardzo zbliżony do tego odcień, ale mimo to nie powinno to stanowić dla większości osób specjalnego problemu. Dobra, ale powiedzieliśmy, że jest to farba dekoracyjna zatem musi posiadać jakąś unikalną dla siebie cechę prawda? Jak najbardziej, inaczej nie jest także w tym przypadku.

Efekt śniegu wyróżnia się od klasycznych farb obecnością brokatu w swoim składzie. Teraz jednak uspokoimy wszystkich przeciwników tego typu błyskotek. Brokatowe drobinki są tak małe i a ich ilość tak skromna, że nie wpływają w żaden sposób na finalnie uzyskany efekt.

Czy można mieć tę białą ścianę?

No dobra, ale co jeśli nie podoba mi się żadna z powyższych alternatyw i zależy mi po prostu na typowej białej ścianie bez żadnych udziwnień w postaci unikalnej struktury, drobinek brokatu itp.? To mamy dla ciebie trzy bardzo dobre opcje, które pozwolą otrzymać ci gładką, spójną kolorystyczne i elegancką białą ścianę. Co to za opcje? Jest to nic innego jak klasyczna farba ścienna, farba lateksowa oraz specjalna farba ceramiczna.

Ta pierwsza jest też jednocześnie najtańszą i najłatwiejszą w aplikacji alternatywą dla w sumie i tak nieistniejącej nigdy białej farby dekoracyjnej i innych wymienionych zamienników, ale jeśli coś jest bardzo tanie to ma to często swoją cenę chociażby w przypadku jakości.

UWAGA! Nie radzimy oszczędzać na białej farbie ściennej bo zamiast białego koloru otrzymamy raczej jakiś jego odcień. Bardzo ważną rolę odgrywa również światło. Bo to od niego właśnie zależy finalny efekt. W zależności czy w naszych pomieszczeniach dominuje światło ciepłe, naturalne czy zimne efekt będzie inny.

Alternatywy dla białej farby

Farba ceramiczna – jest specjalna farba ochronna dostępna na dobrą sprawę niemalże w każdym kolorze w tym także w białym. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne takie jak zadrapania, obicia itp. Do tego świetnie radzi sobie z zabrudzeniami po jedzeniu czy napojach. Można je bez najmniejszych problemów zmywać za pomocą wody czy mało żrących detergentów takich jak mydło czy płyn do naczyń.

Farby ceramiczne charakteryzują się naprawdę bardzo wysoką jakością i świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, w których panują cięższe warunki ze względu na poziom wilgotności. Są one idealnym wyborem zarówno do kuchni jak i łazienek. Ich jedyną wadą jest cena bo nie należą do najtańszych ale ze względu na efekt jaki otrzymujemy naszym zdaniem są warte każdego grosza. Nie straszne jej zabrudzenia czy nawet „kreacje artystyczne” małych dzieci.

Farba lateksowa – jest to na dobrą sprawę praktycznie ten sam produkt co farba ceramiczna tylko z trochę niższej półki. Nie oznacza to jednak, że jest zła, bo absolutnie nie jest. Świetnie sprawdzi się we wszystkich zadań, które wymieniliśmy powyżej. Jednak jen odporność na uszkodzenia mechaniczne będzie trochę mniejsza. Za to jednak cena również jest stosunkowo niższa i także adekwatna.

UWAGA! Musicie patrzeć której kategorii farbę kupujecie. Są trzy. Kategoria pierwsza jest najwyższej jakości a trzecia to typowe tanie farby podkładowe.

Klasyczna farba ścienna – jest to zwykła farba ścienna, którą możecie kupić praktycznie w każdym sklepie czy hurtowni budowlanej. Odradzamy kupowania ich w wielkich marketach i dyskontach. Co prawda znajdziemy tam ten sam produkt co w zwykłej hurtowni i to tańszy ale z czasem zobaczycie, że różnią się one od sienie bardziej niż można by się było tego spodziewać.

W ich przypadku polecamy skupić swoją uwagę na farbach ściennych od znanych marek takich jak między innymi śnieżka, magnat, lakma itp. I nie bierzcie tych najtańszych bo jest to nic innego jak zwykły „szajs”.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *