Jak zbudować domek dla dzieci z drewna? Jeśli posiadacie małe dzieci i chcielibyście sprawić im przyjemną niespodziankę to może warto rozważyć zbudowanie mini placu zabaw? W tej roli z pewnością bardzo dobrze sprawdzi się niewielki drewniany domek, który sami możecie zbudować od podstaw. Może i nie jest to najprostsze rozwiązanie bo kupienie mniejszej oraz tańszej plastikowej alternatywy jest łatwiejszą opcją, ale wydaje nam się, że maluch ucieszyłby się dużo bardziej z własnego drewnianego mini fortu, w którym mógłby spędzać przyjemne chwile na zabawie z innym dziećmi.
Jakie wymogi trzeba spełniać by móc zabrać się za takie zadanie? Cóż nie powiemy, że osoby całkowicie świeże bez żadnych problemów wykonają całą konstrukcję samodzielnie. Jest tutaj wymaga przynajmniej podstawowa wiedza między innymi na temat tego jak używać konkretnych narzędzi. Piła, młotek, wiertarka, szlifierka kątowe, śrubokręt itp. są niezbędnymi towarzyszami podczas naszej pracy.
Poza tym należy także umieć czytać proste projekty. Oczywiście możemy stworzyć konstrukcję samodzielnie bez instrukcji ale jest to naszym zdaniem niepotrzebne utrudnienie. W internecie bez problemu znajdziecie dziesiątki darmowych projektów, które wystarczy tylko wcielić w życie.
Jeśli jednak jesteście w temacie całkowicie świeżymi osobami poproście kogoś z doświadczeniem o pomoc. Cały czas będziecie mogli odegrać istotną rolę podczas prac konstrukcyjnych tylko pod przewodnictwem osoby, która wie jak dobrze zabrać się do tego.
Na sam koniec jeszcze jedna rzecz, oczywistym warunkiem aby móc zbudować domek ogrodowy dla dzieci jest posiadanie domku albo przynajmniej działki.
UWAGA! To nie projekt domku tylko poglądowe przedstawienie procesu pracy i tego jak mniej więcej całość wygląda.
1. Przygotowanie pola pod drewniany domek i główna konstrukcja
Pracę zaczynamy od narysowania mniej więcej pola w jakim nasz domek będzie się znajdował. U nas jest to prostokąt o długości 140cm i 190cm. W rogi powbijaliśmy kotwy, w które będą wsadzane kantówki o szerokości 70 mm. Przy wbijani ich w powierzchnie musimy zadbać bardzo dokładnie o poziom, pion oraz to by wszystko mieściło się w kącie 90 stopni. Należy przyłożyć się do tego etapu pracy, w innym wypadku na samym końcu będziemy mieli efekt krzywego domku.
W nasze kotwy powkładaliśmy kantówki 7 na 7 i długości 2,5 m. Ustawiamy je w taki sposób by jak najlepiej trzymały swój pion, dlatego należy ciągle kontrolować go za pomocą poziomicy. By nasze kantówki się nie ruszały i były sztywne powinniśmy użyć gwoździ lub wkrętów, które wsadzamy pomiędzy kotwę a kantówkę. Jest to bardzo dobry sposób na zablokowanie naszych „nóg”. Kiedy kantówki już stają za pomocą ołówka zaznaczamy wysokość, na której będzie wznosił się domek. U nas jest to około 1,5m.
Teraz aby wzmocnić naszą konstrukcję bierzemy klasyczną deskę tarasową, przycinamy ją na odpowiednią długość. Kolejno przystawiamy ją do kantówek w taki sposób by znajdowała się w poziomie i łączyła ze sobą dwie sąsiednie „nogi”.
PORADA! Jeśli pracujesz sam to dla ułatwienia pracy czy wkręcaniu desek wbij w kantówki chwilowo gwoździe, na których będziesz mógł oprzeć naszą deskę tarasową.
Po ustawianiu deski na wkrętach wykonujemy wiertłem do drewna otwór, w który następnie wbijamy śrubę ósemkę o długości mniej więcej 110 a z drugiej strony bardzo mocno nakręcamy nakrętkę z podkładką. Musimy zrobić to tak mocno by wykonanie kolejnych obrotów nie było już możliwe. Całą procedurę powtarzamy również w przypadku przeciwległych kantówek.
Na samym dole kotwy łączymy z kantówki od zewnątrz za pomocą wielkich i grubych śrub, które mocujemy przy pomocy wkrętarki z odpowiednią końcówką.
Od frontu oraz z tyłu także musimy zamocować deski w niemalże identyczny sposób jak poprzednio. Jedyną różnią tym razem przy wykonywaniu pracy będzie to, że nasze śruby będą tym razem się mijać. Całość dodatkowo wzmacniamy jeszcze klasycznymi wkrętami do drewna.
Na samym dole konstrukcji tuż przy ziemi wykonujemy podobne „obramowanie” w taki sposób aby deski zasłaniały metalowe kotwy. I w ten oto sposób stworzyliśmy główną konstrukcję, teraz możemy przejść już do kolejnych etapów naszej pracy.
2. Wykonanie szkieletu domku
Jeśli nasz domek drewniany dla dzieci ma być solidny oraz spójny należy także wykonać solidną konstrukcję szkieletu, na którym w dużej mierze będzie się opierał. Nasza konstrukcja główna jest już cała i spójna więc czas postawić pierwsze kroki w budowie domku.
Na wysokości przyszłej podłogi domku pośrodku przykręcamy jeszcze jedną dodatkową deskę by konstrukcja w przyszłości pod wpływem dziecięcej eksploatacji nie uginała się i za szybko nie zużyła. Następnie na wierz ustawiamy deski i układamy je z tyłu na równi z konstrukcją szkieletu domku, który zostanie dopiero zbudowany. Z przodu natomiast przykładamy poziomicę i zaznaczamy na deskach ołówkiem gdzie je uciąć.
Dwie deski na krawędziach trzeba było przyciąć za pomocą wyrzynarki aby kantówki mogły się do nich bez problemu dopasować. Pamiętajcie by układać je symetrycznie, w naszym przypadku z jednej jak i z drugiej strony odstają około 2 cm.
Nasze już docięte deski, które będą w następnych pracach podłogą oraz tarasem przykręcamy do konstrukcji za pomocą odpowiednich wkrętów do drewna. Wkręty mocujemy na końcach desek oraz na środku. Dobrze byłoby gdyby były od siebie przynajmniej około 40 cm.
3. Budowa szkieletu domku
Legary układamy w taki kształt aby wyglądały jak nasz wymarzony domek. Najlepiej zrobić próbę na ziemi. Jeśli obwód domku już nam odpowiada to przycinamy legart w odpowiednich miejscach i skręcamy ze sobą wkrętami do drewna w taki sposób aby solidnie się trzymały. Warto je wzmocnić jeszcze w wewnętrznych rogach za pomocą specjalnych metalowych profili. Pamiętajcie, że potrzebujemy dwie takie same konstrukcje na dwie krawędzie naszej małej budowli.
Teraz należy za pomocą bardzo długich wkrętów przymocować nasze autorskie stelaże do podłoża. Nasz domek będzie miał mniej więcej 120 – 130 cm długości oraz mini taras o wielkości około 60 cm. Kiedy wszystko jest już ze sobą wystarczająco spójne to możemy w końcu przejść do stawiania ścian.
Na ten moment nasz szkielet jest już skończony.
4. Wykonanie ścian domku z desek
Nie ma tutaj zbytniej filozofii, wystarczy dociąć deski na odpowiednią szerokość i przykręcić do kantówek przy pomocy wkrętów do drewna. Pamiętajcie by dobrać ich odpowiednią długość. Czasem może zdarzyć się, że desce zdarzy się pęknąć przy krawędziach. Aby uniknąć tego możecie wcześniej wywiercić otwór, w który dopiero będziemy mocować nasze wkręty.
procedurę powtarzamy praktycznie deska za deską aż nie zbudujemy dwóch ścian. Przy kupowaniu desek zwróćcie uwagę czy są one odpowiednio proste, Naprawdę bardzo mocno ułatwi to wam życie przy pracy.
5. Budowa dachu
Dobra skoro szkielet jest, ściany są to chyba przyszedł jeszcze czas aby zrobić najważniejszy element w budownictwie budynków czyli dobry dach. Nie ma co czekać, zabieramy się do pracy.
Zaczynamy od docięcia kantówek i przykręcenia do szkieletu, umocni to w znacznym stopniu całość. Na samą górę kładziemy kawałek folii izolacyjnej, która pomoże zabezpieczyć efekty naszej pracy przed deszczem i innymi opadami. Ją najłatwiej będzie nam zamontować przy pomocy pistoletu na spinacze budowlane. Na sam koniec docinamy naszą folię by nie wystawała.
Teraz przyszedł czas na wykończenie. Dach finiszujemy dokładnie tymi samymi deskami co ściany. Oczywiście wy możecie użyć dachówek czy specjalnej papy. My zdecydowaliśmy się na deski bo jeszcze trochę nam ich zostało. Mocujemy je gwoźdźmi oraz wkrętami do drewna. W ten sposób nasz dach jest już gotowy.
6. Wycięcie drzwi i okien
Pracę z oknami i drzwiami od docięcia i przykręcenie do kantówek deski od frontu bezpośrednio przy podłodze. Później wycinamy w miejscach dowolnych, które uznamy za stosowne drzwi oraz okna. Bardzo dobrze sprawdzi się do tego klasyczna szlifierka ze specjalną tarczą do cięcia drewna.
Zajmuje nam to praktycznie sekundę i wszystkie deski wycięte. Pamiętajcie o założeniu okularów. Oczy i wióry nie lubią się ze sobą za bardzo.
I to byłoby już w sumie na tyle. Na sam koniec pozostaje jeszcze kwestia wstawienia drzwi, wyszlifowania newralgicznych miejsc, w których dzieci są narażone na drzazgi i pomalowanie odpowiednią farbą do drewna i lakierem.
7. Podsumowanie
Czy warto budować taki drewniany ogrodowy domek dla dzieci? Cóż to zależy od was bo takie konstrukcje można dostać już w pełni gotowe w sklepach takich jak OBI. Jednak jeśli wiecie jak to zrobić i macie wolny weekend na pracę to jak najbardziej zachęcamy. Możecie stworzyć swój własny niepowtarzalny kształt a cena kilkunastokrotnie niższa niż gotowca z sieciówki, ale odpowiedź na pytanie zostawiamy wam.