Gładź szpachlowa staje się niezwykle przydatna podczas prac na pewnym rodzaju podłoży. Na jakim konkretnie? O tym już mówimy za chwilę, ale najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie czym w gołe gładź szpachlowa jest i po co się ją stosuje w pracach budowlanych.

Gładź szpachlowa jest specjalną masą wykorzystywaną do wyrównywania powierzchni chropowatych, nierównych czy też posiadających wgłębienia czy ubytki. Stosuje się ją najczęściej wewnątrz pomieszczeń, jednak można ją równie dobrze wykorzystywać do pracy w warunkach zewnętrznych (UWAGA! Nie każdą! Wszystko jest zależne od specyfikacji danego produktu).

Jeśli zależy nam na perfekcyjnie prostych oraz gładkich ścianach, na których chcielibyśmy wykonać wyjątkowe orz unikatowe dekoracje takie między innymi jak stiuk to gładź jest genialnym wyborem. Doświadczony fachowiec obeznany z gładzią potrafi zdziałać prawdziwe cuda budowlane.

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, jest to praca nie dla każdego a dla doświadczonego fachowca, który jest dobrze obeznany z temat i ma doświadczenie jeśli chodzi o gładzie. Wykonanie ich nie jest łatwe i wymaga dużej wprawy i precyzji zatem odradzamy podejmowania się tego wyzwania osobom „szarym” w temacie.

Jeśli interesują was wyłącznie produktu to serdecznie zachęcamy do przejrzenia oferty tego sklepu budowlanego https://www.budujto.pl/pl/c/Chemia-Budowlana/188 znajdziecie tam nie tylko gładzie szpachlowe ale również inne produkty wchodzące w skład chemii budowlanej, takie jak między innymi beton. Wszystkie ceny są aktualne a w razie pytań można pytań o wycenę!

Kiedy gładź szpachlowa jest nam potrzebna?

Zazwyczaj taka sytuacja ma miejsce kiedy chcemy pomalować ściany w pomieszczeniu jednak są one chropowate, nierówne czy pełne wgłębień lub innych drobinek. Zwykłe farby nie są w stanie wyrównać całej malowanej powierzchni i pozbyć się ubytków. Takie właściwości posiadają tylko niektóre specjalne farby strukturalne, tynki i większość mas dekoracyjnych.

Klasyczne farby niestety się do tego nie nadają i wykonane na takiej powierzchni są bardzo nieestetyczne ze względu na „charakter” ściany i jej specyficzną strukturę. Kolejnym powodem y tego nie robić jest to, że farba na nieodpowiednio przygotowanej powierzchni nie będzie w stanie wykorzystać wszystkich swoich właściwości czepnych. To znaczy, że będzie po prostu mniej odporna i jest dużo większa szansa na to, że może zacząć odpadać z powierzchni.

Zatem jakie jest rozwiązanie? (Patrząc na tytuł bloga chyba dość oczywiste)

Na takiej niedostosowanej powierzchni należy po prostu wykonać gładź, która całkowicie wyrówna ścianę bądź sufit oraz nada całości niezwykle gładką strukturę. Na tak dobrze przygotowanej ścianie możemy z czystym sumieniem i spokojnym sercem wykleić tapetę albo położyć farbę bez zmartwień o walory estetyczne całości.

Jaką gładź szpachlową kupić?

Gładź szpachlowa sucha – jest sprzedawana w formie suchej mieszanki spakowanej w papierowy worek. Jest stosunkowo tanim produktem i to właśnie dlatego cieszy się tak wielkim uznaniem wśród kupujących pomimo że nie powinna być stosowana w każdej sytuacji.

Kiedy używać suchej gładzi szpachlowej? Najczęściej swoje zastosowanie znajduje w sytuacjach, w których należy wykonać grubszą warstwę na powierzchni ściany i sufity. Poprzez grubszą warstwę rozumiemy powyżej 3mm. Nie daje się do wykonywania cienkich warstw poniżej tej grubości. Do tego należy używać gotowej gładzi, o której będzie za chwilę.

Największym plusem suchej wersji tego produktu jest zdecydowanie jego cena, która przyciąga do siebie wielu potencjalnych kupujących. Jednak nawet niska cena ma swoją cenę. Największym minusem postaci suchej jest jej bardzo szybki czas schnięcia, który w rękach nieodpowiedniej osoby może zaskutkować całkowitym zniszczeniem pracy.

Dlatego powyżej wspominaliśmy, że w przypadku pracy na gładziach ważne jest aby wykonywała je osoby doświadczona. Bardzo szybkie schnięcie produktu może doprowadzić do tego, że wyschnie on zanim dojdzie do związania się całości.

Skutkiem tego będzie bardzo miękka uzyskana forma, która zacznie się kruszyć.

Gotowa gładź szpachlowa – można powiedzieć, że jest to przeciwieństwo formy suchej. Jest sprzedawana jako od razu gotowy produkt w plastikowym wiaderku, który wystarczy po prostu dokładnie wymieszać przed rozpoczęciem prac.

Forma gotowa jest bardzo elastyczna dzięki czemu wykonywanie jest jest dużo przyjemniejsze szybsze oraz łatwiejsze. Zatem jeśli jesteś osobom, która nie ma pojęcia na temat tej roboty, ale się uparła to kupuj formę gotową a nie suchą. Wtedy są dużo mniejsze szanse, że popsujesz robotę.

Gotową gładź wykorzystujemy do wykonywania super cienkich powłok na ścianach do maksymalnie 3mm.

Ile kosztuje gładź szpachlowa?

Zależy, na który jej wariant się zdecydujemy. Ceny będą również różnić się w zależności od jej typu, który należy dobrać do warunków, w których będziemy pracować oraz od producenta czy miejsca zakupu.

Za gładź w worku zapłacimy od 25 do 40 zł za 25kg masy. Natomiast za gładź w wiaderku zapłacimy od 50 do nawet 200 zł za 25 kg. Wiaderko jest znacznie droższe chociażby z powodów, o których wspomnieliśmy już powyżej w charakterystyce obu wariantów produktu.

Jest to cena, którą musimy ponieść za jakość, wygodę oraz znacznie zmniejszone tempo pracy.

Jak położyć gładź szpachlową?

1.Przygotowanie powierzchni

W pierwszej kolejności musimy zacząć od oczyszczenia całości. Ściana powinna być w całości czysta, sucha oraz wedle możliwość wyrównana. Nie mogą się w niej znajdować też uszkodzenia mechaniczne. Warto też by była jak najmniej chłonna. Zaleca się tez unikania wszelkich oleistych plam mogących wpłynąć na przyczepność podłoża.

2.Nanoszenie gładzi na powierzchnię

nanoszenie gladzi walkiem
Kiedy Gładź szpachlowa jest nam potrzebna? Po co jej używać? 5

Jest bardzo prosty proces ponieważ masę możemy nakładać na kilka różnych sposobów. Do tych łatwiejszych należy zdecydowanie klasyczny wałka albo agregatu szpachlarskiego. Do tych trudniejszych natomiast metod możemy zaliczyć rozprowadzenie za pomocą pacy stalowej. To radzimy wyłącznie doświadczonym wykonawcom.

3.Zaciąganie gładzi

zaciaganie gladzi
Kiedy Gładź szpachlowa jest nam potrzebna? Po co jej używać? 6

Tutaj zaczynają się schody. Cały proces odbywa się z pomocą narzędzia jakim jest szpachla typu pióro lub powierzchniowej, ewentualnie można użyć jeszcze specjalnego noża.

Całość nanosimy poprze długie dokładne ruchy od góry do dołu. Cały proces wykonujemy na minimum 2-3 warstwy.

4.Szlifowanie nierówności

gladz szpachlowa 1
Kiedy Gładź szpachlowa jest nam potrzebna? Po co jej używać? 7

Ten krok w przypadku, niektórych produktów można pominąć, ponieważ całość będzie można zatrzeć na mokro zanim gładź zdąży się związać do końca. Należy jednak upewnić się i sprawdzić czy na opakowaniu produktu istnieje taka informacja lub rekomendacja. Ewentualnie można zajrzeć do karty produktu lub zadzwonić do producenta.

Całość szlifujemy ręcznie szlifierką ręczną lub przy pomocy specjalnej szlifierki nazywanej potocznie żyrafą. Można też użyć papieru ściernego albo zwykłej szlifierki ręcznej.

5.Gruntowanie i odkurzanie

gruntowanie gotowej gladzi
Kiedy Gładź szpachlowa jest nam potrzebna? Po co jej używać? 8

całość na sam koniec pracy musimy dokładnie odkurzyć, żeby pozbyć się pozostałości po szlifowaniu. Kiedy już to zrobimy zaleca się zagruntowanie gładzi przy pomocy farby gruntującej, która nadaje powierzchni pierwszą delikatną warstwę bieli.

I to jest już cały proces wykonywania gładzi, tak wiemy, kiedy pierwszy raz się to czyta nie brzmi w cale jakoś strasznie, a można powiedzieć, że wygląda to na zadanie banalne, ale niestety tak nie jest.

Jest tutaj wymagana dużo wprawa, dokładność oraz pewna ręka, ale to wasz wybór czy chcecie podjąć ryzyko. Jeśli się zdecydujecie to trzymamy za was kciuki.

Na co możemy położyć gładź?

Wśród powierzchni, na które możemy kłaść gładzie między innymi należą:

Większość rodzajów tynków stosowanych wewnątrz pomieszczeń. Należą do nich między innymi tynki cementowe, gipsowe, polimerowe, wapienne i wiele wiele innych, które posiadają chropowatą i można powiedzieć „piaskową” powierzchnię.

Bardzo dobrze gładzie radzą sobie również na powierzchniach betono pochodnych takich jak klasyczny beton, gazbeton czy też bloczki betonowe. Na tych powierzchniach mineralnych będą radziły sobie tak samo dobrze jak w przypadku tynków.

To nie wszystko, jeśli zdecydowaliśmy się na standard wykończenia Q4 to gładź będzie można również wykładać m.in. na płytach g-k, płytach osb oraz innych płytach drewnopodobnych np. tych ze sklejki.

Dobrze zadbane powierzchnie to nie wszystko, bardzo dużą zaletą gładzi jest również fakt, że można ją wykonywać tam gdzie ściany lub sufity potrzebują intensywnej „renowacji”. Gładź dobrze zaprezentuje się na starych powłokach wykonanych między innymi z farb emulsyjnych, ftalowych czy olejnych.

Do tego świetnie będzie sprawdzała się na powierzchniach ściennych będących świeżo po zdjęciu tapet wymagające wygładzenia w celu uzyskania jak najlepszego efektu przy następnych malowaniach.