Jakie są rodzaje światła? Kiedy, które wybrać? W którym pomieszczeniu konkretny rodzaj sprawdzi się najlepiej? Tyle pytań a tak mało odpowiedzi, ale nie tutaj. Co prawda nie są to też pytania, które przychodzą nam jako pierwsze do głowy kiedy pomyślimy o zakupie kilku żarówek. I absolutnie nic w tym dziwnego. Bo na dobrą sprawę dla większości z nas światło to po prostu światło. Czasami jaśniejsze czasami trochę mniej i tyle.
jednak naszym skromnym zdaniem warto się tematem zainteresować bo sprawa jest dużo bardziej złożono niż można byłoby się tego spodziewać. Warto poświęcić temu zagadnieniu, krótszą chwilę ze względu na to, że dobór odpowiedniego światła potrafi całkowicie zmienić nasze postrzeganie konkretnych pomieszczeń. Dzięki temu będziemy mogli nadać naszym mieszkaniom czy domom trochę więcej blasku. Czasami nawet najmniejsze szczegóły i drobiazgi, o których rzadko myślimy są w stanie sporo zmienić. I tak dokładnie jest i w tym przypadku.
Jakie rodzaje światła możemy spotkać?
Cóż, odpowiedź na to dość łatwe pytanie nie jest właśnie taka ponieważ samych klasyfikacji światła jest naprawdę bardzo dużo. Z tego powodu nie ma większego sensu rozwodzić się nad każdym z nich. Zamiast tego jednak skupimy się na tym najistotniejszym czyli tym ze względu na wygląd. Ma on dla nas największe znaczenie bo to on najbardziej wpływa na pomieszczenia, w których się znajdujemy oraz także na nas samych.
Cóż, w wielkim skrócie, który później bardziej szczegółowo rozwiniemy światło dzieli się na trzy główne kategorie czyli ciepłe, zimne, neutralne. Jednak wiele osób zalicza tutaj jeszcze czwartą kategorię czyli światło naturalne, które nie kwalifikuje się do wcześniej wspomnianego trójpodziału. wszystkie niezbędne szczegóły na temat każdego z tych rodzajów poznacie w dalszej części artykułu.
UWAGA! Wybór światła nie ma znaczenia tylko ze względów estetycznych ale także typowo „życiowych”. Dlaczego? Bo światło wpływa bezpośrednio na nasze samopoczucie a raczej na nasz organizm.
Dlatego właśnie konkretny rodzaj światła powinien być odpowiednio dopasowany do pomieszczenia. W miejscach gdzie jesteśmy aktywni czyli np. kuchni lub salonie wybierzemy (przynajmniej w teorii) inny rodzaj światła. oczywiście możemy także kierować się głównie estetyką pomieszczenia i dopasować je pod naszą dekorację ścienną (w ich przypadku jest to szczególnie ważne).
Klasyfikacja światła ze względu na barwę
Światło ciepłe – Ten szczególny rodzaj światła charakteryzuje się jak sama nazwa już nam wskazuje bardzo ciepłymi kolorami. Kiedy je zobaczymy to w pierwszej kolejności mamy w głowie takie kolory jak czerwony, pomarańczowy czy bardzo mocny żółty. Oczywiście to tylko nasza opinia, inni mogą widzieć więcej pomarańczy niż żółci i odwrotnie.
A jak wpływa ono n a nasz organizm? Można nazwać je typowym światłem relaksującym. Oznacza to tyle, że to właśnie przy nim najlepiej się wypoczywa po trudnym i ciężkim dniu. Jest bardzo dobrym wyborem np. podczas czytania książek czy drzemania. Poza tym nadaje wnętrzom swoistej przytulności i zwiększa wydzielanie melatoniny, tak zwanego hormonu snu. Dlatego dość oczywistym jest, to że to światło najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach takich jak pokój dzienny czy sypialnia.
Jeśli natomiast chodzi o kwestie typowo dekoracyjne to sprawa wygląda w sposób następujący. Światło ciepłe najlepiej współgra ze wszystkimi dekoracjami o również ciepłych kolorach. Tyczy się to zarówno farb dekoracyjnych, strukturalnych, ściennych, tynków dekoracyjnych, tapet i nie tylko. Jeśli w dekoracji dominują kolory ciepłe takie jak np. pomarańczowy tak jak jest to w przypadku farby o efekcie rdzy czy też miedzi. W takich sytuacjach właśnie ciepłe światło będzie najlepszą opcją. Będzie tworzyło razem ze ścianą unikalną paletę barw, które świetnie będą ze sobą współgrały. Warto zaznaczyć jeszcze, że światło ciepłe osiąga w skali Kelwina wartości poniżej 3300 K.
Osobiście w tej barwie światła czuję się najlepiej w dowolnym pomieszczeniu bez względu czy to pokój dzienny czy sypialnia.
Światło zimne – odgrywa ono bardzo ważną rolę w naszym codziennym życiu jeśli nie najważniejszą bo jest w stanie ułatwić nam w znacznym stopniu funkcjonowania podczas dnia. W jaki sposób to działa? Już wyjaśniamy. Jest ono czymś w rodzaju przeciwwagi dla światła ciepłego ale w tym pozytywnym znaczeniu. Światło ciepłe pozwalało nam się relaksować i wspomagało nasz sen. Światło zimne natomiast działa na nas silnie pobudzająco i do tego sprzyja koncentracji. Dlatego bardzo dobrze sprawdzi się w gabinetach, halach produkcyjnych, warsztatach i ogólnie w naszych miejscach pracy.
Jeśli jednak prowadzimy dość aktywny tryb życia również w domu i zdecydowanie więcej się ruszamy niż siedzimy to światło zimny sprawdzi się naprawdę bardzo dobrze. Musimy mimo wszystko bardzo ostrożnie podchodzić do stopni natężenia światła bo jeśli zdecydujemy się na zbyt mocne oraz intensywne będziemy mogli odczuwać wrażenie przytłoczenie oraz nadmiernego zmęczenia.
A jak cała sytuacja wygląda na tle strikte dekoracyjnym? Mamy wtedy do czynienia z sytuacją dokładnie taką samą jak w przypadku światła dziennego. Tylko tutaj zamiast ciepłych barw mamy do czynienia z kolorami zimnymi , mowa tutaj głównie o barwach takich jak biały czy niebieski.
Dlatego właśnie bardzo dobrze będzie współgrał i prezentował się z takimi dekoracjami ściennymi, które również uderzają głównie w te kolory. Jednak świetną kompozycję stworzy także z czarnym. To światło polecamy bardzo do farb dekoracyjnych takich jak farba o efekcie śniegu albo gwiezdnej nocy. Światło zimne posiada najwyższą wartość wyrażoną w Kelwinach. 4000 K do 5300 K.
Światło neutralne – jest to na dobrą sprawę nic innego jak najzwyklejszy kompromis pomiędzy światłem dziennym a zimnym. W jaki sposób dokładnie objawia się ta neutralność? Na tym, że światło neutralne co prawda posiada pewne właściwości, które są w stanie pobudzić nasz organizm ale nie tak intensywnie jak np. światło zimne, o którym dokładniej wypowiemy się w następnym punkcie. Światło neutralne nie przełamuje żadnych kolorów i zasadniczo nie działa na nas specjalnie mocno.
Dlatego właśnie idealnie sprawdzi się w pokojach i pomieszczeniach gdzie nie spędzamy znacznej części naszego czasu. Mowa tutaj oczywiście o miejscach takich jak przedpokoje oraz łazienki. Jest to można powiedzieć idealna równowaga.
Pod kątem estetyki natomiast ciężko jest je polecić gdziekolwiek bo jest po prostu nijakie. Można powiedzieć, że nadaje się do wszystkiego i niczego jednocześnie. Nie będzie przez to w stanie w żaden szczególny sposób wyróżnić czy wzbogacić tego co mamy wykonane na ścianach. Spełni po prostu najbardziej podstawowe zadanie światła. Czyli będzie po prostu świecić by poprawić naszą widoczność.
W skrócie jeśli chodzi o wystrój to światło neutralne jest po prostu do wszystkiego i niczego jednocześnie. Taka bolesna prawda. Dobrze jak zostanie w tym korytarzu. Światło neutralne mieści się w skali od 3500 K do 4300 K.
Osobiście w tej barwie światła czuję się najlepiej w dowolnym pomieszczeniu bez względu czy to pokój dzienny czy sypialnia.
Światło naturalne – powiemy wprost jest to najlepsze światło jakie na ten moment istnieje. Niestety z przyczyn dość oczywistych nie jesteśmy w stanie mieć do niego ciągłego dostępu, natura nas tutaj jeszcze ogranicza a wielka szkoda. Naturalne światło posiada naprawdę ogrom różnych właściwości, które bardzo dobrze wpływają na nasz organizm. Wpływa ono na wyższe samopoczucie, produktywność a nawet zdolność uczenia się. Dlatego właśnie powinniśmy wpuszczać go do naszego domu jak najwięcej.
Jego zalety oczywiście nie kończą się włącznie na pozytywnym oddziałowywaniu na nasz organizm, ale także świetnie wypada pod kątem dekoracji ściennych. Niezależnie od tego czy nasza dekoracja ścienna składa się w głównej mierze z ciepłych czy zimnych kolorów. Świetnie sprawdzi się w pracy zarówno z pomarańczami, czerwienią jak i bielą czy błękitem. W każdym wypadku stworzy unikalną grę kolorów i usatysfakcjonuje swoim efektem.
Podsumowanie artykułu
Cóż podsumowując nasz cały artykuł w kilku prostych i szybkich zdaniach możemy cały przekaz ująć w następujący sposób.
Jeśli w naszych pokojach dominują kolory zimne takie jak biel czy błękit lepiej będzie pasować tam zdecydowanie światło zimne.
Natomiast jeśli mamy pomieszczenia, w których dominują głównie kolory ciepłe takie jak m.in. kolory ziemi to lepszą decyzją będzie światło ciepłe.
W przypadku pomieszczeń, w których nie spędzamy specjalnie dużo czasu czyli korytarze, przedpokoje czy łazienki idealnym wyborem będzie światło neutralne.
A co z naturalnym? Po prostu wpuszczajmy go tyle ile jesteśmy w stanie a będzie dobrze.