Membrana dachowa jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcji dachu, zapewnia ona całkowitą ochronę przed przeciekaniem wody, skraplaniem się itp.
To aby ją poprawnie wykonać jest niezwykle istotne, ponieważ konsekwencje wszelkich błędów będą w przyszłości bardzo dotkliwe oraz kosztowne.
Jaka membrana na dach?
Najważniejszym aspektem, na który musimy zwrócić uwagę jest odporność membrany na działanie wody oraz wilgoci. Jeśli nie spełnia tych warunków należy od razu zrezygnować z produktu i szukać następnego.
Jest to bardzo istotne, ponieważ jest to konieczna warstwa ochronna dla izolacji przed podwiewanym pod pokrycie dachowe deszczem a nawet śniegiem.
Co lepsze membrana czy deskowanie?
Zarówno jedna i druga opcja ma swoje wady oraz zalety, większe czy mniejsze, oceńcie sami.
Membrana jest na pewno znacznie szybszą i tańszą opcją założenia termoizolacji dachu, i nie jest mniej wydajna niż metoda deskowania. Jednak podczas pracy można ją w łatwy sposób uszkodzić, dlatego pracę powinien wykonywać wyłącznie doświadczony dekarz.
Atutem deskowania jest natomiast to, że można swobodnie chodzić po tak wykonanej warstwie oraz układa się ją znacznie łatwiej w przypadku dachów stromych. Sami zdecydujci, która opcja was bardziej przekonuje.
Po co jest membrana dachowa?
Membrana dachowa jest niezwykle istotna, ponieważ stanowi najważniejszą warstwę ochronną dla termoizolacji budynku.
Membrana musi być odporna na wodę, wilgoć oraz inne warunki atmosferyczne, które mogą znacząco uszkodzić całą strukturę dachu.
Czy na wiatę stosować membranę?
Jeżeli wiata jest odsłonięta na bokach a my mamy słabej jakości membranę, która nie jest odporna na działanie warunków atmosferycznych, a dokładniej promieni UV to nie ma to sensu bo prędzej czy później i tak promienie ją uszkodzą i będzie przeciekać.
Natomiast jeśli wiata jest po bokach osłonięta na tyle, żeby po prostu zakryć odsłoniętą membranę to jak najbardziej warto ją wyłożyć. W ten sposób zapobiegniemy jej skraplaniu się i przeciekaniu.
Kiedy stosować membranę dachową?
Membranę należy stosować dla samego faktu zabezpieczenia termoizolacji, jednak najlepiej jest się na nią zdecydować w momencie kiedy:
- Zależy nam na szybki skończeniu dachu.
- Podczas renowacji starych dachów.
- Gdy wykonujesz prace na powierzchni poziomej (układa się ją łatwiej niż na skośnej).
- Gdy praca dotyczy skomplikowanego projektu.
Jaka membrana pod dachówkę?
W przypadku dachówki dużo lepiej od klasycznej membrany sprawdzą się folie dachowe. Ich paroprzepuszczalnośc powinna mieścić się w przdziale od 800-4000 g/m2/24 h. Oczywiście im współczynnik jest wyższy tym lepiej.
W dodatku folie dachowe sprawdzają się dużo lepiej na skośnych powierzchniach, na których wykłada się dachówki.