Kiedy wybrać kotwę chemiczną a kiedy stalową? Nazwy kotew jak zapewne się domyślacie nie są takie ze względu na przypadek. Wielu osobą nazwa kotwa może przywodzić na myśl kotwicę, jeśli tak jest to wasze skojarzenia są jak najbardziej poprawne. Jak zapewne możecie się domyślić zastosowanie zarówno kotwy stalowej i chemicznej niezależnie od specyfiki narzędzia jest z grubsza jedno.

Chodzi oczywiście o zapewnienie bardzo trwałego, mocnego oraz niezawodnego łączenia oraz mocowania. Oczywiście samo narzędzie w tym przypadku tutaj nie wystarczy. Wiele jest zależne od chociażby czynników atmosferycznych czy też podłoża, na którym będziemy pracować.

No dobra ale skoro ten podział na kotwy chemiczne oraz stalowe istnieje to musi on mieć jakieś większe lub mniejsze znaczenie prawda? Oczywiście, że tak i ma i to bardzo duże. Pomimo, że cel mają ten sam to warunki, w których się z nich korzysta są zupełnie inne.

Czym są kotwy chemiczne?

Kotwy chemiczne są wykorzystywane w bardzo szerokim obszarze prac budowlanych, stosuje się je zarówno podczas remontów starych budynków jak i stawiania tych nowych. Najczęściej sprzedaje się je w specjalnych dostosowanych do pracy pojemniczkach z otworem przez, które wstrzykuje się później żywicę. To właśnie stąd wzięła się ich druga nazwa czyli łączniki wklejane.

Trzeba także wiedzieć, że kotwy chemiczne posiadają swój własny „wewnętrzny podział”, który określa na jakim dokładnie podłożu powinno stosować się dany element. Najlepszy przykładem tego są między innymi kotwy chemiczne do podłoży betonowych lub te przeznaczone do gazbetonu.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy jeśli nie jesteśmy żadnymi doświadczonymi wykonawcami powinniśmy dość dokładnie zapoznać się z informacjami od producenta dotyczącymi tego na jakim konkretnie podłożu daną kotwę stosować. Warto tez uzbroić się w tę wiedzę przed dokonaniem zakupów.

Zastosowanie kotwy chemicznej

Kiedy wybrać kotwę chemiczną a kiedy stalową?
Kiedy wybrać kotwę chemiczną a kiedy stalową? 2

Dobra skoro macie już wstępną wiedzę na temat tego jak wygląda kotwa chemiczna i posiadacie kilka podstawowych informacji na jej temat to przyszedł czas by już konkretnie omówić jej zastosowania. Do jej głównych zastosowań możemy zaliczyć między innymi mocowanie w różnego rodzaju powierzchniach obiektów o określonej wadze oraz rozmiarach. Są nimi najczęściej pręty. Gwintowane bądź też stalowe. Kotwy chemiczne dzielą się na 3 główne rodzaje.

Wśród najpopularniejszych rodzajów kotwy chemicznej możemy wyodrębnić następująco:

  • Kotwy winylowe – bardzo dobrze sprawdzają się do użytku zewnętrznego, wewnętrznego a także tego szczególnie narażonego na wibracje oraz drgania. Czyli świetnie nadają się do montażu w przypadku bram jak i furtek.
  • Kotwy poliestrowe (bez styrenu)– podobnie jak powyżej wymienione kotwy winylowe nasze poliestrowe również świetnie nadają się do stosowania wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń. Jednak nie powinno się ich używać w miejscach szczególnie narażonych na wibracje oraz drgania.
  • Kotwy poliestrowe (ze styrenem) – są to bardzo chemiczne i niezwykle niebezpieczne kotwy. Według wielu osób w tym także doświadczonych wykonawców ich produkcja powinna być całkowicie zakazana (co też ma miejsce w wielu krajach europejskich). Styren jest bardzo silnie rakotwórczym związkiem, który powstaje podczas twardnienia kotwy, wydziela się przy odparowywaniu. Dlatego właśnie definitywnie odradzamy korzystać z niego wewnątrz pomieszczeń.

Właściwości kotwy chemicznej

  • Bardzo dokładnie wypełnia w szczelinach wszelkie nierówności, zagłębienia oraz zarysowania.
  • Szybko zastyga (średni czas oczekiwania jest określony bezpośrednio przez producenta.
  • Pozostawia po sobie bardzo silne łączenie.
  • Kotwę stosuje się najczęściej razem z prętami gwintowanymi.
  • Nie wytwarzają naprężeń w podłożu. (Nie niszczą materiału, w który zostały wstrzyknięte).
  • Dzielą się na trzy główne rodzaje (wymienione w zastosowaniach).

„Ile kosztują kotwy chemiczne?” jest to bez wątpienia jedno z najczęściej pojawiających się pytań. Możemy nawet powiedzieć sobie wprost, że chyba najczęstsze odnośnie tego produktu. Są one dużo droższe od stalowych ze względu na większą wydajność i, że tak to ujmijmy bardziej zadowalający efekt )jednak montaż także jest trudniejszy). Jednak tutaj także wszystko zależy od producenta. Średnia cena za kotwę chemiczną może wahać się już od ok. 23 zł do nawet ok. 52 zł, mowa oczywiście o sztuce.

Kotwy stalowe

Są to zdecydowanie kotwy o bardzo szerokim zastosowaniu zarówno w pracach remontowych jak i budowlanych. Kotwy stalowe można korzystać już w pracach takich jak mocowanie barierek czy regałów po montaż w podłożach betonowych i konstrukcjach bram przemysłowych. Jak widzicie spektrum zastosowania jest naprawdę szerokie.

Oczywiście nie możemy zapominać o tym aby nasza kotwa stalowa odpowiednio się sprawdziła to musi być także dobrze dobrana powierzchni, na której pracujemy. Kotwy stalowe tak jak chemiczne posiadają kilka wariantów, które dopasowujemy do specyfiki wykonywanej przez nas pracy.

Dwie najpopularniejsze z nich to kotwy tulejowe oraz pierścieniowe. Oczywiście rodzajów jest dużo więcej jednak my skupimy się głównie na tych dwóch. Polecamy także przed zastosowaniem zapoznać się dokładnie z samymi zaleceniami producenta co do zastosowania. Znajdują się one zazwyczaj na opakowaniu produktu.

Zastosowanie kotew stalowych.

  • Kotwy pierścieniowe – bardzo dobrze sprawdzają się przy tak zwanych mocowaniach seryjnych. Dlatego właśnie ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Wlicza się w nie montowanie barierek, regałów, lamp chodnikowych i nie tylko. Świetnie sprawdzają się nawet do instalacji wodociągowych.
  • Kotwy tulejowe – można je swobodnie stosować przy niewielkich oraz wysokich obciążeniach. Świetnie sprawdzają suę przy pracach związanych z drobnymi instalacjami domowymi jak montaż okiennic czy drzwi garażowych. Drugie natomiast to kotwy do betonu. Można mocować je w zbrojeniowym i spękanym betonie.

Właściwości kotew stalowych

  • Odznaczają się wyjątkowo wysoką wytrzymałością mechaniczną.
  • Ich montaż jest bardzo szybki oraz bezproblemowy i nie ma negatywnych skutków tak jak w przypadku, niektórych kotew chemicznych.
  • Posiadają bardzo szeroką paletę zastosowań (w powyższym nagłówku szczegółowo opisaliśmy część z nich).
  • Mogą być wykorzystywane do bardzo dużych obciążeń bez większego ryzyka ścięcia czy nawet rozciągnięcia.

Nazwa kotwy stalowe do betonu sugeruje nam, że sam beton także odgrywa tutaj dość istotną rolę prawda? Dlatego należy podkreślić, że samo podłoże (w tym przypadku beton) odgrywa tutaj bardzo istotną rolę. Powinien on spełniać wymogi zalecane przez producenta, by móc poprawnie zastosować kotwę.

Gdzie najlepiej pracować z kotwą stalową?

Zanim powiemy gdzie się nadaje najpierw poruszymy temat tego gdzie jej być nie powinno. Zdecydowanie nie nadaje się ona do stosowania w powierzchniach kruchych ani do mocowania na krawędziach. Na skutek tego powstają przeróżne mikropęknięcia. Są one bardzo problematyczne np. podczas gdy kotwa jest zamocowana na balkonie czy tarasie. Wtedy na skutek opadów atmosferycznych dostaje się do nich m.in. wilgoć. Efektem tego będzie urywanie się kawałków materiału.

Ile kosztują kotwy stalowe?

Wiele osób to zdecydowanie ucieszy ale ich cena jest zdecydowanie dużo niższa niż w przypadku kotew chemicznych. Jednak tutaj ponownie wszystko jest zależne od samego producenta. Jednak mimo wszystko stanowczo odradzamy brać te produkty z najniższej półki cenowej. 

Jedne z najbardziej docenianych i jednocześnie prestiżowych kotew na rynku (jak najbardziej słusznie) jakie możemy zakupić to te od marki Sika. Polecamy zapoznać się z ich ofertą. Jednak od samego początku zaznaczamy. Nie są one najtańszym wyborem.

W tym przypadku niestety również płaci się za samą markę, nad którą firma pracowała latami. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zakupić również dobre kotwy w niższych cenach. Kotwy chemiczne fisher są również bardzo dobrym wyborem. Tak samo, jak wyroby od firmy Arvex. Posiadają naprawdę szeroki asortyment w jak najbardziej uczciwych cenach.