Blacha trapezowa jest bardzo częstym wyborem jeśli chodzi o wykonywanie pokryć dachowych, jest tańszą alternatywą dla dachówek oraz blachodachówki.

Jest też dość łatwo dostępna na rynku dzięki czemu nikt nawet teraz nie powinien mieć problemu ze znalezieniem jej w internetowych ofertach.

Ile kosztuje blacha trapezowa?

Za najtańsze egzemplarze blachy trapezowej przyjdzie nam zapłacić w okolicach 20 zł za m2, mówimy tutaj oczywiście o najtańszych wersjach bez żadnego dodatkowego zabezpieczenia.

Natomiast w przypadku blachy trapezowej powlekanej przyjdzie nam zapłacić w okolicach 25 – 40 zł za m2.

Dla porównania jeśli chcielibyśmy zdecydować się na blachodachówkę to przyjdzie nam za nią zapłacić w okolicach 50 zł za m2, czyli jest to cena trochę wyższa niż w przypadku blachy trapezowej.

Jak założyć blachę trapezową?

Blachę trapezową należy zakładać metodą na zakładkę przy pomocy specjalnych wkrętów.

Wkręty grają tutaj kluczową rolę, muszą być to wkręty farmerskie typu pan-head (na torxa) wyposażone w gwint przeznaczony do montażu w drewnie, końcówkę samowiercącą i uszczelki, które po wkręceniu tworzą z blachą bardzo szczelne połączenie.

Jeśli nie macie doświadczenia w tego typu pracach to nie zabierajcie się za nie, to jest robota dla doświadczonego fachowca, który wie co robić.

Osoby niedoświadczone w przypadku tak niebezpiecznych prac ryzykują nie tylko uszczerbkiem na zdrowiu ale i utrata życia.

Jakie są rodzaje blach trapezowych

Wśród najpopularniejszych wymiarów blachy trapezowej możemy wymienić następujące wariant:

  • T-8 (8 mm.) – są wykorzystywane do mniejszych pokryć dachowych takich jak m.in. dachy garażów, altany, hale czy też wiaty garażowe.
  • T-12 (12 mm.) – można je wykorzystywać jak T-8 do mniejszych pokryć dachowych, ale sprawdzą się równie dobrze przy większym metrażu.
  • T-14 (14 mm.) – powszechnie jest stosowana w miejscach takich jak bramy elewacje czy podbitki dachowe.
  • T-18 (18 mm.) – ta konkretna blacha jest charakteryzuje się solidnością oraz tym, że jest bardzo prosta. Należy stosować ją na dachy, których kąt nachylenia nie jest mniejszy niż 9 stopni.
  • T-35 (35 mm.) – ta blacha jest wykorzystywana przy obiektach przemysłowych, handlowych oraz usługowych. Wykłada się ją na dachach o dużej rozpiętości.
  • T-55 (55 mm.) – można wykorzystać ją przy wszystkich obiektach, przy których jest wykorzystywana T-35 oraz na jeszcze większych płaszczyznach. T-55 jest najwytrzymalszą blachodachówką.

Ile kosztuje arkusz blachodachówki?

Średnia cena za arkusz blachodachówki wynosi około 40 zł za m2, są to jednak jedne z tańszych ofert, ponieważ za te lepsze egzemplarze będzie nam dane zapłacić już od około 100 do 150 zł za m2.

Są to tak zwane efektowne panele, których ceny jak widzicie znacznie wychodzą poza średnią kwotę tych 40 zł za m2.