Jak działa system poziomowania płytek? Układanie płytek niezależnie czy na ścianach czy podłogach nigdy nie należało do specjalnie wymagających zadań. Oczywiście pewne schody pojawiały się w momencie kiedy trzeba było przycinać je na wymiar ale my teraz omawiamy sam etap wykładania.
Wystarczy, że podczas pracy zwrócimy uwagę na kilka bardzo istotnych szczegółów takich jak dobicie płytki, dobranie odpowiednich krzyżaczków i to aby całość była po prostu prosta. No dobra ale szczegóły na ten temat znajdziecie w innych poradnikach dotyczących bezpośrednio układania pytek. Dzisiaj skupiamy się strikte na na tym jak działa system poziomowania.
Właśnie, po co w ogóle się go używa i co nam daje na dłuższą metę? Chociażby to, że dzięki nim mamy pewność, że płytki będą ułożone równo i prosto. Pozwoli nam to zaoszczędzić wielu możliwych poprawek.
Na ten moment mamy dwa bardzo popularne typy systemów poziomowania płytek. System na klucz oraz na podkładki. Różnice pomiędzy nimi są dość istotne.
Jak używać systemu poziomowania płytek na podkładki?
Powiemy wam to od razu. Naszym zdaniem jest to tak naprawdę jedyny i godny jakiegokolwiek polecenia system wykorzystywany do poziomowania płytek. Dlaczego tak uważamy? Powodów jest kilka. Przede wszystkim nie niszczy płytek oraz zapewnia 100% skuteczność w działaniu jeśli go dobrze użyjemy, nie ma także żadnych „skutków ubocznych” i działa w bardzo prosty i zrozumiały sposób dzięki czemu każdy będzie mógł go użyć.
Instrukcja jak korzystać z systemu krok po kroku
Zaczynamy od odpowiedniego posmarowania klejem płytki oraz podłoża. Po powierzchni masę rozprowadzamy przy pomocy pacy z grzebieniem by stworzyć odpowiedni wzór. Na płytce natomiast klej musi być nałożony na gładko. Teraz czas położyć płytkę na podłoże i wsunąć pomiędzy nią a podłogę z każdej strony specjalną podkładkę z systemu.
UWAGA! Nie możemy tak sobie użyć dowolnego systemu każdego. Musimy spojrzeć na jaką konkretnie grubość jest rekomendowany każdy system. Drugą sprawą, o której warto wspomnieć jest to, że jeśli zdecydujemy się użyć najtańszego systemu do poziomowania musimy liczyć się z tym, że grubość podkładki może być (a raczej na pewno będzie) nieodpowiednio dobrana.
W takiego typu sytuacji jesteśmy zmuszeni do podważenia płytki by zmieściła się pod nią nasza podkładka. Właśnie po takich problemach może rozpoznać produkty niskiej jakości. Oczywiście może się zdarzyć, że system jest w porządku a to płytki są „niskich lotów”. Nie zachęcamy was teraz do kupowania najdroższych możliwych opcji tylko zniechęcamy do tych najtańszych. Lepiej jest znaleźć złoty środek.
Kolejnym krokiem, który jest niezbędny by wykonać wstępne wyrównanie poziomu płytek. Najłatwiej jest zrobić to przy użyciu specjalnego gumowego młotka oraz poziomicy. Dzięki tego typu kontroli będziemy mieli pewność, że przyszłe prace związane z systemem będą przeprowadzane w sposób poprawny.
Następnym etapem jest w już zamontowane podkładki (są także często nazywane klipsami) umieszczamy kliny. Wsuwamy je w szczelinę wystającego klipsa. Klin powinien być wkładany w stronę niżej osadzonej płytki. Następnie za pomocą szczypiec (zazwyczaj są dołączone do zestawu jednak często zdarza się, że trzeba je dokupić osobno) dociskamy klin. Proces ten jest powtarzany aż do ułożenia wszystkich płytek. Jak już skończymy i klej wyschnie usuwamy podkładki i kliny wyłapując je za pomocą młotka. Jest to prosta szybka i skuteczna metoda.
Oczywiście mamy dostępną jeszcze inne alternatywy a raczej alternatywę w postaci wcześniej już wspomnianego chińskiego systemu na klucz. Jednak o nim opowiemy dokładniej nieco niżej i sami zdecydujecie, który system przemawia do was mniej lub bardziej.
System poziomowania płytek na klucz (inaczej Chiński System Poziomowania Płytek)
System na klucz jest bardzo popularny i dość często stosowany jednak głównie nie przez doświadczonych fachowców a raczej tak zwanych „niedzielnych wykonawców”. Dlaczego tak jest? Już tłumaczymy. My osobiście nie polecamy stosować tego systemu ponieważ uważamy, że jest naprawdę niskiej jakości i nie sprawdza się nawet w połowie tak dobrze jak wcześniejszy.
Powiemy nawet więcej, jest to według nas przynajmniej zwykły chwyt marketingowy mający zachęcić konsumenta do siebie prostotą i łatwością w użyciu. Wszelkie instruktarze oraz poradniki na youtubie pokazują w jaki łatwy i szybki sposób można za jego pomocą poziomować płytki. Jednak większość tych poradników to zwykłe materiały sponsorowane. Ale dlaczego odradzamy ten system? Już spieszymy z wyjaśnieniem. Aby móc to dokładnie objaśnić musimy powiedzieć jak działa sam system.
Instrukcja jak korzystać z systemu krok po kroku
Zaczynamy od umieszczenia metalowego haczyka między płytki, staramy się by trzymał się jak najmocniej. Następnie całość trzeba przekręcić i dokręcić specjalną nakrętkę za pomocą klucza lub ręcznie. Kiedy klej zdąży już wyschnąć to w odwrotnej kolejności wyciągamy umieszczone przed momentem elementy.
Cały zestaw według znacznej większości producentów nadaje się do „wielokrotnego” użytku co jednak jest kwestią naprawdę bardzo wątpliwą. Kidy my testowaliśmy zestaw ponownie przy kolejnej pracy to trudno było nam mówić o jakiś szczególnie zadowalających efektach.
No dobra ale na razie wszystko brzmi całkiem w porządku i jedyne negatywy jakie słyszycie to narzekania z naszej strony. To w czym faktycznie tkwi ten wielki problem? Otóż pojawia się on w momencie kiedy zastanowimy się nad układaniem samych płytek albo wyciąganiem haczyka. Ale po kolei.
Jest to absolutna prawda, cały system można bez żadnych większych problemów wyciągnąć ale tylko wyłącznie jeśli w szczelinach pomiędzy płytkami nie znajduje się klej, który po wyschnięciu będzie trzymał wszystko uniemożliwiając wyciągnięcie. Jednakże żaden szanujący się wykonawca nie zostawi takiej pustej przestrzeni bo jest to nic innego jak dowód zwykłej fuszerki i „oszczędności”.
Jeśli naprawdę zostawimy tę pustą przestrzeń to płytki na krawędziach stają się bardzo podatne na wszelkie uszkodzenia oraz po czasie się wyszczerbią, a co do tego my jak i wszyscy znający się na fachu wykonawcy jesteśmy pewni.
Jeśli natomiast klej znajduje się między szczelinami to po wyschnięciu wyciągnięcie metalowego haczyka staje się niemożliwe tak jak już chwilę wcześniej o tym wspomnieliśmy. To właśnie z tych dwóch powodów powinniśmy się solidnie zastanowić nad tym czy chcemy przyśpieszyć czas pracy kosztem jakości wykonania.
Na rynku są oczywiście dostępne również inne systemy poziomowania. Jednakże są to najczęściej tak zwane „eksperymenty”. Wiele z nich może się wydawać innowacyjnymi ale w rzeczywistości to kiepskiej jakości produkty. Jeśli decydujemy się na system poziomowania płytek powinniśmy wybrać ten na podkładkach. Nie wiążą się z nim żadne efekty uboczne czy też zagrożenie dla wykonywanej pracy. Jak najbardziej zalecamy korzystać właśnie z niego.
Jakie systemy poziomujące polecamy najbardziej
Już praktycznie na samym początku wspomnieliśmy, że najbardziej polecamy korzystanie wyłącznie z systemów działających na podkładki ponieważ te na klucz to nic innego niż zwykłe szajs, że tak brzydko to ujmiemy. Jakie są naszym zdaniem najlepsze systemy poziomowania? Cóż będziemy mogli ich wymienić przynajmniej kilka.
UWAGA! Nie jest to żaden materiał sponsorowany, swoją opinię wyrażamy wyłącznie na temat produktów, na których mieliśmy okazję bezpośrednio pracować.
Kiedy sięgamy po system poziomowania płytek to radzimy rozejrzeć się za producentami takimi jak Solid, Kubala. Mapei czy Knauf.