Dostępność wałków na rynku jest naprawdę duża, można by powiedzieć, że nawet przytłaczająca przez co dokonanie odpowiedniego wyboru może być momentami nieco trudne. mamy do wybory produkty tańsze, droższe, większe, mniejsze, specjalistyczne czy do użytku domowego.

Na ten moment możliwość opcji wyboru jest tak duża, że zwykły niedzielny fachowiec może poczuć się dość zagubiony. Zróżnicowanie tych produktów na tle zastosowań czy właściwości jest naprawdę bardzo szerokie co ma również swoje zalety bo dzięki temu można dobrać jak najlepszy sprzęt do warunków czy specjalistycznych zleceń.

No dobra ale to, który ostatecznie wybrać? Nie macie się o co martwić. Właśnie dlatego jesteśmy tutaj teraz. Przedstawiamy profesjonalny poradnik, który powie wam jakie wałki najlepiej wybrać do konkretnych sytuacji. W blogu uwzględnimy takie aspekty jak jakimi farbami wykonujemy pracę, na jakim podłożu oraz czy malujemy powierzchnię pionową (np. ścianę) czy poziomą (np. sufit).

Jaki wałek będzie najlepszy do podłogi a jaki do sufitu?

Jest to dość istotne pytanie, którego niestety wiele osób sobie nie zadaje przed rozpoczęciem prac, a szkoda. Gdybyśmy mieli policzyć na palcach ile razy byliśmy świadkami kiedy ktoś używa wałka podłogowego do malowania sufitów to nie starczyłoby nam palców u rąk i stóp.

Stosowanie wałków do dedykowanych powierzchni w naprawdę bardzo dużym stopniu potrafi ułatwić pracę i wykonywanie zadania. Do tego znacznie je przyspiesza.

No dobra ale czym się różni wałek do sufitu od wałka do ściany? Już spieszymy z wyjaśnieniem.

Wałek do ściany

Nie spotkamy się tutaj raczej ze zbyt dużą filozofią. Są to wałki do ścian, które będziemy mieli okazję spotkać najczęściej. Zatem na co powinniśmy spojrzeć przede wszystkim? W pierwszej kolejności na rozmiar. Jeśli mamy do pomalowania sporą powierzchnię ściany logiczne, że najlepiej sprawdzi się w tym zadaniu większy wałek. Najlepiej jeśli jego szerokość będzie mieściła się w przedziale od 12 do 25 cm.

Jeśli natomiast będziemy mieli do czynienia z malowaniem miejsc szczególnie trudno dostępnych i wymagających niemałej precyzji najlepszą opcją wyboru będzie tak zwany wałek wąski. Jego szerokość oscyluje w okolicach od mniej więcej 5 do 12 cm.

Wałki do sufitu

Reguła jest niemalże identyczne jak powyżej. Jeśli mamy do czynienia z malowaniem większych powierzchni to zdecydowanie najlepszą opcją będzie wałek o szerokości od 12 do 25 cm. Jeśli jednak są miejsca, które wymagają od nas większej precyzji i dokładności to wałek o szerokości z przedziału od 5 do 12 cm. Jednak jest pewna zasadnicza różnica. Malując sufit powinniśmy skorzystać z wałka niekapiącego.

A czy co konkretnie daje nam trzymanie się tych wytycznych? Farba nie kapie w dół tylko do tak zwanego okapnika. Poza tym pozytywnych właściwości jest jeszcze kilka, chociażby pozwala uniknąć bałaganu podczas pracy czy zostawia równomiernie pomalowaną ścianę. Do tego farba się po prostu nie marnuje.

Odpowiednie dostosowanie wałka do podłoża

Jaki wałek do malowania najlepiej wybrać?
Jaki wałek do malowania najlepiej wybrać? 2

Istnieje pewna niepisana zasada, która mówi nam o tym, że im powierzchnia posiada gładszą strukturę tym krótsze powinno być włosie samego wałka. Natomiast gdy mamy do czynienia z powierzchniami chropowatymi najlepszą opcją będzie zdecydowanie wałek z długim włosiem. Cóż w takim razie jaki wałek powinniśmy wybrać do malowania powierzchni elewacji, jaki do malowania mebli a jaki do powierzchni wewnątrz pomieszczeń.

Wałki sznurkowe z krótkim i cienkim włosiem (ok. 10 – 12 mm.)

Są to te najpopularniejsze i najbardziej standardowe wałki wykorzystywane do malowania ścian. Przy ich pomocy bez żadnych większych problemów będziemy mogli pokryć powierzchni lekko chropowate. Jeśli struktura ściany przypomina w dotyku mniej więcej skórkę pomarańczy albo ziarenka piasku to ten wałek jak najbardziej się do niej nadaje. Można z nich korzystać zarówno wewnątrz budynków jak i na zewnątrz.

Wałki futrzane, są to inaczej wałki sznurkowe z długim włosiem (ok. 19 – 30 mm.)

Te wałki są wykorzystywane do malowania przeważnie powierzchni o bardzo wysokim poziomie chropowatości. Nie korzysta się z ich pomocy przy malowaniu standardowych ścian wewnętrznych bo efekt takiej pracy będzie bardzo mało satysfakcjonujący. Za ich pomocą najlepiej malować powierzchnie takie jak między innymi chropowate tynki, nieobrobiony beton itp. Zapewnią najlepszy efekt podczas wykonywanych prac.

Wałki gąbkowe, wałki welurowe (ok. 5 – 8 mm.)

Ten rodzaj jest zdecydowanie najbardziej wyjątkowy z naszego małego zestawienia. Te wałki posiadają unikalną strukturę wykorzystywaną do malowania bardzo gładkich powierzchni, można by nawet powiedzieć idealnie gładkich. Za ich pomocą pomalujemy takie obiekty jak meble czy np. gipsowe ściany.

Dzięki nim farba nie narusza idealnie gładkiej struktury powierzchni ściany, jest to narzędzie typowo specjalistyczne. Nie cieszą się one zbyt dużą popularnością ze względu na to, że dość rzadko mamy do czynienia z aż tak gładkimi powierzchniami. Najczęściej wykorzystywane są wałki sznurkowe.

Jakich wałków używać do odpowiednich farb?

Wybór wałka jest także mocno uzależniony od tego jaką farbą będziemy malować. Farby mają różne konsystencje oraz właściwości, które jest lepiej poznać przed wyborem odpowiedniego narzędzia pracy.

Farby olejne – ich główne zastosowanie to, że tak to ujmijmy „działalność artystyczna” jednak w budowlance wykorzystuje się je przeważnie do malowania lamperii. Możemy się z nimi spotkać najczęściej w miejscach użytku publicznego takich jak m.in. szpitale, szkoły, przychodnie itp. Tego typu farby nanosi się najlepiej za pomocą wałków gąbkowych (flokowych). Dość rzadko wykorzystuje się te farby dlatego są małe szanse, że będziecie musieli brać je pod uwagę.

Farby akrylowe – w przeciwieństwie do powyższej pozycji mamy tutaj do czynienia ze znacznie bardziej popularnymi farbami. Farby akrylowe są powszechnie stosowane zarówno do malowania ścian jak i sufitów. Do ich najciekawszych właściwości można zdecydowanie zaliczyć dużą łatwość w rozprowadzaniu oraz bardzo wysoką siłę krycia. Do ich malowania wystarczy zwykły wałek sznurkowy wykonany z mikrofibry.

Przy korzystaniu z niego będziemy mogli cieszyć się na ścianie bardzo trwałą oraz równomierną powłoką. Dodatkowo jeśli będzie dbać o wałek tzn. regularnie go czyścić, chować do folii itp. to będzie mógł nam posłużyć jeszcze w wielu różnych pracach. Oczywiście są jeszcze inne możliwości. Bardzo dobrze sprawdzi się jeszcze wałki z poszyciem poliamidowym, poliestrowym oraz poliakrylowym.

Farby rozpuszczalnikowe – wykorzystywane są najczęściej do malowania elementów, które zostały stworzone z drewna lub metalu. Do tego grona zaliczamy oczywiście drzwi, balustrady czy nawet grzejniki. Tutaj zdecydowanie najlepszą opcją będzie zdecydowanie narzędzie o stosunkowo gładkiej strukturze. Do tego zadania najlepiej sprawdzą się wałki moherowe z krótkim włosiem, welurowe oraz gąbkowe posiadające drobne pora.

Jaki wałek będzie najlepszy do malowania farbą lateksową?

Zdecydowaliśmy opisać się ten konkretny punkt ponieważ jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań odnośnie wałków. Dostajemy mnóstwo zapytań w tej kwestii, podobnie zresztą pokazują wyszukiwania w Google. „Jaki wałek do malowania farbą lateksową” jest jednym z najczęściej zadawanych pytań w ogóle w tej kwestii.

Dlatego postaramy się w wyczerpujący sposób odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli mamy do czynienia z farbami lateksowymi powinniśmy spełnić analogiczne warunki jak w przypadku klasycznych farb akrylowych. Musimy także zadbać o to aby wałkowe pokrycie było wykonane z syntetycznych włókien i dobrze dostosowane do powierzchni.

Wałki z krótkim włosiem (9 – 12 mm)

Stosuje się je w celu pomalowania gładkich ścian wykonanych z suchej zabudowy. Bardzo dobrze rozprowadzi farbę po całej powierzchni i nie zostawi żadnych smug czy nawet zacieków.

Wałki ze średnim włosiem (od 13 do 16 mm)

Sprawdzają się w przypadku większości ścian wewnątrz budynków. Malowanie gładzi farbami matowymi jest bardzo dobrą opcją ponieważ bardzo dobrze się rozkładają na powierzchni i dodatkowo ją fakturują (mowa tutaj o wałkach z runem o wielkości od 12 do 14mm). Zaś runo 14-16 lepiej sprawdzi się do malowania tapet tłoczonych czy wewnętrznego tynku cementowo-wapiennego.

Wałki z długim włosiem (powyżej 16 mm)

Najlepiej stosuje się je na powierzchniach strukturalnych między innymi chropowatych oraz ścianach wykonanych np. z surowej cegły oraz betonu. Wałki o długim włosi w dokładny sposób szczegółowo rozprowadzą farbę po strukturze ściany czy też sufitu.

Rodzaje poszyć wałka

Pod tym kątem mamy do czynienia z bardzo prostym podziałem, który raczej nie powinien nikogo zaskoczyć. Poszycie wałków dzielimy ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Są dostępne wałki z poszyciem sztucznym jak i tym naturalnym. Całkiem prosta sprawa prawda? No dobra ale jak wpływa to na prace malarskie?

Wałki z poszyciem naturalnym

Jest to najwyższej jakości materiał i do tego całkowicie ekologiczny. Ich poszycie jest wykonywane z tkanego weluru lub wełny. Do jednych z najbardziej charakterystycznych cech tego poszycia możemy zaliczyć między innymi bardzo dokładną siłę krycia, ale także znacznie wyższą cenę. Jednak mimo tych zalet nie polecamy zakupu tych wałków. Bardzo szybko się zużywają a ich pielęgnacja nie jest najprostsza.

No dobra ale pomimo, że efekt naszej pracy potrafi być bardzo zadowalający nie jest to naszym zdaniem specjalnie opłacalny zakup. Dlaczego? Cóż, warto przedstawić to na przykładzie. Kupując wałek z naturalnego włosia za przykładową ceną 100 zł osiągniemy bardzo dobry efekt naszej pracy.

Do tego będziemy mogli go użyć jeszcze do maksymalnie 5 różnych prac, oczywiście tylko wtedy kiedy będziemy o niego bardzo dokładnie dbać. Zatem zamiast tego bardziej opłaca nam się kupić wałek z wysokiej jakości mikrofibry za 110 – 120 zł i móc go wykorzystać jeszcze nie do 5 a do 20 prac.

Wałki z włosiem sztucznym

Produkuje się je zazwyczaj z takich materiałów jak między innymi poliamid (inne określenie nylonu), gąbka poliestrowa, poliakryle czy tak zwana mikrofaza. Można dopasować je do każdego rodzaju farby od epoksydowych przez olejna na akrylowych kończąc. Do tego posiadają wiele właściwości, które plasują wysoka ponad wałkami naturalnymi.

Oczywiście nie ma rzeczy idealnych. Wałki wykonane z tworzyw sztucznych są dostępne zarówno za 20 oraz 200 zł. Zatem musimy mieć świadomość, że te najtańsze opcje będą posiadały naprawdę bardzo słabą siłę krycia i będą mogły gubić część włosia przy malowaniu.

Wałki specjalistyczne

Sposobów na malowanie ścian jest naprawdę cała masa dostępnych na rynku. Dlatego także nikogo nie powinno specjalnie dziwić, że samych wałków przeznczonych do konkretnych prac także nie brakuje. Czasem są w stanie ułatwić nam życie a czasem są po prostu już typowo specjalistycznym narzędziem, z którego „niedzielni fachowcy” nie będą mieli żadnego użytku.

Wałek do malowania narożników – nazwa na dobrą sprawę mówi nam już wszystko. Jest on wyposażony w okrągłą główkę o średnicy 3-8 cm. Pozwala wygodnie i szybko pomalować narożniki ścian.

Wałek malarski dekoracyjny – swoje zastosowanie znajduje w celach typowo artystycznych. Przy jego pomocy możemy malować różne wzory na ścianach. Na niego decydują się głównie osoby posiadające niemałą precyzję oraz wprawę. W sklepach znajdziemy wałki dekoracyjne z różnych materiałów, m.in. z gąbki czy gumy (pokrytej wypukłym wzorem).

Wałek do odcinania – dla wielu jest to tylko gadżet, jednakże niezwykle przydatny w szczególności dla tak zwanych „niedzielnych fachowców”. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że w szczególności właśnie dla nich. Pozwala nam skutecznie odcinać kolory na krawędziach dwóch ścian oraz ściany i sufitu. Jest wyposażony w odchylaną tarczę, która chroni przed zabrudzeniem powierzchni w innym odcieniu.

Wałek ze zbiornikiem na farbę – bardzo przydatny gdy mamy do czynienia z większymi powierzchniami. te konkretne wałki są wyposażone w pojemniki na farbę oraz pompkę, która umożliwia jej wygodne dozowanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba co chwilę przerywać pracy, żeby sięgnąć wałkiem do kuwety.

Wałek do malowania rur i grzejników – nazwa i w tym przypadku odkrywa przed nami wszystkie szczegóły dotyczące zastosowania tego narzędzia. Wałki do malowania grzejników są bardzo wąskie oraz osadzone na długim uchwycie. Dzięki nim jesteśmy w stanie dotrzeć do każdej szczeliny.

Dlaczego wałki specjalistyczne są coraz mniej popularne

Ceny za niektóre profesjonalne wałko potrafią być liczone w nawet setkach złotych. I nie powinno to absolutnie nikogo dziwić. Pozwalają one na wykonywanie bardziej skomplikowanych prac prawdziwym specjalistom w danym temacie. Dlatego są bardzo często wykorzystywane przy tak zwanej deweloperce. Jednak ich popularność maleje z dnia na dzień. Dzieje się tak za sprawą natryskowej metody malowania powierzchni.

Dużo lepszą alternatywą dla tego dość kosztownego rozwiązania jest po prostu zainwestowanie w specjalne malarskie agregaty przy pomocy, których dużo szybciej i łatwiej wykonamy daną pracę. Do tego inwestycja w jeden droższy agregat dość szybko się zwróci. Regularne kupowanie kosztownych wałków jest znacznie droższą opcją.

Wycena wałków

Wycena, którą wam za chwilę przedstawimy jest naprawdę bardzo orientacyjna dlatego naszym zdaniem najlepszym sposobem na zapoznanie się z wartość konkretnych wałków jest po prostu przeszukanie różnych pozycji w sklepach internetowych. Warto także szukać konkretnego modelu od konkretnego producenta. Wtedy wycena będzie najdokładniejsza. Dlatego nasza wycena będzie odnosiła się do kilku konkretnych podziałów wałków.

Wałki z naturalnym poszyciem

Ich ceny mogą zaczynać się już nawet od 100 zł za sztukę i ciągle rosnąć, ciężko jest podać jakąś górną granicę. Nie ma w sumie co się temu dziwić. Materiał, z których je wykonano charakteryzują się najwyższą jakością. W dodatku są to wałki w pełni ekologiczne. Przed potencjalnym zakupem powinniśmy się jednak bardzo dokładnie wczytać w opis narzędzia by przypadkiem nie kupić wałków „naturalno – podobnych”. Ich cena jak już wcześniej powiedzieliśmy nie jest za niska. Proszę nie dać się nabrać najtańsze dobrej jakości wałki naturalne oscylują w granicach 100 zł i w górę.

Wałki z włosiem sztucznym

Tutaj niestety cała wycena jest dużo bardziej złożona i skomplikowana. Ceny wałków z włosiem sztucznym mogą zaczynać się już od 10 zł a kończyć nawet na 200 zł i więcej. Dlatego najlepszym sposobem aby upewnić się, że wałek, który chcemy kupić jest dobrej jakości to skorzystać z wyrobów rekomendowanego producenta i tyle. Jeśli postawimy na popularną markę nie będziemy mieli wątpliwości co do jakości wybranego przez nas wałka.