Czym w ogóle jest wylewka wyrównująca? Cóż, jeśli trafiłeś na ten artykuł to z pewnością wiesz z czym dokładnie masz do czynienia i możesz pominąć wstęp. Jednak jeśli znajdą się tutaj również osoby bez tak szczegółowej wiedzy to warto co nieco wyjaśnić.

Wylewka wyrównująca nazywana jest również przez wielu wylewką samopoziomującą. Tak jak nazwa wskazuje służy ona do dokładnego wyrównania powierzchni. Wylewa się ją na parkiet i rozprowadza (o tym jak należy to zrobić powiemy nieco później). Należy ją także odpowiednio dobrać, na ten moment mamy całą masę produktów dostępnych na rynku i kluczowe jest wybranie takiej, która będzie pasowała do naszych potrzeb.

Z naszego artykułu dowiesz się jak krok po kroku wykonać wylewkę wyrównującą, do tego przekażemy ci całkiem sporo dodatkowych wskazówek oraz rzeczy, na które powinieneś uważać lub zwrócić szczególna uwagę lub uważać. Doradzimy ci również na jaką zaprawę najlepiej jest się zdecydować!

Dobra, już bez zbędnego przedłużania zaczynajmy 😉

PS. Prawie zapomnieliśmy, jeśli chcielibyście dowiedzieć się również jak poprawnie położyć płytki krok po kroku to zajrzyjcie tutaj https://instahome.info/jak-ukladac-plytki/ jest to szczegółowy poradnik napisany z myślą o osobach, które dopiero zaczynają i chciałyby spróbować swoich sił w wykończeniówce.

SPIS TREŚCI – Wylewka wyrównująca, jak zrobić?

1. Gruntowanie i listwy

W pierwszym etapie prac niezbędne będzie wybranie oraz pomierzenie miejsca, w którym zamontujemy listwy. Można je ułożyć na długość lub szerokość pomieszczenia, wszystko jest zależne od metrażu oraz kształtu powierzchni. Jeśli już zdecydowaliśmy się w jakim układzie listwy będą zamontowane to możemy przejść do kolejnego etapu a dokładniej gruntowania.

Oczywiście nie zaczynamy od gruntowania całej powierzchni tylko miejsca na, którym będziemy montować listwy. Do tego przyda nam się preparat gruntujący do podłoży komórkowych oraz dobry pędzel, którym będziemy go nakładać. Całość przed aplikacją należy najpierw bardzo dokładnie wymieszać przy pomocy mieszadła ręcznego lub mechanicznego.

Kiedy już zagruntujemy wyznaczony obszar podłoża to zostawiamy je przynajmniej na 24h (mimo wszystko zaleca się 48h) aby całość zdążyła się wystarczająco dobrze się zaimpregnować.

2. Montaż listew podłogowych

2. Montaż listew podłogowych
Wylewka wyrównująca - Jak zrobić? 4

Na następny dzień (bądź po dwóch) wracamy do naszego miejsca pracy, to już czas aby na stałe zamontować listwy. Na już zagruntowanym obszarze nanosimy najpierw metodą „placków” zaprawę. Może być to klasyczna zaprawa betonowa lub klej, to my decydujemy co to będzie. Tylko pamiętajcie, ważne jest to aby była ona przeznaczona między innymi do nanoszenia na powierzchnie o charakterze komórkowych czyli np. beton.

UWAGA! Zaprawę betonową lub inny klej przygotowujemy przy pomocy mieszadła mechanicznego, nie da się go wykonać ręcznie, więc musimy się w nie mimo wszystko zaopatrzyć. Oprócz tego przyda nam się jeszcze wiadro, w którym umieszamy całość oraz woda. Jeśli zależy wam na szybszym schnięciu zawsze możecie dodać do mieszanki odrobinę gipsu. Tylko nie wolno z nim przesadzić, bo inaczej całość będzie zbyt krucha.

Na „placki” zaprawy nakładamy listwy, które jednocześnie mierzymy przy pomocy poziomicy. Musimy zadbać o ich równy odstęp, wysokość względem podłoża itp. Wszelkimi pomiarami powinna zdecydowanie zająć się osoba doświadczona, która będzie wiedziała jak się do tego zabrać. Amatorzy lepiej niech nie dotykają się tej pracy i zostawią ją w rękach specjalisty.

UWAGA! Trzeba uważać na to aby nie wykrzywić listwy. Musi być ona równa z linią listewki.

Kiedy wszystko jest już odpowiednio pomierzone wolne przestrzenie między „plackami” również uzupełniamy zaprawą. Na sam koniec zostawiamy całość do wyschnięcia a pozostałą część parkietu gruntujemy w ten sam sposób co wcześniej i również odczekuje my od 1 do 2 dni.

3. Wylewka wyrównująca – wylanie parkietu

Wylewka wyrównująca - Jak zrobić?
Wylewka wyrównująca - Jak zrobić? 5

Skoro wszystko jest już gotowe to czas na wylanie samej wylewki. Jej wybór jest również bardzo istotny, my polecamy wylewkę betonową o grubości lania od 3 do 50 mm. Taka będzie najbardziej optymalna. Oczywiście jest również wiele innych, o których powiemy na samym końcu.

Wylewkę wykonujemy w ten sam sposób co zaprawę pod listwy czyli przy pomocy mieszadła mechanicznego oraz oraz suchej mieszanki z worka i wody w proporcjach podanych na opakowaniu przez samego producenta. Pamiętajcie, całość musi być płynna ale nie ma być to woda, nie ma być to również bardzo gęsta maź, należy znaleźć coś pomiędzy jednym jak i drugim.

Kiedy już wszystko jest gotowe całość wylewamy pomiędzy jedną i drugą listwę i przy pomocy poziomicy wyrównujemy na całej powierzchni. Przesuwamy się od ściany w głąb pomieszczenia, w miarę potrzeby uzupełniamy całość kolejną dawką wylewki. Najlepiej jest podzielić sobie pracę na segmenty i robić to częściowo.

Kiedy wylejemy już całe pomieszczenie to odstawiamy je na minimum 2 dni (warto jednak by były to 3) do wstępnego wyschnięcia.

Wygładzanie

Wygładzanie betonowej powierzchni
Wylewka wyrównująca - Jak zrobić? 6

Po dwóch dniach wracamy na naszą nową podłogę i przy pomocy pacy zdrapujemy wszelkie nierówności itp. Można powiedzieć, że wygładzamy całość i jednocześnie tym kończymy naszą pracę. Teraz w zależności od tego z jakiej wylewki korzystaliśmy całkowity czas schnięcia będzie różny. Waha się on od 4 dni do 28 dni, więc różnica w czasie jak i w cenie jest również dość spora.

4. Jaką wylewkę wybrać?

Jak już kilkukrotnie wspomnieliśmy wylewek dostępnych na rynku jest naprawdę cała masa, więc wybranie odpowiedniej to zadanie dość trudne. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na dwa najważniejsze aspekty. Pierwszy z nich to czy wylewka jest dostosowana do naszego podłoża, w 90% jest ono betonowe więc bardzo ważnym jest to, aby była ona dostosowana do współpracy z powierzchniami o charakterze komórkowym.

Drugą kwestią jest jej odpowiednie dobranie grubości lania, zazwyczaj zaleca się taką z jakiej my korzystaliśmy czyli od 3 do 50 mm. Jeśli te dwa wymogi będą spełnione to później mamy wolną rękę.

Zwykłe wylewki betonowe składające się głównie z wody oraz suchej masy, to te najtańsze i jednocześnie te o najdłuższym całkowitym czasie schnięcia bo około 28 dni. Dopiero po tym czasie można na nich wykładać płytki, panele itp. Przynajmniej w teorii bo wielu wykonawców decyduje się na to już po tygodniu czy dwóch ale trzeba mieć świadomość, że mogą powstać pewne komplikacje w późniejszym czasie takie jak np. słabsza odporność.

Jeśli zależy nam na szybkim i naturalnym czasie schnięcia to można kupić te droższe wylewki z plastyfikatorami czy żywicami w składzie. Potrafią one wyschnąć już po 3 dniach. Pełną ofertę znajdziesz tutaj https://www.budujto.pl/pl/c/Zaprawa-Betonowa-i-Cementowo-Wapienna/200 w tym sklepie natkniesz się na takich producentów jak sicher czy weber czyli najlepszych w swojej dziedzinie. Jest tutaj również duży wybór pod kątem cenowym.

Słowem podsumowania, może i wylewka wyrównująca wygląda na banalną z początku to w rzeczywistości wymaga doświadczenia.