Uniwersalna tarcza do metalu i drewna – czy jest dobra? Czy zakup uniwersalnej tarczy do cięcia drewna i metalu to dobry pomysł? Jest takie pewne przeświadczenie, że jeśli coś jest do wszystkiego to na dobrą sprawę jednocześnie jest do niczego. Trzeba przyznać, że choć nie jest to żadna reguła trochę prawdy w tym jest. Niejednokrotnie mieliśmy sytuacje, w których słowo „uniwersalne” miało sens ale tylko do rozpoczęcia pracy na danym urządzeniu.
Utrzymywanie jednak, że tego typu stan rzeczy ma zawsze miejsce to bardzo zły pogląd. W jednym z naszych wcześniejszych artykułów gdzie poddaliśmy testowi specjalne narzędzie wielofunkcyjne nazywane potocznie przez wielu multitool. Nie ma co ukrywać, że sprzęt sprawdził się naprawdę genialnie i zrobił na nas niemałe wrażenie. Nie byliśmy w stanie doczepić się praktycznie do niczego istotnego co mogłoby jakość wpłynąć na komfort wykonywanej przez nas pracy.
W tym momencie możemy znaleźć na rynku całą masę przeróżnych tarcz uniwersalnych takich jak „Bosh czy „Still”. Są to już na tyle sprawdzeni producenci sprzętu budowlanego, że nie ma większego sensu dyskutować nad jakością ich produktów. My jednak nie będziemy promować tutaj wyrobów konkretnych producentów a skupimy się raczej na tym czy po prostu sama koncepcja uniwersalnej tarczy do szlifierki ma jakiś większy sens.
Przetestujemy również czy faktycznie tak dobrze radzi sobie z materiałami takimi jak drewno, pcv, miedź, aluminium stal itp. Na potrzeby tego testu przeprowadzimy kilka szybkich prac, w których bezpośrednio sprawdzimy czy faktycznie nasza tarcza radzi naprawdę sobie radzi z tym wszystkim i jak wygląda kwestia jej wytrzymałości.
A może jest to jednak niepotrzebny gadżet na przysłowiową jedną robótkę czy może coś co zostanie z nami na chwilę dłużej.
Jeszcze jedna ważna kwestia. W momencie kiedy decydujemy się na zakup uniwersalnej tarczy do cięcia to musimy zwrócić uwagę na to czy na ostrzu znajduje się tak zwany węglik. To on głównie odpowiada za aspekty takie jak wytrzymałość, dokładność oraz czystość cięcia. Dodatkowo poprzez obserwację węglików na tarczy możemy sprawdzić jej poziom zużycia. Jak to dokładnie działa?
Tę kwestię bardzo dokładnie poruszymy w późniejszych fragmentach tego artykułu. No dobra skoro wiecie już wszystko co trzeba to czas w końcu zabrać się do pracy. Chwytamy naszą kątówkę w dłoń, zakładamy kółka i testujemy.
UWAGA! Przy cięciu niebezpiecznych elementów takich jak odstające gwoździe czy po prostu przy korzystaniu z samej kątówki należy bardzo zadbać o kwestie BHP. Totalnie podstawową i obowiązkową kwestią jest założenie okularów ochronnych. Niejedna osoba straciła już oko przez odłamek podczas tego typu prac. Oprócz tego warto jeszcze zaopatrzyć się w rękawice ochronne czy jeśli słabo znosimy duży hałas specjalne nauszniki.
1. Tworzywa sztuczne
Metal, drewno oraz tworzywa sztuczne to nie jedyne materiały z jakimi przyjdzie nam pracować, niejednokrotnie możemy natknąć się także na wszelkie tworzywa sztuczne takie jak między innymi plastik. jak nasza tarcza sobie radzi z nim?
Nie było tutaj specjalnie dużego zaskoczenia, tarcza bez najmniejszych problemów poradziła sobie z plastikiem, krawędzie były leciutko poszarpane ale nie stanowiło to żadnego większego problemu, można je zawsze wygładzić papierem ściernym. W takiej sytuacji wystarczy tylko kilka razy przetrzeć krawędź papierem ściernym i już po problemie.
No dobra ale niezależnie od wyniku nie można powiedzieć, że jest to jakieś specjalnie wymagające . Z plastikiem bez problemu poradzą sobie niemalże, że wszystkie dostępne na rynku tarcze. Istotne jest to jak tarcza sprawdzi się na materiale takim jak drewno oraz miedź i im podobne.
2. Drewno
Jeśli chodzi o drewno to jest to zdecydowanie najważniejszy materiał na jakim nam zależy? Dlaczego? Powód jest bardzo prosty. Wszystkie szlifierki oraz tarcze nigdy nie sprawdzały się zbyt dobrze podczas pracy z drewnem. Zamiast tego dużo chętniej sięga się po klasyczne wyrzynarki czy piły. Jeśli tarcza dobrze sprawdzi się przy cięciu drewna i zda ten test to będziemy mogli mówić o prawdziwie uniwersalnym urządzeniu.
Bo jak ogólnie wiadomo tarcze do metalu już są na rynku od jakiegoś czasu i radzą sobie całkiem nieźle brakuje nam tylko drewnianych. A jaki będzie efekt cięcia drewna tarczą do metalu. Czy opłaca się to robić?
W pierwszej kolejności sprawdzamy cięcie na klasycznej desce o grubości około 2cm. Wszystko poszło gładko, sprawnie i naprawdę bardzo szybko. Nie było najmniejszych problemów przy cięciu. Można powiedzieć, że kątówka weszła jak nóż w masło. Sosonowe drewno nie było żadną przeszkodą na tarczy.
Natomiast jeśli chodzi o płytę OSB sytuacja była praktycznie analogiczna. Również nie spotkały nas nawet najmniejsze problemy przy pracy. Natomiast jeśli chodzi o wióry to oczywiście były jak to przy cięciu drewna bywa. Jednak na szczęście ominęło nas strzelanie większymi kawałkami drewna i skończyło się tylko na wiurach.
A jak wyglądałoby cięcie drewna przy pomocy diaxa z tarczą do metalu lub diamentową? Cięcie byłoby dużo bardziej wymagające, żmudne, problematyczne i przede wszystkim dłuższe. Jakby tego było mało podczas pracy wytworzyły się ogromne ilości pyłu, dymu a samo drewno jest strasznie spalone po bokach. W skrócie, naprawdę nie warto, uszkadzamy w ten sposób tarczę i szkodzimy swojemu zdrowie poprzez powstałe „opary”, naprawdę nie warto. PS. Ubrania po tym śmierdzą tak jakby ktoś wyciągnął je prosto z wędzarni.
Dobra ale drewno to nie wszystko, tarcza miała być uniwersalna więc do czego jeszcze można by ją użyć? No oczywiście do wykonywanie docinek na panelach, nawet tych mniejszych wymagających większej dokładności. Wykonywanie ich bez wyrzynarki jest nieporównywalnie szybsze i znacznie prostsze. Poza tym można zrobić otwory w ścianach, podłogach czy nawet suficie.
3. Płyta gipsowa
Nasz najważniejszy test uniwersalności sprawdza się całkiem nieźle do tej pory ale trzeba sprawdzić czy ten stan rzeczy utrzyma się aż do samego końca. Jeśli chodzi o płyty gipsowe to płynność cięcie można porównać do cięcia nożyczkami kartki papieru. Nie ma co tutaj ukrywać bo jest to przyjemne, szybkie i bardzo satysfakcjonujące. Nie ważne czy macie do cięcia drewno czy płytę gipsową, tu i tu nie powinniście się w żadnym stopniu rozczarować.
Kolejny test mówiący o wszechstronności urządzenia został zaliczony. Możemy teraz przejść dalej.
Tutaj także tak jak w przypadku drewna można bez większych problemów wykonywać większe oraz mniejsze docinki, które wymagają dokładności i precyzji.
4. Miedź oraz aluminium
Teraz czas na ostatni sprawdzian. Drewno, tworzywa sztuczne, płyta gipsowe nie miały najmniejszych szans. Jeśli metale ulegną w ten sam sposób to mamy już dowód, że mamy do czynienia z naprawdę wszech stronnym narzędziem.
Za jej pomocą wykonujemy bez żadnych problemów docinki na profilach aluminiowych i nie tylko. Świetnie radzi sobie także z miedzią więc nie ma powodów do zmartwień.
Jak się spodziewaliśmy. Metal nie stanowi żadnej większej przeszkody dla naszej tarczy. A jednym z najlepszych dowodów jej wytrzymałości jest to, że bez żadnych obaw może przeciąć deskę, która jest naszpicowana gwoździami i nie tylko. W większości przypadków taka akcja zakończyła by się najpewniej trwałym uszkodzeniem narzędzia. Tutaj jednak tak nie jest.
5. Całkowity test umiejętności
No dobra wiemy już że bez większych problemów potniemy tworzywa sztuczne, drewno, płyty gipsowe oraz przeróżne metalowe elementy takie jak odstające wkręty czy wypełnione gwoździami deski. Nie ma co podważać, tego że mamy do czynienia z wysokiej jakości produktem o wszechstronnym zastosowaniu. Tylko pytanie na jak długo? Odpowiedź jest prosta, na bardzo długo. Skąd to wiemy?
Postanowiliśmy bez przerwy przez około 20 minut docinać kawałki desek i nie tylko. Sam efekt zaskoczył w pewnym stopniu nawet nas ponieważ po tym czasie pracy tarcza była praktycznie jak nowa.
6. Ile zapłacimy za uniwersalną tarczę do drewna i metalu?
Ile zapłacimy za uniwersalną tarczę do drewna i metalu? Jest to wydatek od około 50zł w górę. My osobiście jednak najbardziej polecamy celować w przedział cenowy w okolicach 70 – 100 zł. W ten sposób celujemy w najlepszej jakości produkty, które będą w stanie służyć nam przez całkiem sporą ilość czasu. Choć i wśród tych tańszych dobrych tarcz nie zabraknie, takiego bosha będziemy mogli kupić już w okolicach tych 50zł bez martwienia się o to czy mamy do czynienia z dobrej jakości wyrobem.
Gdzie ją dostać? Najłatwiej oczywiście w internecie, jeśli jednak preferujecie zakupy stacjonarne to odwiedźcie takie miejsca jak BricoMarsche czy lokalne hurtownie budowlane, które specjalizują się również w narzędziach. Również sklepy specjalizujące się typowo narzędziami bez wątpienia będą miały w swoim asortymencie ten sprzęt.
Jak na 2022 rok cena jest dość przystępna. W dodatku nie mówimy tutaj o jednorazowym zakupie tylko sprzęcie, który będzie służył nam przez następne lata.