Z racji, że tynki elewacyjne są całkiem sporą grupą tynków zewnętrznych stopień i sposób wykonania będzie różnił się w zależności od rodzaju tynku.
Tynki mozaikowe czy kwarcowe będą wykonywane w inny sposób niż np. tynki imitacyjne takie jak Weber.pas Modelino C.
Dlatego ten poradnik należy potraktować jako zbiór wskazówek w jaki sposób należy zabrać się do wykonywania tynku.
A jeśli nie jesteście jeszcze zdecydowani jaki tynk chcielibyście wykonać to przedstawiamy wam listę naszym zdaniem najlepszych tynków elewacyjnych naszym zdaniem https://instahome.info/top-4-najlepszych-tynkow-elewacyjnych/
WYKONANIE KLASYCZNE (PRZY POMOCY PACY STALOWEJ)
1. przygotowanie podłoża
Jest to absolutna podstawa czy to w przypadku nakładania tynku czy malowania farbą.
Podłoże musi być następująco:
- Równe
- Suche
- Czyste
- Bez pozostałości po np. starych farbach czy tynkach.
- W przypadku ubytków należy je zagipsować.
- Nie mogą się na nim znajdować żadne tłuste i oleiste plamy.
2. Zagruntowanie podłoża i przygotowanie preparatu
Przed aplikacją preparat należy najpierw dokładnie wymieszać. Następnie za pomocą pędzla lub wałka nakładamy go na powierzchnię. Po zrobieniu tego czekamy około 24h aż preparat wsiąknie w ścianę i wyschnie.
3. Nakładanie tynku na powierzchnię
Nakładanie tynku na elewację budynku metodą ręczną
Tynk najlepiej nakłada się za pomocą stalowej pacy weneckiej. Podczas nanoszenia tynku na pacę bardzo przydatną okazuje się kielnia.
Sam tynk nanosimy na powierzchnię płynnymi ruchami od doły go góry. Jest to najszybszy i najbardziej optymalny sposób nanoszenia go na ścianę.
4. Zacieranie tynku
Po nałożeniu tynku należy odpowiednio wykonać zacieranie. Wykonujemy je za pomocą specjalnej plastikowej pacy (stalowe też mogą być).
Tynk zacieramy okrężnymi ruchami przy niewielkim nacisku pacy na powierzchnię.
UWAGA! Zacieranie nie zawsze jest wykonywane, przy niektórych tynkach rezygnuje się z niego.
NANOSZENIE TYNKU PRZY POMOCY PISTOLETU NATRYSKOWEGO
Pierwsze 2 punkty pozostają niezmienne w obu przypadkach, zarówno w nakładaniu klasycznym jak i natryskowym. Natomiast punkt 4 w przypadku natrysku zostaje całkowicie usunięty, zacieranie nigdy nie występuje przy nanoszeniu metodą natryskową.
Zanim zaczniemy nanoszenie tynku elewacyjnego pistolet musi być do niego odpowiednio dostosowany. W przypadku niektórych tynków ustawienia pistoletu różnią się od siebie.
Po zaaplikowaniu tynku do maszyny nanosimy ją kolistymi ruchami na powierzchnię ściany. Robimy to tak długo aż cała powierzchnia nie zostanie pokryta tynkiem.
Nanoszenie Elewacyjnego Natryskiem
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tynków elewacyjnych to zachęcamy do przeczytania naszego bloga, w którym szybko odpowiadamy na najczęstsze pytania https://instahome.info/tynk-elewacyjny-faqqa/
Trackbacki/Pingbacki