„Trawertyn, klasyka wnętrz”. Warto zacząć od tego czym trawertyn w ogóle jest? Jest to nic innego jak powstająca w naturalnych warunkach skała. Znajduje ona zastosowanie głównie w celach dekoracyjnych, zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie.

Co prawda największy „boom” na trawertyn minął już kilka dobrych lat temu, to mimo tego cały czas posiada całkiem spore grono miłośników. Wiele osób wciąż decyduje się na wykonanie go np. w salonie czy kuchni nie tylko ze względu na walory wizualny ale i właściwości takie jak np. odporność czy wytrzymałość.

Ile kosztuje trawertyn?

Jesteśmy w stanie znaleźć oferty, które zaczynają się już od około 80 zł a kończą na 300/400 za m2. Jest to dość dobra wiadomość dla osób zastanawiających się nad kupnem, ponieważ bez większych problemów będą w stanie znaleźć ofertę na swoją kieszeń.

Najczęściej jeśli decydujemy się na naturalny trawertyn z kamienia naturalnego to jest sprzedawany w postaci płyt, płytek albo kruszcu wykorzystywanego przy wykonywaniu mas (masy trawertynowe omówimy dokładniej w następnym nagłówku).

W przypadku płyt oraz płytek cena jest całkowicie zależna od wielkości czy grubości danej płyty. Ważną rolę odgrywa też obróbka. Surowy trawertyn będzie znacznie tańszy niż ten, który został uprzednio wyszlifowany, wypolerowany oraz wywoskowany.

Masy o efekcie trawertynu

Tutaj sytuacja wygląda następująco, jeśli nie możemy zamontować płyty np. ze względu na specyfikę architektoniczną naszego miejsca zamieszkania a bardzo nam zależy na efekcie kamienia naturalnego to kupujemy masę.

Jest ona produkowana na bazie kruszcu dzięki czemu mamy pewność, że został w niej użyty naturalny trawertyn. Taką masę wykonuje się w sposób podobny do tynku. Drugą opcją są też masy o imitacji trawertynu. Nie są co prawda tak dobrze odwzorowane wizualnie jak te na bazie oryginalnego kruszcu ale też bardzo dobrze sobie radzą.

Czy trawertyn nadaje się na zewnątrz?

Jak najbardziej, trawertyn jest materiałem wszechstronnym, który można na dobrą sprawę wykonać wszędzie oto tylko kilka przykładowych możliwości jego zastosowania:

  • Blat kuchenny.
  • Dekoracja ścienna w salonie.
  • Płytki w łazience.
  • Schody w korytarzu.
  • Deptak w ogródku.
  • Basen (tak, nic nie stoi na przeszkodzie by móc wykonać z trawertynu cały basen).

Ile kosztuje wyłożenie trawertynu? Jaka jest robocizna?

Średnia cena robocizny za wyłożenie m2 trawertynu wynosi około 100 zł w górę. Średnie stawki to 150zł za m2, ale mogą się również trafić dużo wyższe ceny.

Wszystko jest tutaj zależne od tego w jakim regionie Polski mieszkamy oraz od tego na jaką konkretnie firmę wykonawczą się zdecydujemy.

Dla przykładu, stawki za tę usługę w Warszawie będą bliższe 150 – 200 zł niż w takim Poznaniu gdzie przyjdzie nam prędzej zapłacić od około 100 – 150zł.

Regionalizacja odkrywa to na dobrą sprawę jedną z kluczowych ról, zatem nie po prostu nie należy się dziwić jeśli spotkamy się z aż tak dużym rozstrzałem cenowym.

Czym kleić trawertyn? Jaki klej do płytek?

Do klejenia trawertynu najczęściej wykorzystuje się specjalne białe elastyczne kleje, jednak nie jest to reguła, której należy się bezrefleksyjnie trzymać.

Klej niezależnie czy pracujemy z trawertynem czy innym materiał musi być w pierwszej kolejności odpowiednio dopasowany do podłoża i jego właściwości. Źle dobrany produkt sprawi, że płytki będą nietrwałe, będą odpadały oraz pod wpływem nacisku będą łatwo pękały.