W tym artykule dowiesz się jak zrobić sufit podwieszany, ile mniej więcej kosztują takie oraz pokażemy ci kilka modnych wizualizacji.
Sufit podwieszany jest świetną alternatywą dla osób, którym zależy na szybkim zakończeniu prac budowlanych. Wykonuje się go ekspresowo, łatwo oraz stosunkowo tanio w porównaniu do sufitu wykańczanego w sposób klasyczny.
UWAGA! Pomimo, że praca nie należy do skomplikowanych nikt nie powinien wykonywać jej w pojedynkę, są do tego wymagane minimum 2 osoby. Warto też podkreślić, że osoby, które nie są zaznajomione w ogóle z pracami budowlanymi nie powinny rwać się do pracy w „pierwszym szeregu”.
Zamiast tego lepiej jest przysłużyć się po prostu jako pomoc dla wprawionego w tego typu zadaniach fachowca.
Jak zrobić sufit podwieszany?
Tak jak powyżej powiedzieliśmy, nie jest to specjalnie trudna praca jednak zanim zaczniemy musimy mieć do pomocy przynajmniej jedną osobę, która będzie w stanie m.in. przytrzymać płyty g-k kiedy my będziemy je przykręcać itp.
Spis treści:
- Zamocowanie stelaży.
- Montaż płyty gipsowej i szpachlowanie
Zamocowanie stelaży
Naszą pracę rozpoczynamy od wyznaczenia na ścianach w pomieszczeniu linii poziomej w ustalonej odległości od sufitu. Następnie np. przy pomocy sznurka wyznaczamy linie przebiegu profili CD. Powinny one iść równolegle do siebie w średniej odległości około 100 cm.
Następnie wzdłuż linii należy wyznaczyć punkty, w których będą mocowane specjalne wieszaki. Pierwsze z nich powinny znajdować się max 40 cm od ściany a kolejne około 100 od poprzednich.
Wzdłuż linii wyznaczonych przy ścianach montuje się profile przyścienne. Rozstaw kołków szybkiego montażu powinien wynosić około 60 cm. Następny, krokiem jest przymocowanie do stropu w wyznaczonych punktach wieszaków obrotowych.
Docięte na odpowiedni wymiar profile CD wsuwa się w profile przyścienne i osadza je na wieszakach obrotowych. Następnie montuje się drugą warstwę profili, które przytwierdzamy do zamontowanych już profili CD łącznikami krzyżowymi.
Po wszystkim należy upewnić się, że ruszt jest odpowiednio wypoziomowany.
Montaż płyty gipsowej
Płyty przytwierdzamy do stelaży przy pomocy blachowkrętów rozstawionych między sobą w odległości około 20 cm. Płyty nie mogą przylegać do ścian a między nimi należy zostawić minimum 5 mm spoinę.
Właśnie w tym momencie przyda nam się dodatkowa para rąk, który będzie przytrzymywała i dociskała płytę g-k do stelaża kiedy my będziemy mocować blachowkręty. Kiedy wszystkie płyty będą już zamontowane możemy przystąpić do spoinowania szczelin między nimi.
Masę szpachlową nakłada w kierunku poprzecznym do styku płyt. Następnie po je wygładzeniu wtapia się w nią taśmę zbrojącą. Po jej wyschnięciu nakładamy drugą warstwę a gdy również ta wyschnie zabieramy się za trzecią wykończeniową. Kiedy wyschnie zabieramy się za szlifowanie spoiny przy pomocy gładkiego papieru ściernego.
Jest to wymagane ponieważ zależy nam na uzyskaniu gładkiej i jednolitej powierzchni.
Ile kosztuje sufit podwieszany?
Trudno jest wskazać bezpośrednio cenę ze względu na mocno wahające się ceny surowców oraz ciągłe podwyżki produktów takich płyty g-k, których cena skoczyła o około 200% względem zeszłego roku albo profili w przypadku, których mamy wręcz analogiczną sytuację.
Jednak jakbyśmy mieli mniej więcej poglądowo oszacować koszty to za m2 sufitu podwieszanego przyjdzie nam zapłacić w okolicach od 80 do 90 zł w zależności od tego w jakich sklepach zrobimy zakupy itp.
Jest to oczywiście cena za sam materiał, jeśli nie posiadamy odpowiednich umiejętności oraz sprzętu by zamontować sufit podwieszany we własnym zakresie będzie nas czekał również wydatek na fachowców czyli robocizna która będzie oscylowała średnio w okolicach 30zł za m2.
Oczywiście cena usługę jest w bardzo dużym stopniu uzależniona od tego w jakim regionie praca będzie wykonywana. Logiczne, że w mniejszych miastach takich jak Piła koszty będą znacznie niższe niż dla przykładu w Warszawie czy Poznaniu.
Nowoczesne sufity podwieszane
Imitacyjne sufity podwieszane (imitacja deski)
Podświetlony sufit podwieszany
To oczywiście tylko jedna z na dobrą sprawę tysięcy aranżacji jakie można wykonać przy pomocy światła z lamp, ledów itp.
Tutaj ogranicza nas wyłącznie inwencja twórcza, a jeśli nie mamy pomysłu to wystarczy zajrzeć do internetu gdzie nie brakuje niezwykłych pomysłów.
Sufit podwieszany miejscowo
Jego kształt oraz artystyczna koncepcja tak jak w przypadku podświetlanych jest wyłącznie zależna od lub inspiracji, które znajdziemy w internecie.