Rusztowanie warszawskie jest na ten moment jednym z najpopularniejszych rusztowań szukanych przez kupujących. Dlaczego tak jest? Cóż, to najprawdopodobniej kwestia przyzwyczajenia, ten produkt jest z nami od lat i bardzo dobrze się sprawuje, więc nie ma co się dziwić, że zajmuje pewne istotne miejsce w sercach fachowców.

Skąd się w ogóle wzięła nazwa „warszawskie”? Nie mamy zielonego pojęcia. Może stąd, że w Polsce to właśnie w tym mieście było używane z bardzo dużą częstotliwością, lub może też chodzić o coś zupełnie innego. To tylko takie nasze gdybanie. Powodów dla, których nazwa jest taka a nie inna może być z pewnością całe mnóstwo.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się też więcej na temat rusztowań, np. ceny robocizny albo wynajmu to polecamy ten artykuł https://instahome.info/tynkarz-ceny-robocizny-z-ostatnich-4-lat/ znajdziecie tam wszystkie aktualne stawki oraz poznacie szczegóły dotyczące wynajmu.

SPIS TREŚCI – Rusztowanie Warszawskie

Jakie są wymiary rusztowania warszawskiego?

Rusztowanie Warszawskie kto NIE może z niego korzystać?
Rusztowanie Warszawskie kto NIE może z niego korzystać? 2

Jeden moduł, czyli pojedynczy element, z których buduje się całe rusztowanie ma wysokość 70 cm oraz długość 150 cm. Zatem jeśli nasze rusztowanie będzie składało się NA WYSOKOŚĆ średnio z 5 modułów (70 cm x 5) to jego faktyczny wymiar to nieco ponad 3,5 metra.

To na jaką wysokość zbudujemy rusztowanie jest całkowicie zależne od nas (a raczej od ilości dostępnych modułów).

Z czego składa się rusztowanie warszawskie?

Rusztowanie składa się z następujących elementów:

  • Z ram spawanych z rur stalowych.
  • Czterech utrzymujących całość „nóg”.
  • Kółek pod „nogi” lub specjalnych regulowanych stopach.
  • OPCJONALNE – Całą konstrukcję można również usztywnić przekątnymi stężeniami.

Cały szkielet składa się identycznych ram spawnych, to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów rusztowania warszawskiego.

Jakie są największe zalety rusztowania warszawskiego?

Jest bardzo szybkie i łatwe w montażu, nie wymaga zbyt wiele siły czy też główkowania podczas składania w całość konstrukcji.

Drugim (przekonującym znaczną większość kupujących) jest cena, warszawskie jest znacznie tańsze od innych dostępnych na rynku rusztowań.

Jedna osoba bez większych problemów poradzi sobie z jego złożeniem oraz rozłożeniem. Jest ono nie tylko łatwe w montażu ale i bardzo lekkie. Jeden segment waży mniej więcej od 8 do 10kg.

Kolejnym przekonującym atutem jest jego mobilność, rusztowanie zajmuje mało miejsca więc nie jest nam potrzebne większe auto do transportu. Posiada również na „nogach” koła przez co można je bez problemów przemieszczać wewnątrz oraz na zewnątrz budynków.

Ile kosztuje rusztowanie warszawskie?

Za rusztowanie warszawskie składające się z 10 segmentów (5 pionowych czyli wysokość około 3,5 m) przyjdzie nam zapłacić około 1000 zł albo nawet i mniej. Zazwyczaj cena jest mocno uzależniona od regionu, w którym się znajdujemy.

Można również jeśli kogoś to interesuje domówić sobie osobno dodatkowe segmenty, cena jednego to średnio 100 zł. Wtedy możemy je powiększać wedle własnego uznania. Można powiedzieć, że są to klocki LEGO tylko w znacznie większym i metalowym wydaniu.

Porównując ceny rynkowe są to naprawdę stosunkowo niewielkie pieniądze zważywszy, że inne rusztowania o podobnej wielkości potrafią kosztować nawet około 2 – 3 tysiące złotych. I to oczywiście jedne z tych tańszych wariantów, zresztą sami zobaczcie https://www.budujto.pl/pl/c/Rusztowanie/276 tutaj macie dla porównania oferty nowych rusztowań, warto dodać, że są to jedne z tańszych opcji jakie możemy znaleźć.

Rusztowanie Warszawskie – Kiedy NIE można korzystać?

I tutaj musimy urwać piękne wyobrażenie o tanim rusztowaniu wielu osobom. Rusztowania warszawskie mogą być wykorzystywane wyłącznie na własny użytek np. Pan Zbigniew zdecydował się samemu pomalować swoją elewację itp. W takiej sytuacji jest to jak najbardziej dozwolone. Ewentualnie Pan Zbigniew wynajął rusztowanie i kilku pomocników do pracy na nim.

Rusztowania warszawskie nie mają atestów, dlatego większe firmy są całkowicie wykluczone jako potencjalny użytkownik. Osoby posiadające działalność gospodarczą i pracujące jako wykonawcy nie mogą wykorzystywać podczas zleceń rusztowań warszawskich jeśli są w ich posiadaniu.

Nie radzimy również ryzykować. Inspekcje pracy w pierwszej kolejności rozglądają się za rusztowaniami, więc szansa, że spotkacie się inspektorem jest naprawdę bardzo dużo, a w większych miastach na dobrą sprawę pewna. Kary pieniężne za nie przestrzeganie zasad BHP na placach budowy są naprawdę ogromne, więc uwierzcie nam lepiej jest zapłacić za wynajem odpowiednio dostosowanego rusztowania z atestami niż później płacić wysokie kary.