Rusztowania elewacyjne należą bez wątpienia do tych najdroższych, chociaż na upartego rusztowaniem elewacyjnym można nazwać każde rusztowanie, które wykorzystujemy do pracy przy ścianach zewnętrznych budynku.

Jednak nie jesteśmy tutaj by niszczyć przekonania tylko odpowiedzieć na najważniejsze pytania takie jak „Które rusztowanie elewacyjne wybrać?”, „Co musimy wiedzieć o rusztowaniu elewacyjnym” i wiele więcej.

Jeśli jednak wiesz już wystarczająco na temat rusztowań i poszukujesz głównie produktu to polecamy zajrzeć do tej oferty https://www.budujto.pl/pl/c/Rusztowanie/276, znajdziesz tutaj produkty znanej i rekomendowanej polskiej firmy. Jeśli jednak nie chcesz wydawać aż tak dużej sumy to dobrą opcją będzie również zdecydowanie się na wynajem rusztowania. Całość wyjdzie dużo taniej niż kupno produktu za wiele tysięcy złotych.

Dokładniej na ten konkretny temat rozpisaliśmy się już poniżej, znajdziecie tam wszystkie cenne porady oraz wskazówki co do tego jak wynająć rusztowanie, jakie to będą mniej więcej koszty oraz na co powinniśmy w szczególności uważać.

SPIS TREŚCI – Rusztowania Elewacyjne

Które rusztowania elewacyjne należy wybrać?

Rusztowania elewacyjne
Rusztowania elewacyjne - które należy wybrać? Co musimy wiedzieć? 2

Rusztowanie należy dopasować do wykonywanej przez nas pracy oraz panujących warunków. Jeśli rusztowanie będzie wysokie np. jak te wykorzystywane w przypadku bloków i będzie na nim pracowała większa ilość robotników to warto zadbać o dodatkową odporność na obciążenia.

Dobrze by było również gdyby pomosty miały szerokość około 110cm szerokości, znacznie poprawia to bezpieczeństwo osób oraz komfort pracy a co za tym idzie również jej szybkość.

Ile kosztują rusztowania elewacyjne?

Najtańsze rusztowania elewacyjne kosztują około 150 zł za m2. Ceny tych najtańszych zaczynają się już od około 80zł za m2, jednak należy mieć świadomość, że nie będą to produkty najwyższej jakości.

Można też kupić całe konstrukcje, jednak tutaj koszt będzie wyższy niż w przypadku zakupów od metra.

Ile kosztuje wynajem rusztowania elewacyjnego?

Wszystko jest zależne od jego wysokości oraz szerokości. Średnio płaci się za nie około 2-3zł za m2 od doby.

W internecie można znaleźć wiele „wiarygodnych” wycen mówiących 120 zł za dobę przy wysokości 6m, 70zł za dobę przy wysokości 4m itp. Taka wycena nam tak naprawdę niewiele mówi, ponieważ nie znamy szerokości tego rusztowania.

A bez szerokości nie jesteśmy w stanie policzyć dokładnej ilości m2.

Ile kosztują nowe rusztowania elewacyjne?

Za rusztowanie elewacyjne o wysokości około 15m użytkowych przyjdzie nam zapłacić około 15 – 16 tysięcy złotych. Całkowita cena rusztowania jest w większości uzależniona od jego wysokości i ogólnej powierzchni.

  • 300 m2 – 15/16 tysięcy zł.
  • 250 m2 – 13 tysięcy zł.
  • 200 m2 – około 10/11 tysięcy zł.
  • 175 m2 – 9/9,5 tysiąca zł.
  • 150 m2 – 7/8 tysiąca zł.
  • 125 m2 – 6,5 tysiąca zł.
  • 100 m2 – 5-5,5 tysiąca zł.

Są to tylko ceny poglądowe! W rzeczywistości ceny faktycznych produktów mogą różnić się od siebie w większym lub mniejszym stopniu.

Dobrą alternatywą jest też poszukanie ofert na używane rusztowania, które będą znacznie tańsze.

Jaki jest koszt rozstawienia rusztowania?

Wszystko jest zależne od tego jak wielkie jest dane rusztowanie. Za rusztowania o powierzchni około 300m2 będzie nam dane zapłacić nawet powyżej 500zł. Za mniejsze powierzchnie cena będzie stopniowo maleć. Jednak trzeba mieć na uwadze to, że koszty rozstawienia są w bardzo dużym stopniu zależne nie tylko od regionu ale i firmy, u której postanowimy wykupić usługę.

Rozbieżność cenowa na pod tym kontem jest bardzo duża. Jednak firma za rozstawienie rusztowania 300m2 policzy sobie 500zł za druga 800.

Jak obliczyć wysokość rusztowania?

Nie jest to nic specjalnie trudnego, wysokość jest całkowicie zależna od ilości segmentów użytych przy całej konstrukcji. Mierzymy wysokość jednego segmentu, mnożymy go razy ilość użytych na wysokości i dodajemy na końcu 2 metry użytkowe od ostatniej kładki. W ten sposób bez problemu wyliczymy SAMĄ WYSOKOŚĆ.

Natomiast jeśli chodzi o wyliczenie całkowitej powierzchni użytkowej rusztowania to policzoną według powyższych instrukcji wysokość mnożymy razy szerokość rusztowania.

Np. 5m (wysokość) x 7m (szerokość) = 35m2 (cała powierzchnia rusztowania).