Projektowanie graficzne jest dość szerokim zagadnieniem, to zupełnie tak jakbyście się kogoś zapytali czym są prace budowlane. Można co prawda odpowiedzieć na te pytania ogólnie, jednak nie ma to większego sensu bo odpowiedź nie będzie i tak wystarczająco kompletna i nie powie wam zapewne tego co chcielibyście usłyszeć.

Samo projektowanie graficzne kojarzy się nam zapewne z dwiema rzeczami. Pierwsza z nich to oczywiście wykonywanie grafik 3D, tego typu zleceniami zajmują się osoby pracujące między innymi dla studiów produkujących gry, animacje, filmy itp. Jednak nie tylko, można się tym zajmować także na mniejszą skalę np. podczas pracy przy reklamach telewizyjnych. Tą kwestia jednak zajmiemy się kiedy indziej.

Nas interesuje dużo bardziej druga opcja. Czyli projektowanie banerów reklamowych, logo dla firm, pop apów, wizytówek, dokumentów firmowych i nie tylko. To właśnie głównie na tej kwestii skupimy się głównie w tym artykule. Powiemy wam jak wygląda praca takiego grafika, ile może zarobić za zlecenie, czy to się w ogóle opłaca, gdzie szukać zleceń i jak nim zostać.

Możecie potraktować ten artykuł jako jedno wielkie i dość złożone Q&A, w którym odpowiemy na najważniejsze pytania i nie tylko, bo dołożymy także sporą dawkę informacji bezpośrednio od siebie. No dobra to bez zbędnego przedłużania, zaczynamy;)

Gdzie szukać dobrego grafika?

Gdzie szukać dobrego grafika i projektanta? Jest to bardzo dobre pytanie z dość oczywistą odpowiedzią, jednak sama realizacja tego „zadania” nie należy niestety do najprostszych rzeczy. Na ten moment konkurencja na rynku jest ogromna i można spokojnie powiedzieć, że na 10 grafików, których znajdziemy tych, którzy spełnią nasze oczekiwania jest od 1 do 3 a czasami nawet żaden. Określenie konkurencja jest na dobrą sprawę nieodpowiednie ponieważ to nic innego jak przepych na rynku.

Gdzie znaleźć w takim razie tego grafika? Na całą masę zleceń możemy natknąć się na popularnych serwisach internetowych takich jak Allegro, OLX i inne mniej popularne tego typu platformy. Poza nimi są oczywiście jeszcze inne dedykowane strony internetowe, na których propozycji wynajęcia grafika naprawdę nie brakuje.

Po czym będziemy mogli rozpoznać dobrego grafika?

Najłatwiejszą i chyba jedyną dobrą metodą jest po prostu sprawdzenie portfolio osoby, z którą chcemy podjąć współpracę. Jeśli mamy do wykonania mniejsze zadania to można zapytać o doświadczenie i zlecenia, które wcześniej były realizowane przez naszego potencjalnego przyszłego pracownika. W przypadku dużych zleceń natomiast dobrą zagrywka jest skontaktowanie się ze wcześniejszymi zleceniobiorcami i zadanie kilku pytań na temat pracy oraz współpracy z danym grafikiem.

Jak zostać grafikiem komputerowym/projektantem grafik?

Projektowanie graficzne – co to jest i gdzie szukać ofert?
Projektowanie graficzne – co to jest i gdzie szukać ofert? 3

Jak zostać grafikiem komputerowym, oto jest pytanie? Na dobrą sprawę jest to dużo łatwiejsze niż większości może się wydawać. By móc być grafikiem lub wystawiać ogłoszenia swoich usług wystarczy trochę doświadczenia i wiedzy. Jak je zdobyć? Warto zacząć od wykupienia kilku kursów online o projektowaniu grafik, które dadzą wam certyfikat potwierdzający wasze umiejętności. Decydując się na kursy warto wybrać te, który skupiają się na konkretnym programie, na którym chcesz pracować np. PhotoShop.

Jakie kursy wybrać? Jest ich cała masa więc najlepiej kierować się opiniami osób, które je ukończyły. Dzięki temu będziemy mogli zweryfikować, które z możliwych opcji cieszą się największą sympatią wśród byłych kursantów.

No dobra, umiem obsługiwać PhotoShopa, skończyłem jeden a nawet dwa kursy co dalej? Mam wystawić swoje ogłoszenia w internecie? Możesz ale szansa na znalezienie zlecenia będzie stosunkowo niewielka, bo kto będzie chciał zatrudnić osobę bez doświadczenia i jakiegokolwiek portfolio? Pierwszych zleceń najlepiej jest poszukać gdzieś w pobliżu, np. wśród znajomych, lokalnych przedsiębiorców, którym zaproponujesz usługi za stosunkowo niewielkie stawki, np. odświeżenie wizytówki, zaprojektowanie banera na stronę jeśli takową posiadają.

Pieniądze z tych pierwszych kilku zleceń będą naprawdę niewielkie, jednak ich zadaniem nie jest jeszcze całkowicie na ciebie zarobić a stworzyć ci wcześniej wspomniane portfolio, które w znaczący sposób wzbogaci wasz profil i zachęci przyszłych pracodawców do współpracy z wami.

Do tego można oczywiście zainwestować jeszcze w reklamę w mediach społecznościowych takich jak Facebook, Instagram czy Twitter. Zdecydowanie w pozytywny sposób wpłynie to na waszą rozpoznawalność. Na początku waszej kariery warto też zdecydować czy chcecie zacząć od działania bardziej regionalnie czy trochę szerzej. Jest to jednak kwestia, którą należy rozwinąć przy okazji innego bloga traktującego o marketingu.

Jak wygląda praca projektanta?

Tutaj tę kwestię także możemy rozbić na dwa. Jeśli jesteśmy projektantem związanym z jakąś firmą poprzez umowę o pracę czy zlecenie, albo działamy z ramienia jakiejś agencji czyli po prostu jeśli mamy pracę na etacie to sytuacja wygląda następująco i chyba dość oczywiście. Stała wypłata i wykonywanie zleceń, które są pozyskiwane odgórne. Jest to bardzo wygodna forma pracy, jednak w pewnym stopniu także mocno nas ograniczająca. Bo mamy dość niewiele miejsce na obszar działania na własną rękę.

Drugą opcją jest bycie freelancerem czyli działanie całkowicie samemu. Daje wam to ogromne pole możliwości jednak jak już wcześniej powiedzieliśmy rynek jest bardzo mocno zapełniony przez co znalezienie zlecenia często jest bardzo trudne. Aby nasze usługi były pożądane powinniśmy się czymś wyróżniać, czymś co zachęci potencjalnych klientów do naszych usług. Smutna prawda na temat działania na własną rękę jest niestety taka, że w większości przypadków jest to tylko praca dorywcza, które nie będzie raczej w stanie zapewnić nam stałego utrzymania. Do tego dochodzą jeszcze kwestie wymagań od zleceniobiorców, powiemy wprost. Potrafią być to naprawdę bardzo „ciężkie” osoby.

Projektowanie graficzne – cennik na 2022 rok

Dobra skoro wiemy już jak rozpoznać dobrego grafika, gdzie go szukać i jak mniej więcej można nim zostać to czas odpowiedzieć sobie na pytanie ile mniej więcej kosztują ich usługi, albo jeśli stoimy po drugiej stronie ile możemy sobie za nie policzyć? Oczywiście podany przez nas cennik to tylko kwoty typowo orientacyjne, które przybliżą wam jedynie stawki obowiązujące na rynku. Wiadomo, że w przypadku usług regionalnych np. w takiej Chodzieży czy Pile zapłacimy mniej niż w stolicy.

Nie wymienimy poniżej wszystkich możliwych usług tylko te najpopularniejsze. Wymienienie wszystkich potencjalnych zadań, których może podjąć się projektant grafik to zadanie nie na bloga a na małą książkę.

(Cennik Chodzież / Piła cena, poniższy kosztorys dotyczy także tych miejscowości)

  • Ile zapłacimy za zaprojektowanie ulotki? – za projekt ulotki przyjdzie zapłacić nam w okolicach od 100 do 300zł w zależności od tego z kogo konkretnie usług skorzystamy.
  • Ile zapłacimy za zaprojektowanie wizytówki? – w tym przypadku całość będzie kosztowała nas od 30 do mniej więcej 100zł. O cenie ostatecznej świadczy skomplikowanie projektu oraz ilość poprawek, które grafik musiał nanieść.
  • Ile zapłacimy za zaprojektowanie banera? – jest to już dość spory wydatek bo może oscylować on w okolicach od mniej więcej 200zł w górę. Najczęściej zamyka się gdzieś w kwocie 600zł. Są to już tak zwane duże zlecenia.
  • Ile zapłacimy za zaprojektowanie grafiki na stronę internetową? – tutaj na tę usługę będzie trzeba wyłożyć około 50 – 300 zł. Tak szerokie widełki są zależne od tego jaka grafika to będzie. Czy będzie to internetowy baner promocyjny czy raczej prosty i szybki pop-up?
projekty wizytówek
Projektowanie wizytówek, banerów, logo, stron internetowych

Reklama, Projektowanie Graficzne ulotek, banerów, wizytówek, pozycjonowanie i budowa stron internetowych. Biuro w Chodzieży – Pixel Mycha Studio

Fotografia produktowa

Temu punktowi postanowiliśmy poświęcić trochę więcej czasu. Czym jest fotografia produktowa? To nic innego jak robienie zdjęć produktów, ich obróbka oraz kompresja by spełniały standardy najlepszych sklepów internetowych takich jak Zalando czy inne popularne sieciówki.

Te wszystkie pięknie prezentujące się ubrania to nie tylko kwestia fotografa i tła ale także odpowiedniej obróbki oraz kompresji zdjęć. Nadanie odpowiednich barw, pozbycie się mankamentów takich jak cienie, rozmazane krawędzie itp. Do tego takie zdjęcie należy wykonywać na green screenie by otrzymac jak najlepsze efekty.

Tę usługę także oferujemy w obrębie naszego regionu. Mowa tutaj o odległości około 30km od siedziby firmy, która znajduje się w Chodzieży. Zlecenia na fotografie z Piły, Milcza i innych miejscowości są przez nas realizowane bez najmniejszych problemów.

To oczywiście nie wszystkie możliwe zadania, którymi trudni się projektant grafik jednak to jedne z tych najpopularniejszych. A co do cennika, jak już mówiliśmy jest on typowo orientacyjny i nie przedstawia stawek jeden do jeden. Będą się one różnić w zależności od firmy, zleceniodawcy, regionu oraz poziomu skomplikowania naszego zlecenia.

Projektowanie graficzne stron internetowych

Wielu grafików czy firm projektanckich oferuje również usługę jaką jest projektowanie strony internetowej. Jest to dość złożony proces, na który składa się wiele aspektów technicznych, których wyjaśnienie zajęłoby sporo czasu a i tak wymaga od czytającego już pewnej i to nie tak małej wiedzy na temat tego tematu.

Wystarczy, że powiemy, że takie zlecenie obejmuje stworzenie sklepu internetowego, wprowadzenie klienta w arkany działania itp. Jest to już większy wydatek bo około 2500 zł. My jednak tego typu zlecenia realizujemy już od 500 zł. Są to stawki konkurencyjne nie tylko w regionie Piła / Chodzież ale też w przypadku innych miejscowości. Skąd ta cena? Szczegóły możecie omówić bezpośrednio z nami pod numerem 666017108.