Panele ścienne 3D to dekoracja, która staje się coraz popularniejsza z roku na rok a powodów, dla których tak się dzieje naprawdę nie brakuje. Począwszy od stosunkowo niskich cen za większość z rodzajów paneli na ścianę po ich parametry wytrzymałościowe, łatwość dostępności oraz niewymagającym montażu kończąc.

Możemy dostać dziesiątki rodzajów paneli w różnych kształtach kolorach oraz o wiele bardzo interesujących imitacjach np. panele imitujące cegłę, kamień czy samo drewno. W przypadku tych lepszych jakościowo imitacja jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie a podobieństwo jest wręcz jeden do jeden.

Czy panele ścienne można wykonać w łazience?

panele 3d scienne w lazience
Panele ścienne 3D – wszystko co musisz wiedzieć 2

Jak najbardziej, bardzo wiele rodzajów bez problemu odnajdzie się w łazienkowych warunkach. Wszech panująca wilgoć oraz stały kontakt z wodą nie powinien stanowić dla nich najmniejszego problemu.

To jaki rodzaj najlepiej tam zamontować? Naszym zdaniem najlepiej sprawdzą się tam panele szklane, drewniane, plastikowe czy nawet PCV lub styropianowe.

Jednakże szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na to jakiego kleju zdecydujemy się użyć do ich wykonania. O ile sam panel nie będzie miał problemu by funkcjonować w wilgotnym otoczeniu, to inna sprawa tyczy się ich spoiwa.

Wiele klejów nie jest odpornych na działanie wody oraz wilgoci, dlatego podczas wyboru należy zwrócić szczególną uwagę na to by klej był wodoodporny. Jeśli jednak chcecie uzyskać efekt dajmy na to cegły lub kamienia bez paneli tylko zamiast tego uzyskać stałą jednolitą powłokę to polecamy tynk imitacyjny https://instahome.info/ktory-tynk-dekoracyjny-jest-najmodniejszy/. Jest łatwo dostępny, trwalszy i naszym zdaniem dobrze wykonany może dać dużo lepszy efekt niż klasyczne panele. Należy mieć jednak świadomość, że wszystko zależy od fachowca.

Czy panele można malować?

„Jeszcze jak”, cytując nieśmiertelnego klasyka. Większość z nich może być bez problemu malowana przy pomocy farb strukturalnych lub zewnętrznych.

Jednak to, że się da pomalować wszystkie nie oznacza, że akurat powinniśmy to robić. Jeśli bardzo nam zależy na ich „upiększeniu” to zdecydujemy się na te wykonane z ze styropianu. Są bardzo łatwe w malowaniu i po odpowiednim zabezpieczeniu świetnie sprawdzą się nawet w bardziej wymagających warunkach takich jak np. łazienka.

Można również poeksperymentować z panelami drewnianymi, wystarczy nałożyć na nie farby do drewna albo nadać im innych barw przy pomocy lakierobejcy.

Jak oczyścić panele ścienne?

Wiele paneli powinniśmy czyścić wyłącznie przy użyciu wody. Dlaczego? Jeśli taki styropian będzie miał kontakt z nieodpowiednią substancją czyszczącą może dojść do tak zwanej „nieoczekiwanej reakcji chemicznej”, na skutek, której panel może zostać w mocnym stopniu uszkodzony.

Jednak jeśli chodzi o te plastikowe czy szklane to nie musimy mieć żadnych oporów by stosować różne chemiczne środki czyszczące.

Oczywiście nie zalecamy tych najbardziej żrących takich jak np. kret. Po jego użyciu nasza dekoracja może z lekka stracić swoje walory estetyczne.

Czy panele gipsowe są wytrzymałe i czy się rysują?

Panele gipsowe można bez wątpienia zaliczyć do jednych z wytrzymalszych, a czy się rysują? Oczywiście, że tak jeśli będą bardzo mocno eksploatowane to nie należy się dziwić, że mogą pojawić się zarysowania na powierzchni. Jest to całkowicie normalne i tyczy się na dobrą sprawę prawie każdych paneli, niezależnie czy są z gipsu, metalu czy szkła.

Czy panele ścienne ocieplają i wygłuszają pomieszczenie?

Tak, jednak nie wszystkie w przypadku paneli, które najlepiej sprawdzą się jako izolatory znajdziemy panele poliuretanowe ścienne, posiadają one również najlepsze właściwości akustyczne dzięki czemu świetnie wyciszają pomieszczenie.