Płytki mozaikowe najczęściej stosuje się w łazienkach, dlaczego taka tendencja się utrzymuje? Nie mamy zielonego pojęcia. Mozaika równie dobrze może wyglądać w salonie, jadalni, kuchni czy innym pokoju dziennym czy też nocnym.

Można powiedzieć, że wykonywanie mozaiki w łazience jest raczej pewnym przyzwyczajeniem Polaków, tak samo jak nasze narodowe zamiłowanie do wszelkich dekoracji betonowych. No cóż, nie ma sensu walczyć z przyzwyczajeniami, ale również nie ma potrzeby bo zarówno we wspomnianym betonie czy łazienkowej mozaice bez problemu można znaleźć całe mnóstwo uroku oraz ponadczasowych pomysłów na aranżacje.

W tym artykule dowiesz się najważniejszych informacji na temat płytek mozaikowych, tego gdzie i jak je stosować, ich rodzajów i nie tylko. Zapraszamy do lektury.

SPIS TREŚCI – Mozaika

Mozaika na podłogę czyli wieczna klasyka

Mozaika na podłogę
Mozaika - czyli płytki mozaikowe na podłogę, ścianę i nie tylko 3

Płytki mozaikowe na podłogę są niezwykle popularne i lubiane nie tylko przez samych kupujących ale też licznych krytyków oraz projektantów wnętrz.

W szczególności bardzo charakterystyczne i niezwykle estetyczne są aranżacje wykonane w nowoczesnym stylu. Klasyka ma co prawda sporo uroku ale dla wielu jest już zbyt staroświecka i zbytnio kojarzy się z „komunistyczną Polską” i „babciowymi łazienkami”.

Płytki mozaikowe na podłogę posiadają całą masę różnych wzorów, rozmiarów itp. Należy jednak zwrócić uwagę na to by były to płytki PODŁOGOWE i nie pomylić się ze ściennymi, które nie są przystosowane do eksploatacji ruchem pieszym.

Też wtedy kiedy będziemy wybierać klej należy zwrócić uwagę na to by był on odpowiednio przystosowany do warunków tzn. był wodoodporny oraz odporny na wyżej już wspomniany ruch pieszy.

Płytki mozaikowe drewnopodobne

Mozaika drewnopochodna
Mozaika - czyli płytki mozaikowe na podłogę, ścianę i nie tylko 4

Płytki mozaikowe drewnopodobne są genialnym wyborem dla wszystkich, którzy uwielbiają naturalne klimaty, styl boho itp.

Pomimo, że są drewniane większość z nich można stosować w wilgotnych miejscach, które mają stały kontakt z wodą. Drewno, z którego zostały wykonane jest specjalnie zaimpregnowane lub zabezpieczone przy pomocy lakieru.

Dzięki temu nie nasiąka ono mocno wodą oraz nie „pulchnieje” tylko cały czas jest w swoim nienaruszonym stanie.

Drewnopochodne płytki mozaikowe zazwyczaj stosuje się jako dekoracja na ścianach niż na powierzchniach podłogowych.

Ile kosztują płytki mozaikowe?

Cóż, na płytki mozaikowe może sobie pozwolić na dobrą sprawę każdy. Dlaczego, bo są aż takie tanie? I tak i nie, może sobie na nie pozwolić prawie każdy, ponieważ ich rozpiętość cenowa jest bardzo wysoka.

Za płytki mozaikowe przyjdzie nam zapłacić od 10 zł za m2 do 1800 zł za m2. Wszystko jest zależne od tego z jakiego materiału są wykonane, jakie posiadają właściwości, jaka jest ich grubość itp.

Poniżej przedstawiamy przykładowe produkty:

  • Drewniane płytka mozaikowa – około 300 – 400 zł za m2.
  • Szklana mozaika – od około 1000 d0 2000 zł za m2.
  • Płytka klasyczna – około 100 – 200 zł za m2.
  • Trawertyn – około 500 zł za m2.
  • Marmurowa mozaika – około 500 – 800 zł za m2.

UWAGA! Jest to cennik na 2022 rok. W zależności od tego jak będzie wyglądała sytuacja inflacyjna w naszym kraju ceny mogą się diametralnie. Pojdą mocno w dół bądź górę (ta pierwsza opcja jest niestety raczej bardzo optymistyczną nadzieją niż czymś co faktycznie może się wydarzyć).

Jak wykonać mozaikę? Jaka robocizna?

Wykonanie mozaiki nie różni się za bardzo od klasycznego wykładania płytek. W przypadku mozaiki podłogowej jest to w sumie praktycznie to samo tylko droższe przy robociźnie. Dlaczego? Ze względu na to, że mozaika jest dużo mniejsza i charakteryzuje się tym, że składa się z przeróżnych wzorów całość jest dużo bardziej wymagającym zadaniem niż wyłożenie klasycznych płytek. Zatem ile zapłacimy za całość?

Napisaliśmy już podobny artykuł, w którym bardzo szczegółowo rozpisaliśmy cennik za usługi zarówno płytkarza jak i glazurnika, https://instahome.info/glazurnik-w-chodziezy-kontakt-i-cena-wybor-nr-1/ Znajdziecie tam również najważniejsze odpowiedzi na pytania odnośnie pracy tych fachowców. Jednak to nie wszystko, wchodząc w powyższy link macie również możliwość na skontaktowanie się z wykonawcą z twojej okolicy.