Mikrocement bądź też mikrobeton (synonim do dokładnie tego samego produktu) jak sama nazwa wskazuje składa się między innymi z cementu oraz domieszek żywic polimerowych.

Posiada bardzo uniwersalne zastosowanie, można go bez problemów wykonywać na większości powierzchni pionowych jak i poziomych, jednak są od tego wyjątki, które warto podkreślić.

Gdzie wykładać mikrocement?

Jeśli chodzi o wykonywanie mikrocementu to nadaje się na większość podłoży i powierzchni, jednak tak jak już wspomnieliśmy są wyjątki gdzie jego stosowanie nie jest wskazane.

Nalezą do nich następujące miejsca:

  • Podłoża betonowe o wytrzymałości poniżej 0,5 mPa. Jeśli powierzchnia jest bardzo krucha czy sypliwa mikrocement nie powinien zostać tam wylany. Dlatego wszystkie stare zniszczone posadzki również nie wchodzą w grę.
  • Niewysezonowane drewno, dlaczego? Ponieważ jest ono wciąż wilgotne oraz ma tendencje do kurczenia się w okolicach od 4 do 5% wilgotności otoczenia.
  • Wszelkie stale wilgotne powierzchnie. Mikrocement nie będzie w stanie tam odpowiednio wyschnąć przez co nigdy nie uzyska pełni swoich właściwości. Będzie kruchy i niewytrzymały.

Po co kupuje się mikrocement?

Jeśli ktoś decyduje się na kupno tego produktu to w 90% zostanie on wykorzystany jako dekoracja albo jako wylewka na podłogę bądź schody.

W przypadku dekoracji świetnie sprawdza się np. na ścianach jako masa imitująca prawdziwy beton architektoniczny. Jest do niego bardzo podobny i tylko wprawne oko fachowca będzie potrafiło wskazać między nimi jakieś konkretne różnice.

„A po co mikrocement o imitacji betonu architektonicznego skoro można kupić po prostu sam beton architektoniczny?”. Cóż, i tak i nie.

Tutaj mamy właśnie kolejną sytuację zastosowania mikrobetonu, kupuje się go wtedy kiedy nie można użyć zwykłego albo płyt betonowych ze względu na konstrukcje budynku.

Niektóre, budowle nie pozwalają na ich stosowanie ze względu na zbyt duże obciążenie konstrukcyjne. I tutaj właśnie z pomocą przychodzi mikrocement, które jest alternatywą w takiej sytuacji.

Ile kosztuje mikrocement?

Jego średnia cena jest całkowicie zależna od tego na jaki konkretnie produkt się zdecydujecie, ponieważ ich wydajność nie jest jednakowa co bezpośrednio rzutuje na końcowe koszty, jednak można podać przybliżony kosztorys:

Za 1kg mikrocementu przyjdzie nam zapłacić w okolicach 12 zł. Na 1m2 zużyjemy maksymalnie od 2 do 3 kg. Czyli ostatecznie średnia cena poglądowa to około 36 zł za m2.

Czy mikrocement jest łatwy do wyłożenia?

Dla wprawionego wykonawcy nie powinien stanowić najmniejszego problemu, nawet początkujący fachowiec powinien dać sobie radę z tym zadaniem, ale jak podkreślamy, my mówimy o prawdziwych fachowcach.

Jeśli nie miałeś nigdy ani zawodowo ani hobbystycznie styczności z tego typu pracami to nie zabieraj się za to zadanie bo po prostu nie dasz sobie rady.

Proces wykładania mikrocementu jest dość złożony i wymaga prawdziwej wprawy.