Które wiertło do betonu wybrać? Jakie znaczenie ma cena? Odpowiednie dobranie wiertła jest naprawdę bardzo istotną kwestią w szczególności jeśli mamy do czynienia z trochę bardziej wymagającymi pracami bo niestety klasycznym wiertłem do metalu czy do betonu za dużo nie ugramy. Wierteł, ich rodzajów i podziałów chociażby ze względu na użyty materiał czy wytrzymałość jest naprawdę cała masa dlatego przed zabraniem się do jakiejkolwiek pracy musimy wiedzieć, którego i do czego należy użyć, czego robić nie powinniśmy i na co w szczególności trzeba zwrócić uwagę. Kwestia odpowiedniego doboru nie jest naprawdę taka prosta jak mogłoby się nam z początku wydawać i przy podjęciu złej decyzji bardzo łatwo możemy uszkodzić nie tylko wiertło ale także materiał, na którym w danym momencie pracujemy.

Należy zadbać też o zachowanie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa i przestrzeganie zasad BHP. Jest to bardzo ważne w momentach kiedy pracujemy na materiałach mocno kurzących się na przykład takich jak beton, szkło czy drewno. Powinniśmy wyposażyć się w gogle ochronne, które osłonią nasze oczy przed odłamkami, które będą powstawać na skutek bezpośredniego wiercenia. O ile z rękawiczek możemy zrezygnować to ubranie okularów jest absolutnym wymogiem.

Wiercenie jak czynność sama w sobie nie należy do tych szczególnie wymagających, jeśli nie masz wprawy to wykonaj kilka próbnych otworów i już będziesz wiedział z czym to się je. zasadzie to może za to zabrać się każdy kto posiada sprawne ręce oraz wzrok, po przeczytaniu naszego artykułu będziecie wiedzieli już jak przeprowadzić całą procedurę poprawnie i w jaki sposób podchodzić do konkretnych materiałów.

1. Wiertła do drewna

W przypadku drewna naszym zdaniem jest to chyba najprostszy materiał w obróbce na jakim możemy pracować. Może i generuje dość sporą ilość trocin, pyłu i innych odpadków ale jeśli mamy okulary to nie będzie stanowiło to dla nas żadnego dużego problemu. Natomiast jeśli chodzi o odpowiedni dobór wierteł to jest on na dobrą sprawę całkiem spory. To, na które konkretnie się zdecydujemy jest całkowicie zależne od typu pracy, którą w danym momencie wykonujemy.

Wiertło kręte z końcówką centrującą „żądło”

Jest to najpopularniejsze klasyczne wiertło do drewna wykorzystywane do wykonywania otworów, jest także najczęściej stosowane. Wielu z was może zdawać sobie pytanie po co ta ostra końcówka? Jest ona niezbędna do osiowego prowadzenia samego wiertła. Dzięki tej praktyce nasz otwór idzie w jednym prostym kierunku dzięki czemu zyskujemy pewność, że całość będzie tak równa jak powinna być w założeniu. Za jego pomocą wykonamy bardzo szybko niewielkie otwory w deskach czy też kantówkach.

Wiertło łopatkowe

Jego działa wygląda na dobrą sprawę identycznie jak w przypadku poprzedniego. Również posiada całkiem sporą końcówkę centrującą. Wiertła łopatkowe jednak nie są stosowana to wykonywania niewielkich otworów, wręcz przeciwnie. W momencie kiedy zależy wam na wykonaniu trochę większego otworu to ta opcja będzie zdecydowanie najlepsza. Wiertło łopatkowe w swojej konstrukcji posiada specjalne krawędzie skrawające. Im krawędzie są większe tym większy będzie wiercony przez nas otwór.

Świdry

Świdry to ostatni aż tak rozpoznawalny rodzaj wiertła do drewna. Charakteryzują się one swoja ponadprzeciętną długością i są narzędziem przeznaczonym raczej dla profesjonalistów wykonujących stosunkowo wysoce specjalistyczne prace. Jak już zapewne domyśliliście się po naszym komentarzu kwestia rozmiaru wiertła ma znaczenie tylko jeśli zależy nam na wykonaniu bardzo głębokich lub płytkich dziur.

UWAGA! Jeśli nie macie żadnego dedykowanego wiertła do drewna to w razie potrzeby możecie skorzystać z klasycznego wiertła do metalu. Również powinno dać sobie radę w tej sytuacji jednak nie należy oczekiwać cudów. Natomiast jeśli chodzi o wiertło do betonu to radzimy go unikać.

2. Wiertła do metalu

Metal co chyba nie jest specjalną tajemnicą należy do dużo bardziej wymagających materiałów niż drewno, ono jest zazwyczaj miękkie. Jakość wiertła, z którego będziemy korzystać jest zdecydowanie kluczowa w tym przypadku. Dlaczego? Ponieważ przy nieodpowiednim nacisku i źle dobranym wiertle może ono z łatwością pęknąć. Z równie dużą łatwością na skutek takie zdarzenia może także stracić oko jeśli uszkodzony odłamek poleci w naszą stronę. Pamiętajcie BHP przy pracach niebezpiecznych jest obowiązkowe. To z jakimi wiertłami do metalu możemy się spotkać?

Wiertło walcowane (tanie)

Wiertła walcowane to zdecydowanie najtańszy wybór wśród wszystkich możliwych opcji. Jesteśmy w stanie dostać je już za niemalże symboliczne sumy kilku złotych od sztuki. Jeśli za ich pomocą chcemy wykonać niewielkie otwory w stosunkowo cienkich metalowych elementach takich jak rurki to powinniśmy dać sobie radę ale musimy uważać by nasza siła nacisku nie była zbyt duża bo wiertło pęknie a z racji, że nie jest to wyrób najwyższej możliwej jakości pęknięcie może przyjść nam bardzo łatwo. Należy też zdawać sobie sprawę, że nie będziemy takiego wiertła zbyt długo używać bo bardzo szybko i w bardzo łatwy sposób będą mogły się stępić co nastąpi najpewniej po kilku pracach z ich udziałem.

Wiertło walcowane z kobaltem

Jest ono zdecydowanie wytrzymalsze niż wcześniej omawiane wiertło walcowane więc jeśli nie spieszy nam się do zbyt szybkiej wymiany to polecamy właśnie je. Świetnie sprawdzi się w tych wszystkich pracach co klasyczne walcowane a nawet zrobi to nieporównywalnie lepiej. Jednak to nie koniec jego możliwości z racji, że jest znacznie trwalsze, wytrzymalsze i dodatkowo wzmocnione kobaltem bez większego problemu powinno przechodzić przez znacznie grubsze materiały, my dla przykładu przewierciliśmy na wylot ciężarek. A jak wygląda kwestia łamliwości? A całkiem nieźle bo musielibyśmy się bardzo mocno postarać by osiągnąć ten stopień uszkodzenia.

3. Wiertła do powierzchni komórkowych

Które wiertło do betonu wybrać? Jakie znaczenie ma cena?
Które wiertło do betonu wybrać? Jakie znaczenie ma cena? 2

Do tytułowych powierzchni komórkowych możemy na spokojnie zaliczać wszystkie ściany, które zostały wykonane z materiałów takich jak cegła, pustak czy nawet beton. Są to naszym zdaniem powierzchnie znacznie mniej problematyczne niż metal jednak nie tak przyjemne w „obróbce” jak samo drewno. Jednak nie należy się na tym opierać bo przy odpowiednim doborze wiertła cały proces wykonywania otworów będzie przebiegał bez żadnych większych komplikacji.

Wiertła widiowe i ich rodzaje

Te najbardziej klasyczne i rozpoznawalne wiertła czyli widiowe (jednocześnie te najtańsze) razem z wiertarką z udarem za kilkadziesiąt złotych powinny bez żadnych problem wystarczyć nam do wykonywania otworów w powierzchniach takich jak wcześniej wymienione cegły, tynk, pustaki itp. Niestety w przypadku betonu taki zestaw już raczej nie przejdzie, a nawet jeśli się uprzemy to wykonanie jednego otworu będzie tak żmudne i monotonne, że najprawdopodobniej zrezygnujemy z tego rozwiązania po średnio 15 minutach wiercenia (tak, tyle nie wystarczy by zrobić w betonie otwór słabym wiertłem).

Jeśli chodzi o beton to niezaprzeczalnie sprawdzi się tam najbardziej wiertło z końcówką SDS oraz już lepszej jakości wiertarka, która posiada możliwość mocowania takich wierteł. Z takim kompletem raczej bez żadnych większych komplikacji powinniśmy poradzić sobie z przewierceniem betonowych powierzchni. Jednak cały czas jest całkiem spore prawdopodobieństwo, że możemy natrafić na naprawdę grube i wymagające powierzchnie. Wtedy będziemy musieli sięgnąć po coś, że tak to ujmijmy „większego kalibru”.

W przypadku ciężkich wierceń nie będzie już wystarczyła zwykła klasyczna wiertarka, tutaj musimy sięgnąć po ciężki młot udarowo – obrotowy, który jest przeznaczony raczej do osób mających już większe doświadczenie w budowlance. Jest to dużo bardziej specjalistyczne narzędzie, z którym domowi majsterkowicze nie powinni mieć raczej styczności. Natomiast jeśli chodzi o wiertło to to z końcówką SDS również się dobrze sprawdzi tylko powinno być ono większe i lepszej jakości.

4. Wiertła do płytek

Jeśli chodzi o wiertła do płytek to napisaliśmy już cały obszerny artykuł na temat tego w jaki sposób najlepiej jest w nich wiercić, czego powinniśmy użyć itp. Cały poradnik znajdziecie pod tym linkiem (LINK). Jednak teraz postaramy się w dość szybki sposób powiedzieć czego warto użyć i dlaczego.

Do klasycznych płytek ściennych (czyli płytek z glazury) charakteryzujących się stosunkowo miękką strukturą bardzo dobrze sprawdzi się klasyczne i proste wiertło widiowe, dokładnie to, którego używaliśmy już wcześniej do betonu. Aby wiertło się nie ślizgało w miejscu gdzie będziemy chcieli wykonać otwór należy nim kilka razy puknąć. Samo wiercenie wykonujemy oczywiście bez udaru bo inaczej płytka może pęknąć.

W przypadku twardszych płytek takich jak grubsze płytki z terakoty oraz gresy zwykłe wiertło widiowe nie będzie w stanie już sobie poradzić i zamiast tego będziemy zmuszeni użyć jednego z najtwardszych wierteł czyli diamentowego. Ewentualnie w przypadku twardszych gresów nada się też łopatkowe wiertło do szkła, o którym powiemy więcej nieco później.

UWAGA! Jeśli wiercicie w płytkach to musicie robić to na wolnych obrotach i z umiarkowaną siłą nacisku. Jeśli nie zastosujecie się do tych instrukcji i będziecie wiercić na wysokich obrotach to wiertło rozgrzeje się do czerwoności i ostatecznie stępi tak bardzo, że jego dalsze używanie nie będzie możliwe, będzie to w szczególności bolesne dla portfela bo wiertła diamentowe do najtańszych zdecydowanie nie należą;)

Do tego podczas wiercenia trzeba je regularnie nawilżać wodą np. przy pomocy gąbki.

5. Wiertła do szkła

Wiercenie w szkle jest zdecydowanie najtrudniejszym zadaniem na jakie mogliśmy trafić. Przy nim wiercenie w cienkich płytkach z glazury jest niezwykle proste, szybkie i wygodne. Wiercenie w szkle wymaga od wykonawcy skupienia, użycia odpowiedniej siły ale przede wszystkim wyczucia, bez którego nic tutaj nie wskóramy.

Wiertło łopatkowe do szkła

Jest to specjalne dedykowane wiertło do szkła, aby poprawnie z niego korzystać musicie trzymać się następujących instrukcji. Wiercimy bez używania siły na wolnych obrotach oraz podlewamy regularnie wodą. Jeśli za mocno dociśniemy wszystko pęknie.

6. Podsumowanie

To już na dobrą sprawę wszystkie materiały, w których możemy wykonać otwory. Przedstawiliśmy wam wszystkie najpopularniejsze, najczęściej stosowane i najchętniej wybierane wiertła. Daliśmy wam również szereg wskazówek jak należy pracować na konkretnym materiale. Z tą całą wiedzą nie będzie otworu, z którym sobie nie poradzicie.