Która wiertarka jest najlepsza? Wiertarka jest tego typu narzędziem bez, którego wykonanie wielu prac staje się albo niemożliwe albo bardzo uciążliwe. Nie ma co ukrywać, że robotę najlepiej przeprowadzać ze sprzętem, który w znacznym stopniu przyspieszy czas pracy alternatywami. By nasze prace szły szybko i gładko po prostu trzeba wybrać odpowiedni sprzęt. To samo w sobie także nie należy do najprostszych zadań bo w tym momencie na rynku nie brakuje całej masy różnego rodzaju narzędzi w tym samych wiertarek bez wątpienia znajdziemy przynajmniej kilkanaście rodzajów o przeróżnych zastosowaniach.

Poza tym musimy także wziąć pod uwagę markę jakiej sprzęt chcemy kupić, która jest najlepsza? Których lepiej unikać? Z czego korzystają najczęściej nasi Polscy wykonawcy? Jak widzicie tak wiele pytań i tak mało odpowiedzi.

Jednak główną cechą decydującą na temat tego jaką wiertarkę zakupimy jest to do czego jej potrzebujemy. Chodzi tutaj dokładnie o to czy jesteście osobami, które dopiero zaczynają swoją przygodę z pracami wykończeniowymi jako przyszli fachowcy czy może raczej jesteście typem domowych majsterkowiczów, którym przydałby się uniwersalny sprzęt za pomocą, którego będą mogli przeprowadzić większość zarówno prostych jak i tych bardziej złożonych remontów.

Właśnie w tym celu napisaliśmy ten artykuł. Po jego przeczytaniu każdy z was znajdzie odpowiedź na to pytanie i będzie już wiedział na co najlepiej będzie rzucić okiem i czym się zainteresować.

UWAGA! Pamiętajcie, że wiertarka to również specjalistyczne narzędzie budowlane do pracy, z którym powinniśmy podejść odpowiednio przygotowani. Poprzez to mamy na myśli założenie okularów ochronnych, rękawic i w przypadku ciężkich prac z wiertłem udarowym nauszniki. To ostatnie oczywiście ma tylko miejsce w przypadku jak już powiedzieliśmy SPECJALISTYCXNYCH prac Raczej nie będziecie potrzebować słuchawek jeśli musicie wywiercić dziurę w ścianie.

Dobra skoro już nasze małe wprowadzenie mamy w końcu za sobą to czas pochwycić w dłoń nasze przyszłe wiertarki i zabrać się do pracy 😉

1. Młot udarowy

Która wiertarka jest najlepsza?
Która wiertarka jest najlepsza? 2

Wielkie wiertarki z młotem udarowym to zdecydowanie jedne z najwytrzymalszych tego typu narzędzi dostępnych na rynku, posiadają także największe silniczki.

Bez najmniejszych problemów poradzi sobie z większym kuciem a nawet burzeniem. Świetnie sprawdza się także przy mieszaniu klejów, zapraw cementów, gipsów itp. Wystarczy tylko, że założymy odpowiednią końcówkę i zamiast wiertarki mamy już mieszadło elektryczne. Natomiast jeśli chodzi o wiercenie to wiertła bez żadnych większych problemów wejdą w praktycznie 99% materiałów.

Czy mot udarowy ma jakieś minusy? Niestety kilka się znajdzie ale nie na tyle dużych by rezygnować z zakupu.

Pierwszą dość istotną wadą jest oczywiście kwestia samej wagi. Ta kilkukilogramowa wiertarka zdecydowanie nie plasuje się wśród tych najbardziej poręcznych i wygodnych podczas korzystania. Idzie to w szczególności odczuć kiedy musimy zająć się pracami sufitowymi, które potrafią być naprawdę męczące. Spore gabaryty nie będą pomagać również w sytuacjach gdzie musimy przeprowadzić kucie w trudno dostępnych miejscach.

No a dla kogo jest ta wiertarka? Jest to świetna opcja dla osób, które zaczynają swoją pracę w branży jako fachowca. Na dobrą sprawę inwestycja w tak wielofunkcyjny sprzęt będzie naszym zdaniem ruchem zdecydowanie w lepszym kierunku ponieważ pomoże nam wykonywać całą masę prac.

Za dobry młot udarowy rekomendowanej firmy w 2022 roku przyjdzie nam zapłacić powyżej 1000zł.

2. Poręczne wiertarki SDS z opcją kucia

Jest to świetna alternatywa dla znacznie większego młota udarowego, który mimo wszystko zajmuje naprawdę sporo miejsca. Te mniejsze i zdecydowanie dużo bardziej poręczne wiertarki świetnie poradzą sobie w zdecydowanej większości prac remontowych oraz wykończeniowych wewnątrz budynków a czasem nawet przy pracach zewnętrznych.

Warto tutaj też podkreślić, że młot udarowy to narzędzie skierowane bardziej w stronę specjalistów czy po prostu fachowców. Natomiast omawiane teraz mniejsze wiertarki mogą już ze spokojem sięgać domowi majsterkowicze, pasjonaci itp. Świetnie sprawdzą się w prostych pracach oraz tych bardziej złożonych.

Jednak nie zrozummy się źle, jest to świetna alternatywa ale raczej nie ma co się oszukiwać, jeśli chodzi o większe prace wyburzeniowe oraz kucie w wyjątkowo twardych powierzchniach to ta wiertarka może okazać się niewystarczająca i jedyną dobrą opcją będzie wcześniej już wymieniony młot udarowy.

No dobra to na jakie konkretne prace będziemy mogli sobie pozwolić korzystając z mniejszych wiertarek?

Do najpopularniejszych zdecydowanie należy:

  • Wykonywanie bruzd pod przewody.
  • Wiercenie otworów pod puszki elektryczne.
  • Kucie w betonie w tych naszych nieszczęsnych komunistycznych blokach.
  • Świetnie sprawdzi się do wykonywania otworów tam gdzie niezbędny okaże się udar.
  • Wymieszamy również grunt, gips czy farbę jednak do urabiania większej ilości klejów do glazury, tynków itp. nie radzimy jej stosować. Są to zbyt wymagające masy jak na jej stosunkowo niewielki silnik. Do tego tylko młot udarowy lub dedykowane mieszadło mechaniczne.
  • Jeśli posiadamy odpowiednią przejściówkę to po jej założeniu będziemy mogli bez większych problemów wiercić również w drewnie lub metalu.

Jeśli wciąż szukacie jednak czegoś trochę jeszcze mniejszego i bardziej poręcznego to bez większych problemów znajdziecie tak zwane wiertarki SDS z udarem w wersji mini. Są one naprawdę niezwykle poręczne 1,5kg wiertarki, które są wręcz idealnym rozwiązaniem dla domowych majsterkowiczów. Jej łatwość w obsłudze, poręczność i nie tylko dają nam narzędzie niemalże idealne. Da się wykonywać nimi otwory nawet w takich materiałach jak beton.

Za dobry młot udarowy rekomendowanej firmy w 2022 roku przyjdzie nam zapłacić powyżej 300zł.

3. Wiertarki z udarem bez opcji SDS

Są to chyba najprostsze wiertarki jakie możemy dzisiaj kupić. Charakteryzują się także stosunkowo niską ceną w porównaniu do wcześniejszych zaprezentowanych narzędzi. Ten sprzęt wykorzystujemy głównie do wykonywania otworów w takich powierzchniach jak drewno, metal, cegła czy nawet beton (w przypadku tego ostatniego mogą pojawić się już małe problemy, jeśli nie wykonacie za ich pomocą klasycznego kucia w ścianie.

Są to narzędzia, w które mogą zaopatrzyć się osoby, które od czasu do czasu będą chciały wywiercić w ścianie dziurę na obraz, zdjęcie, przykręcić półkę albo zamontować karnisz. Jest to też niezła opcja dla osób trudniących się pracą stolarską lub po prostu lubiących sobie majsterkować w drewnie.

Za tego rodzaju niewielkie urządzenia będziemy musieli zapłacić od około 100zł w górę. Jak mówiliśmy są to naprawdę bardzo tanie narzędzia w porównaniu do swoich wcześniejszych poprzedników. Oczywiście znajdziecie też takie za 70zł jak i 370zł. Kupowanie tych najtańszych to ryzyko na własną rękę a te najdroższe to po prostu zbędne przepłacanie.

4. Najpopularniejsi producenci wiertarek

Dobrych producentów sprzętu budowlanego na Polskim rynku naprawdę nie brakuje, można nawet powiedzieć, że jest ich całkiem sporo co można swobodnie uznać za dobrą oznakę. Jednak tych pseudo firm produkujących zwykły szajs niestety też nie jest mało. Zatem jakie marki w szczególności wam polecamy?

Z tych najpopularniejszych to oczywiście nie można nie wspomnieć o marce bosh. Ogromną popularnością cieszą się również narzędzia skil czy też stihl. My osobiście polecamy brać pod uwagę w szczególności te trzy marki. Dobrych producentów jest oczywiście dużo więcej jednak aby wymienić ich wszystkich i po krótce scharakteryzować potrzebowalibyśmy trochę więcej przestrzeni niż jeden artykuł.

5. Podsumowanie – Która wiertarka jest najlepsza?

Zdążyliśmy przedstawić zarówno bardziej specjalistyczny sprzęt jak i ten trochę bardziej amatorski. Niezależnie, który kupicie to będziecie w stanie zrobić z tych narzędzi użytek na całą masę różnych sposobów. Więc ostatnimi słowami podsumowania naszej pracy.

Młot udarowy czyli uniwersalne i typowo specjalistyczne narzędzie przeznaczone głównie dla wykonawców, miłośnicy prac renowacyjnych w domu raczej go nie potrzebują.

Małe wiertarki SDS z możliwością kucia to także pozycja skierowana głównie w stronę wykonawców bo przewyższa młot udarowy pod kątem poręczności, jednak mogą sięgnąć po nią już niedzielni fachowcy.

Klasyczne wiertarki z udarem bez funkcji SDS są to typowe domowe narzędzia, które możemy kupić w wielu różnych sklepach nawet nie koniecznie tematycznych za stosunkowo małe pieniądze. Można powiedzieć, że to klasyczne narzędzie praktycznie dla wszystkich.