Jakie są najlepsze sposoby na wiercenie w płytkach? Wykonywania otworów w płytkach dla bardzo wielu osób jest niezwykle problematyczną kwestią, nie jest jednak to nic dziwnego. Pewnie niejedna osoba spotkała się z sytuacją gdzie płytka po prostu nie chce dać się przewiercić pomimo intensywnego i długiego nacisku albo pęka podczas pracy. Poza tym pojawiają się jeszcze problemy natury trochę mniej technicznej mianowicie porysowanie płytki, jej pęknięcie czy po prostu ślizganie się. Jednak występowanie takich błędów nie jest w większości przypadków efektem pracy na złych narzędziach, występują one dlatego, że osoba wykonująca pracę nie posiada wystarczająco dużej wiedzy czego efektem jest mało zadowalający efekt końcowy. Problemy te spotykają zazwyczaj tak zwanych „niedzielnych wykonawców”.

Jednak nie macie się o co martwić ponieważ tutaj pojawiamy się my. W tym artykule dokładnie opowiemy wam w jaki sposób najlepiej ciąć płytki, docinać je, wiercić otwory małe oraz duże i przede wszystkim jakich narzędzi należy używać, bo jest to jedna z dwóch najbardziej kluczowych kwestii. Tą drugą jest oczywiście to na jakim konkretnie przyjdzie nam pracować. Dla przykładu praca na płytkach gressowych oraz terakotowych jest dużo cięższa i bardziej męcząca niż na dość „miękkich” płytkach z glazury. Jak widzicie, jaki materiał takie podejście.

Do kogo jest głównie skierowany ten poradnik? Można powiedzieć, że jest on dla wszystkich. Może i na początku powiedzieliśmy, że problemy z wykonywaniem odpowiednich otworów w płytkach mają najczęściej osoby niedoświadczone jednak dotyczy to głównie braku wiedzy a nie braku wystarczających umiejętności by takowy otwór wykonać. Za tę pracę może zabrać się praktycznie każdy kto posiada wzrok oraz dwie sprawne ręce.

No dobra wystarczy już tego przedłużania, skoro wszystkie sprawy „organizacyjne” mamy już praktycznie za sobą to czas przejść do pracy, zapraszamy 😉

1. Przycinanie i docinanie płytek

Zanim przejdziemy do wykonywania otworów to skupimy się jeszcze na chwilę na klasycznych cięciach oraz docinkach, które będziemy zmuszeni wykonywać zawsze chociażby, żeby móc odpowiednio dopasować płytkę do ściany czy podłogi gdzie jest jakaś odstająca rura lub, żeby móc po prostu dopasować ją do kształtu podłoża w pomieszczeniu. Mamy tutaj kilka możliwości jak takowe docinki odpowiednio wykonać, poniżej przedstawiamy ci kilka najpopularniejszych z nich.

Szlifierka kątowa

Jest to narzędzie znane praktycznie każdemu wykonawcy, z jej pomocą jesteśmy w stanie wykonać praktycznie większość docinek czy nawet mało skomplikowanych wzorów, na pewno w przypadku glazury i terakoty (chociaż w przypadku grubszych płytek terakotowych może być mały problem, ale tylko w przypadku grubych). Natomiast jeśli chodzi o gres to jesteśmy w stanie wykonać podstawowe docinki, przycięcia itp., jednak będzie to zadanie dość ciężkie i wymagające od nas siły oraz skupienia, a o wykonaniu prostych wzorów (o ile nie składają się one z prostych linii) możemy już całkowicie zapomnieć.

Bardzo ważna kwestią, o którą należy zadbać aby nasze prace przebiegały w sposób jak najbardziej sprawny i nieskomplikowany jest to jakiej tarczy będziemy używać. Nie ważne czy mamy do czynieni z cięciem glazury, terakoty czy gressu pracę musimy wykonywać tarczą diamentową. Nie radzimy korzystać z innych tańszych i słabszych zamienników, o ile na glazurze jeszcze będą w stanie się sprawdzić to już w przypadku terakoty czy gresu nie ma nawet co o tym myśleć.

A co z otworami okrągłymi? Również idzie je wykonać, jednak tylko w przypadku glazury i cienkiej terakoty. Wystarczy, że narysujemy na płytce okręg wielkości, która nas interesuje i wykonamy kilka cięć wokół niego, do tego jeszcze kilka wzdłuż średnicy i gotowe. Teraz wystarczy, że usuniemy pozostałe fragmenty w środku np. przy pomocy obcęgów.

Czy takie rozwiązanie ma jakieś minusy? Niestety tak i to całkiem sporo. Do najważniejszych możemy zdecydowanie zaliczyć strzępienie się materiałów, nierówną linię cięcia oraz dość sporą ilość kurzu, która powstaje podczas pracy. Jeśli jednak mimo wszystko zadbamy o to by nasze docinki pozostały jakoś zakryte to nie będziemy mieć większego problemu.

Multitool

Multitool jest specjalnym narzędziem wielofunkcyjnym, które pod kątem wizualnym bardzo przypomina klasyczną kątówkę. Jednak główną różnicą jest jego wymienna końcówka na miejsce, której możemy wstawić przeróżne narzędzia. Jedną z nich jest właśnie między innymi specjale końcówka do cięcia płytek.

Jednak nie będziemy was oszukiwać, jest to sposób znacznie mniej wydajny i powolniejszy. Multitool najlepiej poradzi sobie oczywiście z glazurą ze względu na jej niską wytrzymałość i dość cienki materiał. Może dać sobie jeszcze ewentualnie radę z cienką terakotą jednak nie zawsze. Jeśli chodzi o gres to lepiej dać sobie spokój. Jest takie przysłowie, które mówi, że jeśli coś jest do wszystkiego to tak naprawdę jest do niczego. W tym przypadku nie jest to prawda, multitool to naprawdę wszechstronne i przydatne narzędzie jednak tym razem nie powinno być ono naszym pierwszym wyborem.

Wyrzynarka

Już drugie elektryczne narzędzie na naszej liście. Żeby niepotrzebnie się nie powtarzać możemy nią na dobrą sprawę zrobić to wszystko co za pomocą klasycznej kątówki, ale sprawdza się tylko w przypadku cięcia glazury. Należy jednak poruszyć dwie bardzo istotne kwestie w jej przypadku. Po pierwsze jest znacznie mniej poręczna niż kątówka i zawsze wymaga jakiejś podkładki, na której można by położyć płytkę. Mamy też jednak jedną sporą zaletę, która deklasuje kątówkę. Dużo łatwiej, szybciej i dokładniej za jej pomocą możemy wykonać otwór.

Procedura wykonania otworu wygląda następująco. Odrysowujemy go na płytce na wyrzynarkę zakładamy brzeszczot wolframowy i kręcimy nasze kółko. Będzie dużo bardziej równe i dokładne niż w przypadku pracy ze szlifierką kątową.

2. Wiercenie otworów wiertarką

Jakie są najlepsze sposoby na wiercenie w płytkach?
Jakie są najlepsze sposoby na wiercenie w płytkach? 2

A co wiertarką? Wykonanie otworów za jej pomocą nie może być niczym specjalnie trudnym prawda? Otóż nie do końca ponieważ cała masa osób ma z tym niemały problem, z czego to wynika? Głównie z doboru nieodpowiedniego wiertła oraz tego, że ślizga się ono przy kontakcie z płytką. Można temu na szczęście jednak zaradzić w całkiem prosty sposób. Są dostępne aż dwa możliwe rozwiązania.

Pierwszym jest postukanie wiertłem w miejscu gdzie będziemy wykonywać nasz otwór. Powstałe na skutek nasze działania lekkie wgłębienie uniemożliwi ślizganie się naszego wiertła już przy właściwym wierceniu. Drugim dobrym rozwiązaniem będzie naklejenie kawałka papierowej taśmy. Dzięki występującej na kawałku chropowatej strukturze nie uświadczymy na szczęście żadnego ślizgania.

No dobra ale czym wiercić w tych płytkach? Już mówimy.

Wiertło do betonu

Możemy zrobić to za pomocą klasycznego wiertła do betonu, które dostaniemy w sklepie za cenę od kilku do nawet kilkunastu złotych przyjdzie bez żadnych większych problemów poradzimy sobie z płytkami ściennymi z glazury.

Natomiast jeśli chodzi o terakotę mamy już nieco trudniejsze zadanie ale i tak powinniśmy ostatecznie dać sobie radę bo prawdziwy problem może pojawić się przy najgrubszych płytkach z terakoty o grubości od 6 do nawet 8 mm.

W przypadku gresu nie ma nawet co próbować robić czegokolwiek wiertarką. Daje słowo, że próbowaliśmy się przewiercić ale nic to nie dawało. jedynie niewielkie wgłębienie w strukturze płytki, po 15 minutach daliśmy sobie już z tym spokój. Co prawda próbowaliśmy wykonać otwór na stosunkowo grubej płytce 7mm, może w przypadku 5-6mm poszłoby lepiej jednak nie należy zostawiać sobie złudzeń, gress to nie jest dobre wyjście, gwarantujemy wam to.

Wiertło diamentowe

Tutaj wchodzi już kategoria dużo lepszej jakości sprzętu, po który sięgną raczej bardziej zaawansowani wykonawcy niż niedzielni amatorzy. Jednak jeśli zależy nam na wierceniu w gresie oraz grubszej terakocie to nie ma nawet co się zastanawiać bo jest to jedyna sensowna opcja. Samo wiertło nie ma czubka, dlatego musimy przyłożyć je do powierzchni pod kątem i dopiero po wejściu w płytkę naprostować w mniejszym lub większym stopniu. Radzimy także całe czas zwilżać je przy pomocy wody ponieważ znacznie podniesie to jego żywotność.

Podsumowując, wiercenie w glazurze, terakocie oraz gresie za pomocą wiertarki nie stanowi żadnego większego problemu tylko powinniśmy dobrać do tego odpowiednie wiertło. No może za wyjątkiem najgrubszych płytek gresowych gdzie trzeba wykazać się pewną dozą cierpliwości oraz siły.

UWAGA! Pamiętajcie, że podczas wiercenia bezpośrednio w płytce musimy wyłączyć udar w wiertarce! Inaczej nasza płytka zostanie w większym lub mniejszym stopniu uszkodzona!

3. Wiercenie dużych otworów 

Skoro wiemy już jak zabrać się za wszelkiego rodzaju docinki oraz inne małe otwory to przyszedł w końcu czas by poruszyć szczegółowo kwestię większych otworów. Co prawda trochę wcześniej wspomnieliśmy już o tym, że koliste otwory można zrobić przy pomocy kątówki oraz wyrzynarki, jednak nie były to najdokładniejsze i przede wszystkim najwygodniejsze możliwości, w przeciwieństwie do rozwiązania, które wam teraz zaprezentujemy.

Otwornica

Jest to specjalna końcówka, którą można zamontować między innymi na końcówkę wiertarki oraz multitoola. Są w stanie wykonać bardzo dokładny czysty i przede wszystkim równy i estetyczny okrągły otwór, jednak tak jak w przypadku wiertla mamy dostępne tańsze jak i te bardziej wytrzymałe opcje. Te najtańsze regulowane otwornice są dostępne w sklepach w cenie już kilkunastu złotych. Robią one całkiem dużo hałasu ale za to bardzo dobrze sprawdzają się przy miękkich płytkach gresowych, niestety przy terakocie czy gresie nie będą już specjalnie przydatne.

Jeśli jednak szukacie rozwiązania bardziej długoterminowego to powinniście rozważyć zakup otwornic z nasyp wolframowym, poradzą sobie one bez większych problemów nawet z gresem (te najtańsze będą tylko użyteczne w przypadku glazury). Dobrej jakości otwornice wolframowe bez większych problemów wykonają równe i czyste otwory w płytkach z glazury, terakocie oraz przy cieńszych gresowych. Średni oraz gruby gres będzie jednak w stanie stwarzać już pewien problem.

Na ten moment do najdroższej i jednocześnie najbardziej wydajnej otwornicy będziemy mogli zaliczyć tę diamentową. Tak jak w przypadku diamentowego wiertła wiercenie zaczynamy od przyłożenia otwornicy pod skosem, wyrównujemy dopiero wtedy kiedy całość trochę wejdzie w płytkę. Praca z otwornicą diamentową jest naprawdę szybka, prosta oraz przyjemna. Pamiętajcie tylko, że należy zadbać o to by nawilżać ją podczas pracy by nie stępiła się za szybko.

4. Podsumowanie

I to w sumie byłoby już tyle, przedstawiliśmy wam kilka najpopularniejszych i jednocześnie najłatwiejszych sposobów na wykonanie otworów w płytkach gresowych, terakotowych oraz gresie. Są tutaj zarówno opcje tańsze jak i droższe zatem każdy bez większych problemów powinien znaleźć coś bezpośrednio dla siebie.