Jak zrobić żywicę na balkonie krok po kroku? W tym artykule znajdziecie bezpośredni poradnik o tym w jaki sposób najlepiej wykonać system balkonowy za pomocą żywicy poliuretanowej, jest to pełny poradnik odnoszący do konkretnego produktu więc nie będzie on pasował absolutnie do wszystkich żywic dostępnych na rynku.
UWAGA! Nasz instruktarz dotyczy wyłącznie balkonów, które nie wymagają żadnych większych prac renowacyjnych. Jeśli na skutek skuwania starych płytek itp. na waszym balkonie powstały jakieś ubytki to musicie je wypełnić a następnie wygładzić by otrzymać jednolitą konstrukcję. Do tego dochodzi jeszcze kwestia wysezonowania całości.
Przez wysezonowanie mamy na myśli odczekanie wystarczająco dużej ilości czasu by nasza nowa już naprawiona posadzka stała się całkowicie sucha i nabrała całkowitej twardości. Jeśli nie przeprowadzimy tego procesu poprawnie może zaskutkować to tym, że cała przyszła hydroizolacja nie będzie chciała się wystarczająco mocno odspoić.
Dokładne oczyszczenie powierzchni balkonu
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace musimy zadbać o wysoki poziom czystości powierzchni balkonu. Powierzchnia, na której pracujemy musimy być bardzo gładka, równa oraz dokładnie oczyszczona ze wszelkich śladów kurzu, pyłu i innych tego typu zabrudzeń. Musimy pamiętać też o usunięciu mleczka cementowego z powierzchni balkonu (nie pojawia się ono zawsze ale znacznie utrudnia związanie się podłoża z hydroizolacją).
Tak jak już wspomnieliśmy niemalże na samym początku wszystkie występujące braki w podłożu należy uzupełnić za pomocą klasycznej zaprawy wyrównującej. Następnie trzeba wszystko dokładnie wygładzić i wysezonować.
Uszczelnienie połączeń
Połączenie płyty balkonowej ze ścianą należy wykonać przy pomocy poliuretanowego uszczelniacza, będzie on w stanie zapewnić trwałe i mocne uszczelnienie całej konstrukcji. Obie powierzchnie w zależności od występujących warunków pracują zupełnie inaczej więc nie jest żadną nowością występowanie pęknięć pojawiających się w postaci wyraźnych rys.
Można powiedzieć w sumie, że jest to etap, do którego naprawdę powinniśmy się przyłożyć jeśli chcemy by cała nasza powierzchnia balkonowa była wolna od mankamentów takich jak wcześniej wspomniane pęknięcia.
Gruntowanie miejsc ogólnie trudnodostępnych
Podłoże należy bardzo dokładnie zagruntujemy za pomocą rekomendowanego przez producenta preparatu, który znajduje się bezpośrednio w zestawie.
W przypadku miejsc trudno dostępnych niezbędny może okazać się mały pędzelek, który bez problemu dojdzie tam gdzie większy nie będzie w stanie.
Samo gruntowanie zaczynamy od pasa na dolnej części ściany, obróbek blacharskich, załomów oraz krawędzi. dzięki temu nie będziemy musieli później do nich wracać przy gruntowaniu miejsc ogólnodostępnych.
Gruntowanie powierzchni ogólnodostępnej
Tym razem nie musimy męczyć się już z dokładnym „malowaniem” za pomocą niewielkiego pędzelka. Wystarczy, że użyjemy klasycznego wałka malarskiego i pomalujemy przestrzeń, która nam została. Nie jest to trudne zadanie a kiedy wszystkie trudno dostępne miejsca mamy już za sobą powinno zająć nam to naprawdę krótki moment.
Odkurzenie i odtłuszczenie powierzchni
Po wyschnięciu gruntu pozostaje nam jeszcze odkurzenie oraz odtłuszczenie całej powierzchni za pomocą acetonu. Musimy tak jak w przypadku gruntowania zrobić to bardzo dokładnie i szczegółowo by nie ryzykować w przyszłości pogorszenia jakości łączenia między powierzchnią a hydroizolacją.
Odcinanie za pomocą taśmy
Jest ona bardzo przydatne jeśli chcemy odręcznie wyznaczyć granice, w których będziemy nanosić nasz preparat. Cała procedura wygląda niemalże tak samo jak w przypadku odcinania sufitu przy malowaniu pokoju. Jedna ważna rada, nie używajcie najtańszej taśmy papierowej bo inaczej szybko straci swoje „właściwości”.
Nakładanie pierwszej warstwy membrany
Membranę należy nanieść na całą powierzchnię przy pomocy wałka, w miejscach trudnodostępnych natomiast należy użyć odpowiedniego pędzla. Należy zachować dokładność przy tym etapie pracy aby każdy fragment powierzchni był dokładnie pokryty.
Usunięcie taśmy
Od razu po naniesieniu membrany odcinamy taśmy aby nie przeszkadzały nam w kolejnych etapach pracach. Próba jej usunięcia byłaby później bardzo problematyczna ponieważ będzie skutkowała naprawdę mało estetyczną linią odcięcia. Zawsze można także po prostu nie usuwać taśmy w całości jednak nie jest to do czego dążymy.
Kolejność etapów pracy jest tutaj kluczowa dla powodzenia całego zadania. Nie wolno nam pomijać konkretnych punktów ani nawet skracać bo ostateczny efekt naprawdę nas rozczaruje.
Naniesienie drugiej warstwy membrany
Po wyschnięciu pierwszej warstwy nanosimy drugą. Najlepiej na następny dzień aby mieć pewność, że membrana już całkowicie wyschła.
Powierzchnię ponownie odkurzamy, na nowo nanosimy taśmę i tak samo jak w przypadku pierwszej warstwy nanosimy drugą. Pamiętamy by w miejscach trudnodostępnych nie używać wałka tylko pędzla.
Wykonanie posypki z piasku kwarcowego
Od razu po nałożeniu pierwszej warstwy membrany musimy zabrać się za wysypywanie posypki, jej warstwa powinna być stosunkowo gruba, w skrócie, nie ma co szczędzić na nią. Może zostać wykonana z piasku kwarcowego, barwionego a nawet zwykłego czy klasycznych płatków dekoracyjnych.
Po zakończeniu procesu rozprowadzania posypki możemy przejść do ponownego usuwania taśmy. Ponownie robimy to od razu po rozprowadzeniu posypki.
Usuwanie nadmiaru piachu
Po wyschnięciu drugiej warstwy membrany za pomocą miotły zgarniamy nadmiar piasku. Będziemy mogli go ponownie wykorzystać do pracy w późniejszych etapach. Należy tutaj jednak także pamiętać o tym aby usunąć taśmy zabezpieczające po nałożeniu drugiej warstwy membrany.
Wykonanie wierzchniej warstwy z żywicy poliuretanowej
Preparat nakładamy klasycznie tak jak w przypadku membrany. Maczamy wałek i malujemy zupełnie jakbyśmy mieli do czynienia z farbą. Jeśli posypka była wykonana z płatków dekoracyjnych albo bezbarwnego tworzywa kwarcowego używamy transparentnej wersji żywicy.
Do wykonania takiej dekoracyjnej hydroizolacji balkonu potrzebujesz:
Materiały podstawowe:
- Gruntowanie – weber.prim EP 2K
- 2 warstwy membrany – weber.dry PUR seal
- warstwa wykończająca – weber.dry PUR coat traffic
Materiały pomocnicze:
- uszczelniacz poliuretanowy
- kruszywo kwarcowy suszone lub w kolorze
- taśmy zabezpieczające lub malarskie
Na koniec proszę obejrzeć film instruktarzowy producenta wspomnianego wyżej systemu balkonowego. Jest on dostępny na platformie YT, cały opisany powyżej proces jest tam przedstawiony za pomocą bardzo przystępnego materiału wideo.