Jak zrobić ściankę działową z płyt gk? Jest to zdanie typu „DIY” (Do It Yourself) czyli po polski „Zrób to sam”. Co to dla nas oznacza? Dokładnie to, że praktycznie każdy powinien być w stanie postawić ściankę działową z płyt g-k, nawet jeśli nie ma specjalnie doświadczenia w pracach budowalnych. W takiej sytuacji wystarczy, że będziesz po prostu podążał krok za krokiem i wszystko będzie dobrze.

Naszym zdaniem jest to na tyle łatwa praca, że nie wymaga ona od nas zatrudniania do jej wykonania fachowca czy innego wykonawcy. Koszty wykonania samej ścianki działowej nie są może ogromne ale znacznie wzrosły w porównaniu do poprzednich lat, jednak szczegółowo na ten temat wypowiemy się trochę później.

Dobra, skoro wiemy już co i jak to nie ma sensu zbędnie przedłużać, czas zabrać się za konkrety, trzymajcie się naszej instrukcji a ścianka stanie jeszcze do końca tego dnia 😉

Spis Treści – Jak zrobić ściankę działową z płyt gk?

1. Postawienie szkieletu z profili stalowych

Postawienie szkieletu z profili stalowych
Jak zrobić ściankę działową z płyt gk? 4

W pierwszej kolejności należy wykonać dokładne pomiary w miejscu, w którym będziemy stawiać ściankę działową. My zakładamy, że wykonujemy ściankę z otworem drzwiowym oddzielającą łazienkę od innych pomieszczeń.

Najpierw mierzymy odległość pomiędzy ścianami tam gdzie będziemy montować stelaże, w skrócie odmierzamy szerokość samej ścianki, po tym jeszcze sprawdzamy wysokość. Ważne jest to abyśmy nie pomylili się w pomiarach bo to właśnie nimi będziemy się posługiwać by poprawnie poprzycinać profile. Kiedy mamy już to zrobione czas na montaż samych profili. My będziemy używać profili UW i CW o szerokości 50 mm.

Od długości profila podłogowego UW czyli naszej szerokości ścianki odejmujemy około 1 cm by całość swobodnie weszła bez rysowania ścian. Sam profil przycinamy nożycami do blachy. Później układamy go na podłodze i ustalamy gdzie ścianka ma dokładnie stać.

Ważne jest to aby całość była prosta i i trzymała poziom dlatego powinniśmy do pracy użyć poziomicy lub kątomierza, ewentualnie można użyć jakiegoś przedmiotu o kącie prostym by poprawnie wszystko wymierzyć. Jest to bardzo istotne ponieważ jeśli profil podłogowy będzie krzywy to taki sam los spotka całą ściankę, wiec polecamy się przyłożyć do tego etapu prac, jest on pozornie najprostszy ale i jednocześnie najważniejszy.

Kiedy dolny profil UW jest już obsadzony to czas przykręcić go do powierzchni za pomocą wiertarki. Polecamy używać do tego klasycznych wkrętów, to jakie dokładnie wybierzemy jest zależny od powierzchni. W przypadku drewnianej podłogi użyjemy wkrętów do drewna, w przypadku betonowej tych do betonu. Wkręty mocujemy co 20 – 30 cm.

UWAGA! Jeśli podłoga jest wykonana z paneli to należy wyciąć w nich odpowiedni otwór by zmieścił się tam profil. Nie wkręcamy wkrętów w panele ponieważ mogą pęknąć wzdłuż.

Stelaż pionowy CW

Następnym stelażem będzie ten przy ścianie. Do tego wykorzystujemy stelaż CW 50 mm, docinamy go n wysokość nożycami do stali tak samo odejmując jeden cm by swobodnie wszedł. Wkładamy go bezpośrednio w podłogowy stelaż UW i przy pomocy poziomicy ustawiamy dobry pion, ołówkiem wyznaczamy linie i wkręcamy profil do ściany, tak sami jak w przypadku podłogowego kręcimy średni co 40 – 50 cm.

Pozostały nam jeszcze tylko dwa stelaże do założenia. Odmierzamy wymiary sufitowego, będą praktycznie takie same jak te podłogowego. Identyczna sytuacja z profilem ściennym (jest taki sam jak ten drugi). Już przycięte profile możemy swobodnie zamocować na raz, aby utworzyć stabilny szkielet nie ma na ten moment jeszcze potrzeby by wiercić w profilach. Wsadzone w siebie nawzajem tworzą solidną konstrukcję.

Drugi profil przyścienny prostujemy przy pomocy poziomicy i dopiero po uzyskaniu pionu montujemy go wkrętami w takiej samej odległości jak ten wcześniejszy czyli co 50 – 60 cm. Warto też przymocować go kilkoma kołkami tak jak poprzednie. Został nam na koniec jeszcze tylko profil sufitowy do przykręcania. Montujemy wkręty co 40 – 50 cm.

Z racji, że będą to drzwi z wejściem to bierzemy górną część od futryny, kładziemy przy podłogowym stelażu w tym samym miejscu, w którym będą drzwi i zaznaczamy ich położenie na podłodze.

Kiedy wymiary drzwi są już oznaczone czas wypełnić naszą konstrukcję pozostałymi profilami pionowymi CW dociętymi na wymiar. Ustawiamy je około co 60 cm. Stelaże mogą różnić się od siebie nieznacznie rozmiarem w sytuacji gdzie mamy np. krzywą podłogę dlatego polecamy używanie miarki. Kiedy wszystko jest już gotowe sprawdzamy przy pomocy poziomicy czy stelaże trzymają pion.

UWAGA! Nie skręcamy ze sobą profili ich połączenia muszą zostać luźne!

2. Przykręcanie płyt gk

Jak zrobić ściankę działową z płyt gk?
Jak zrobić ściankę działową z płyt gk? 5

Kiedy konstrukcja stelaży jest już gotowa to czas na pocięcie i przykręcenie płyty gipsowej lub płyt w zależności od metrażu. Mierzymy wysokość oraz szerokość a na sam koniec całość docinamy i przykręcamy do profili odpowiednimi wkrętami fosfatowanymi do metalu, wkręcamy je co około 25 cm. Płytę należy robić na podkładach o wysokości około 1 cm. Mogą być to kawałki innych płyt.

Dla ułatwienia można za pomocą poziomicy i ołówka oznaczyć sobie gdzie dokładnie idzie środek profilu. Pamiętajcie płytę przykręcamy tylko do profili głównych CW, nie należy wiercić w profilu dolnym i górnym UW.

Jeśli płyty będą miały łączenia to montujemy na nich pocięte kawałki stelaży pomiędzy profilami głównymi w taki sposób by stanowiły one dodatkową formę wzmocnienia.

3. Otwór drzwiowy

Po przykręceniu płyt wyznaczamy szerokość dla futryny i tutaj także zostawiamy sobie margines 1 cm, zostanie on przeznaczony na piankę montażową po obu stronach.

Teraz należy jeszcze przyciąć górną płytę w otworze drzwiowymi. Bierzemy belkę ościeżnicy, odmierzmy wysokość, dodajemy 1 cm marginesu i dopiero wtedy mierzymy całość. Na samym dole usuwamy fragment profilu w miejscu, w którym będą wstawiane drzwi. Odcięty fragment przykręcimy tuż nad drzwiami.

4. Wypełnienie ścianki wełną mineralną

ocieplanie scianki dzialowej welna mineralna
W tle widać styropian jednak nie należy zwracać na to uwagi. grafika ma przedstawić tylko w jaki sposób należy montować wełnę mineralną.

Bierzemy fragmenty wełny i tniemy ją na wymiary w taki sposób by bardzo szczelnie wypełniała ściankę. Jest dość rozciągliwa więc można ją swobodnie wciskać między profile. I to na dobrą sprawę tyle, dość proste prawda? Pozostało nam jeszcze docięcie i przykręcenie płyt g-k z drugiej strony ścianki. Musimy zwrócić uwagę na to by łączenia nie były w tych samych miejscach co z drugiej strony. Jest to dość istotny i niestety często pomijany szczegół.

W ten sposób kończymy naszą ściankę działową z wejściem drzwiowym. Może i samo zadanie jest wymagające pod kątem ilości pracy itp. ale zdecydowanie nie pod kątem poziomu trudności. Osoby, które miały już kiedyś w swojej ręce wiertarkę oraz nóż do tapet bez większych problemów powinny sobie poradzić.

Samo wykonanie ścianki nie powinno zająć nam więcej niż 3-4h. Zadanie jest szybkie i proste.

5. Ile kosztuje wykonanie ścianki działowej z płyt gk?

Na ten moment wykonanie ścianki działowej z karton gipsu w 2022 roku kosztuje około 50 zł za m2. Jest to oczywiście tylko i wyłącznie koszt materiałów. Robocizna to dodatkowy wydatek około 70 zł za m2, dlatego właśnie zachęcamy do wykonania jej samemu.

W 2021 roku za materiały zapłacilibyśmy około 43 zł za m2 a robocizna oscylowałaby w okolicach 65 zł za m2. W 2020 materiały to był wydatek około 38 zł za m2 a robocizna około 59zł za m2. W 2019 były jednak najniższe ceny bo za materiały zapłacilibyśmy około 25zł a za robociznę 35 – 40zł. Jak widać inflacja zrobiła swoje.